وریز وجوهات
   بسمه تعالی انا لله وانا الیه راجعون درگذشت عالم ربّانی مرحوم حجه الاسلام والمسلمین آقای حاج شیخ محمد مدنی ناشر الاسلام رضوان الله تعالی علیه موجب تاثر و تاسف گردید. ▪️عالم بزرگواری که عمر مبارک خود را وقف نشر معارف نورانی اهل...
دوشنبه: 1400/11/4

نسخه مناسب چاپSend by email
پيام آيت الله العظمي حاج شيخ لطف الله صافي به مناسبت ارتحال آيت الله العظمي حاج شيخ علي صافي

 

بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا اليه راجعون

شخصيتي بزرگ،‌ فقيهي عاليقدر و مرجعي ولايي، حضرت آيت الله العظمي آقاي حاج شيخ علي صافي، كه نزديك به يك قرن در خدمت به اسلام و تلاش در اعلاي كلمه دين و امر به معروف و نهي از منكر و در يك كلمه‌ي جامع، نوكري خالص به آقايش حضرت بقية الله مولانا المهدي ارواح العالمين له الفدا انجام وظيفه نمود، چشم از جهان فاني فرو بست و به لقاء الله تعالي پيوست.
آن بزرگوار از دوره‌ي رضاخان و ديكتاتوري او زندگي علمي خود را آغاز و تحصيلات خود را تا سطوح عاليه در زادگاهش گلپايگان به پايان رسانيد و از سال 1349 قمري به قم و حوزه علميه هجرت نمود و در محاضر اساتيد بزرگ فقه و آيات نامدار، حضور يافت و همواره جلوه علمي او متجلي‌تر مي‌گرديد و از اساتيدي چون مراجع عاليقدر مرحوم آيت الله العظمي حجت و مرحوم آيت الله العظمي آقاي حاج سيد محمد تقي خوانساري استفاده برد و در همه‌ي حوزه‌ها نمونه و مشار بالبنان بود.

پس از اقامت بزرگ مرجع شيعه مرحوم آيت الله العظمي بروجردي در قم در رديف ساير بزرگان و اساتيد حوزه در درس ايشان اصولاً و فقهاً شركت داشت و در جلسه استفتاء حضور بارز و فعال داشت و نامدارترين بحّاث درس ايشان بود كه همواره معظم له به نظرات ايشان در درس، كمال توجه را داشت.

و علاوه بر تأليفات خاص مثل شرح عروة الوثقي، تقريرات و دروس اساتيد نيز از آثار علمي مهم ايشان به شمار مي‌رود. در ذوق و ادب و فضائل مختلف و مخصوصاً تفسير قرآن مجيد و همه‌ي مقاماتي كه شايسته‌ي چنان فقيهي باشد تبحّر داشت و تا پايان عمر شريفش از منبر و محراب براي هدايت مردم استفاده ‌برد؛ همچنين در اصلاح امور و مبارزه با حركت ضد اسلامي رضا خاني مقامات، مواضع محكم و كم‌نظير داشت.
شجاعت و صراحت لهجه و بي‌باكي از غير خدا و زهد و قناعت و بي‌اعتنايي به زخارف دنيوي و استقامت در امر دين، تاريخ زندگاني اين فقيه فرزانه، همه دانستني و عبرت و درس است؛ همه جا خدا را بر خلق برگزيد و رضاي احدي را بر رضاي او مقدم نداشت و هيچ‌گاه از گفتن حق، ترس و واهمه‌اي به خود راه نمي‌داد؛ حتي بزرگان را موعظه و نصيحت مي‌كرد و آنان نيز تذكرات او را مغتنم مي‌شمردند.
الحق فقدان چنين شخصيتي، ثلمه‌اي بزرگ براي فقاهت، مرجعيت و حوزه‌هاي علميه است. اين ضايعه‌ي ديني مؤلمه را به پيشگاه حضرت ولي عصر ارواح العالمين له الفدا و حوزه هاي علمي و حضرات علماي اعلام و آيات عظام دامت بركاتهم و بيت جليل علمي ايشان تسليت عرض مي‌نمايم. زاد الله في علوّ درجاته و حشره مع ساداته الطيبين محمد و آله الطاهرين صلوات الله عليهم اجمعين.
لطف الله صافي
18 محرم الحرام 1431
14/10/88

موضوع:

دوشنبه / 14 دى / 1388