وریز وجوهات
السلام علیک ایتها الصدیقة الشهیدة دسته بزرگ عزاداران فاطمی به دعوت مرجع عالیقدر حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی دام ظله الوارف روز شهادت (پنج‌شنبه 3 جمادی الثانیة) ساعت 11 صبح از دفتر معظم له به سمت حرم مطهّر لینک مرتبط: گزارش تصویری...
پنجشنبه: 1400/11/7

نسخه مناسب چاپSend by email
تأكيد حضرت آيت الله العظمي صافي بر استقامت در امر دين و حفظ حجاب در پيام به نخستين همايش مادران قرآني

 

 

پيام مرجع عاليقدر شيعيان حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني مدظله الوارف
به نخستين همايش مادران قرآني/ تهران/ شهريورماه1389

بسم الله الرحمن الرحیم 

السلام علي اماء الله الصالحات اللاتي وصفهن الله تعالي في القرآن الكريم باشرف الاوصاف و اعلي المراتب و الكمالات المسلمات المؤمنات الذاكرات الامهات الخاشعات اللاتي اعدالله لهن مغفرة و اجراً عظيماً
سلام بر مادران قرآني، بر مادراني كه هم خود به تربيت قرآن تربيت شده و هم فرزندان قرآني در دامن مهر و محبت خود پرورش مي‌دهند؛ مادراني كه در طليعه‌ی آنها خديجه‌ی كبري مادر حضرت سيدة النساء و مادربزرگ يازده امام تا حضرت مهدي عليه السلام مي‌باشد؛ مادران شهيدي كه در اسلام چنان درخشيده‌اند كه همه‌ی بانوان و بلكه مردان به آنها افتخار مي‌نمايند و غبطه‌ی مقام و عظمت آنها را مي‌خورند؛ حضرت زينب سلام الله عليها مادر فرزندان شهيد از دودمان ابوطالب، جعفر طيار، ام البنين مادر حضرت عباس عليه السلام، مادر حضرت قاسم، مادر حضرت علي اكبر و حضرت علي اصغر، مادر وهب و مادرهاي عظيم‌الشان از اهل بيت عليهم السلام و شيعيان قرآني پيروان قرآن و عترت؛
آري! همه بايد قرآني باشند؛ عالم و جاهل، صغير و كبير، مرد و زن همه بايد قرآني باشند.
مادران قرآني، بانوان قرآني!
در قرآن كريم هر كجا اعلاميه‌ها و اعلانات بزرگ بشري عنوان مي‌شود بانوان، هم‌رديف مردان، مخاطب مي‌باشند. در هر جا كه فضايل حقيقي مانند «هدي للمتقين»، «و ان اكرمكم عندالله اتقاكم»، «و لآيات لاولي الالباب» عنوان شده است، مرد و زن با هم مقصودند.
مادران قرآني همان‌ها كه در راه اسلام و نصرت دين، فرزندانشان به شرف شهادت نائل شده‌اند و آنها كه تربيت قرآني و حفظ سنت قرآني را شعائر و افتخار نموده‌اند امروز در عصر حاضر و دعوت‌هايي كه از بانوان به غرب‌گرايي و ترك گرايش‌هاي ديني مي‌شود مسئوليت بزرگي دارند؛ حفاظت از سنن قرآني در حد مهمي به دوش آنها است؛ همت و پايداري آنها بر هويت اسلامي و امتناع و خودداري از ورود به بعضي برنامه‌ها و نهادها، نقش بزرگي در بقاي هدايت و تعليمات قرآني دارد.
همايش مادران قرآني، بانوان قرآني بايد بر محور پيام قرآني «استقامت در دين» باشد، پيام
إِنَّ الَّذِينَ قَالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا
نصرت در امر دين و استقامت در حجاب و عفاف،‌ افتخار دانستن و عبادت شمردن خانه‌داري، فرزند پروري، استقامت در ترك اختلاط و محافظت بر جدايي از نامحرم، همه پيام است.
پيام‌هاي قرآني

فَلَا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِ فَيَطْمَعَ الَّذِي فِي قَلْبِهِ مَرَضٌ
با مردان به نرمي سخن مگوييد  تا مبادا آن كس كه دلش بيمار است، به طمع افتد. (احزاب/32)
وَإِذَا سَأَلْتُمُوهُنَّ مَتَاعًا فَاسْأَلُوهُنَّ مِن وَرَاء حِجَابٍ ذَلِكُمْ أَطْهَرُ لِقُلُوبِكُمْ وَقُلُوبِهِنَّ
و هنگامي كه از آن زنان چيزي مي‌خواهيد از پشت پرده و حجاب بطلبيد كه براي آنكه قلوب شما [مردان] و قلوب آن زنان پاكيزه بماند، بهتر است. (احزاب/53)
وَلَا يَضْرِبْنَ بِأَرْجُلِهِنَّ
و چنان پاي بر زمين نزنند كه زينتشان آشكار گردد.

اينها عنوان‌هايي است كه بانوان قرآني بايد مروج و حافظ و پاسدار آن باشند. همايش‌ها هم نبايد مشوق مسئله حضور بانوان در اجتماعات بزرگ باشند.
اجازه دهيد تا اين يك كلمه را عرض كنم و از خود رفع مسئوليت نمايم؛ متوجه باشيد: قرآن كريم و احاديث شريفه و سيره‌ی‌ ائمه عليهم السلام همه بر رجحان و فضيلت پوشيدن صورت براي بانوان اتفاق دارند؛ اگر واجب ندانند حُسن و رجحان آن مسلّم و افتخار است همان گونه كه حضرت زهرا سلام الله عليها فرمودند.
خداوند متعال، بانوان و مردان ما را در حفظ شخصيت اسلامي و پاسداري از فرهنگ الهي و قرآني ثابت قدم قرار دهد و مادران قرآني را با قرآن مجيد محشور فرمايد.
والسلام عليكم و رحمة الله
رمضان المبارك 1431
لطف الله صافي

موضوع:

پنجشنبه / 4 شهريور / 1389