وریز وجوهات
   بسمه تعالی انا لله وانا الیه راجعون درگذشت عالم ربّانی مرحوم حجه الاسلام والمسلمین آقای حاج شیخ محمد مدنی ناشر الاسلام رضوان الله تعالی علیه موجب تاثر و تاسف گردید. ▪️عالم بزرگواری که عمر مبارک خود را وقف نشر معارف نورانی اهل...
دوشنبه: 1400/11/4

نسخه مناسب چاپSend by email
پيام آيت الله العظمي صافي به مناسبت فرا رسيدن دهه‌ي فرخنده مهدويت و كنفرانس گسترش فرهنگ حجاب و عفاف در عصر انتظار-قم/ نيمه شعبان 1431

بسم الله الرحمن الرحیم

طوبي للمنتظرين في غيبته طوبي للصابرين في محبته
السلام عليكم و رحمة الله
رسيد عيد و ز دل غبار غم برگرفت
جهان پير كهن جواني از سر گرفت
فرح، زمان تا زمان گره ز دل‌ها گشود
زمين، كران تا كران رونق ديگر گرفت

با عرض تبريك و شادباش به مناسبت دهه‌ي مباركه مهدويت و تقدير و تشكر از خادمان آستان مقدس حضرت بقية اللّه الاعظم ارواح العالمين له الفدا و برگزاركنندگان «كنفرانس گسترش فرهنگ حجاب و عفاف در عصر انتظار»
عصر انتظار، عصر تمسك به شعائر دين و التزام به عمل به احكام شرع مبين و عصر امتحان و تلخيص است. از شخص منتظر بايد جلوه‌هاي اخلاق قرآني و آگاهي از معارف وحياني درخشان و در لمعان باشد. تمدن اسلامي برخاسته و ساخته شده از هدايت‌هاي اين دين حنيف است. شخص منتظر بايد حفظ هويت و استقلال اسلامي را هميشه و در هر مناسبت، شعار‌ و افتخار خود بداند. يكي از مشخصات بارزه اين امت بزرگ و امت وسط، حجاب بانوان و عدم اختلاط و نظامات حافظ قداست و كرامت بانوان است كه هم مردان را به وظايف خاص موظف مي‌نمايد و هم زنان را ملزم به تكاليف ويژه مي‌سازد. اين نظامات براي همه مسلمانان فرهنگ است، اصل است، همه بايد آن را رعايت نمايند .آياتي مانند:
وَقَرْنَ فِي بُيُوتِكُنَّ وَلَا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجَاهِلِيَّةِ الْأُولَى ،
وَإِذَا سَأَلْتُمُوهُنَّ مَتَاعًا فَاسْأَلُوهُنَّ مِن وَرَاء حِجَابٍ ،
وَلَا يَضْرِبْنَ بِأَرْجُلِهِنَّ لِيُعْلَمَ مَا يُخْفِينَ مِن زِينَتِهِنَّ ،
فَلَا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِ فَيَطْمَعَ الَّذِي فِي قَلْبِهِ مَرَضٌ ،
فرهنگ اسلام است و وحي است كه بايد در همه امورِ زن و مرد و در همه‌ي روابط، فرهنگ گردد كه متاسفانه اين فرهنگ به واسطه‌ي غرب‌گرايي و عدم آگاهي از فلسفه‌ي احكام و مقاصد الهي و قرآني مورد هجوم قرار گرفته و مظاهر جامعه‌ي در كار و شغل از آن فاصله مي‌گيرد.
بايد فرهنگ حجاب را در معناي گسترده‌ آن بياموزيم و به آن تعهد داشته باشيم؛ بايد بدانيم كرامتي كه اسلام براي زن قرار داده است بزرگ‌ترين ارزش اوست؛ خانه‌داري زن، بي‌كاري نيست؛ خانه‌داري افتخار است؛ شريف‌ترين شغل‌ها و جهاد و سير الي‌الله و از عبادات است دوران‌هايي كه زن با همسر دارد همه مشحون به ثواب است و حيات طيبه است و در ارزش‌هاي حقيقي اين دو جنس مكمل يكديگرند و براي هم مانند لباس و يك واحد كامل انساني هستند. طي درجات علم و عمل و كسب معالي و مقامات براي هر دو پيش‌بيني شده است و هر دو در كنار هم قرار گرفته‌اند .
إِنَّ الْمُصَّدِّقِينَ وَالْمُصَّدِّقَاتِ وَأَقْرَضُوا اللَّهَ قَرْضًا حَسَنًا يُضَاعَفُ لَهُمْ وَلَهُمْ أَجْرٌ كَرِيمٌ ،
إِنَّ الْمُسْلِمِينَ وَالْمُسْلِمَاتِ وَالْمُؤْمِنِينَ وَالْمُؤْمِنَاتِ وَالْقَانِتِينَ وَالْقَانِتَاتِ وَالصَّادِقِينَ وَالصَّادِقَاتِ وَالصَّابِرِينَ وَالصَّابِرَاتِ وَالْخَاشِعِينَ وَالْخَاشِعَاتِ وَالْمُتَصَدِّقِينَ وَالْمُتَصَدِّقَاتِ وَالصَّائِمِينَ وَالصَّائِمَاتِ وَالْحَافِظِينَ فُرُوجَهُمْ وَالْحَافِظَاتِ وَالذَّاكِرِينَ اللَّهَ كَثِيرًا وَالذَّاكِرَاتِ أَعَدَّ اللَّهُ لَهُم مَّغْفِرَةً وَأَجْرًا عَظِيمًا ،
در انتظار حضرت بقية اللّه ارواح العالمين له الفدا بودن، بايد از جامعه‌ي منتظر، ظاهر و آشكار باشد؛ شكستن حريم‌هاي ديني و گرايش به فرهنگ غرب، ضد انتظار و عبور از خط قرمز هاي قرآني است.انتظار بايد عينيت داشته باشد نه فقط حجاب، بلكه انتظار در همه جا بايد ظاهر باشد؛به خصوص در جرايد، صداو سيما و در همايش‌ها و...
به طور مثال اگر كسي شخص عالي‌مقام را دعوت كرده باشد و منتظر مقدمش باشد براي پذيرايي او آنچه موجب خشنودي اوست فراهم مي‌كند؛ جامعه منتظر هم بايد اگر منتظر است، آماده پذيرايي باشد.
از آن يگانه مرد خدايي حضرت مهدي عليه السلام چگونه بايد و چگونه مي‌خواهيم پذيرايي كنيم و مدعي انتظار باشيم؟ يقيناً با صداقت، با امانت، با برادري، با مروت و ايثار، با علم و معرفت، با تقوا و پرهيزكاري و با التزام به اسلام مي‌توانيم منتظر باشيم.
انتظار از شخصي مثل ولي خدا، با گناه، با خيانت، با بي‌تعهدي‌هاي اخلاقي، با موسيقي و كنسرت وتشويق اهل ملاهي و مناهي هرگز محقق نخواهد شد و جامعه‌اي كه اين رفتارهاي زشت را به اسم هنر و عناوين ديگر ترويج مي‌نمايد جامعه‌ي منتظرنيست.
اميد است ما در ضمن برنامه‌هاي جشن ميلاد و تعظيم دهه مهدويت به اين حقايق برسيم و جلوه‌ي انتظار را در همه‌ي برنامه‌ها شايع و ظاهر سازيم .به اميد حركت بيشتر و جامعه اي صددرصد مهدوي .
انهم يرونه بعيداً و نريه قريباً
شعبان المعظم 1431
لطف الله صافي

موضوع:

دوشنبه / 4 مرداد / 1389