وریز وجوهات
   بسمه تعالی انا لله وانا الیه راجعون درگذشت عالم ربّانی مرحوم حجه الاسلام والمسلمین آقای حاج شیخ محمد مدنی ناشر الاسلام رضوان الله تعالی علیه موجب تاثر و تاسف گردید. ▪️عالم بزرگواری که عمر مبارک خود را وقف نشر معارف نورانی اهل...
دوشنبه: 1400/11/4

نسخه مناسب چاپSend by email
حضرت آيت الله العظمي صافي در پيامي به مناسبت گراميداشت دهه‌ي مبارك غدير:
كرسي‌هاي غدير‌شناسي در مراكز آموزش عالي تأسيس شود.

بسم الله الرحمن الرحيم

قال الله تعالي: اليوم اكملت لكم دينكم و اتممت عليكم نعمتي و رضيت لكم الاسلام دينا

و الحمدلله الذي جعلنا من المتمسكين بولاية امير المؤمنين و الائمة من ولده المعصومين سيما الامام المبين و الكهف الحصين و غياث المضطر المستكين مولانا المهدي بقية الله في الارضين عليهم افضل صلوات الله تعالي و انبيائه المرسلين و الملائكة المقربين

برادران و خواهران ايماني! شيعيان مخلص! غديريان پاك گوهر! به همه‌ي شما سلام و درود و تبريك و تهنيت عيد الله اكبر عيد اكمال دين، عيد اتمام نعمت و عيد اعلام ولايت.

از ده سال پيش (سال 1420) تاكنون پيشنهاد اختصاص يك دهه‌ي تمام به نام دهه‌ي غدير با تقديم پيامي جامع اعلام شد.

از آن سال تاكنون هر سال اين برنامه و بزرگداشت دهه‌ي مبارك غدير برگزار مي‌شود و همه ساله بر گسترش و رونق و معنويت و بركات آن افزون‌تر مي‌شود و مشاركت مردم بيدار و آگاه بيشتر مي‌گردد.

الحق، اين بزرگداشت، برنامه‌اي است كه سزاوار است در همه‌ي ابعاد توسعه پيدا كند و براي مقاصد عالي معرفتي، علمي، تربيتي و برقراري وحدت بين مسلمين از آن استفادة شايان و كلان بنماييد.
مكتب غدير مكتب جهاد، مكتب ايمان، مكتب قرآن و مكتب همة انبياء است. همه بر سر يك خوان گسترده علم و بصيرت و بينش كه مي‌توان گفت «عرضها عرض السموات و الارض» يا بيشتر است دعوت مي‌شوند و كروبيان و قدسيان در اين مكتب حضور مي‌يابند و از معاني و فيوض معنوي درس‌ها و بهره‌ها مي‌گيرند.
يكي از علماء مي‌گويد در بغداد و در دكّان صحافي كتابي را ديدم كه پشت آن نوشته شده بود جلد بيست و هشتم از اسناد حديث شريف غدير و پس از آن جلد هم بيست و نهم مي‌باشد. اين مطلب حكايت از اين دارد كه 29 جلد كتاب فقط درباره‌ي اسناد اين حديث در آن زمان نوشته شده بود.
اين اجمالي از كثرت اسناد اين حديث و شدت اعتنا و اهتمام علما و محدثين به واقعة تاريخي غدير خم است؛ راجع به متن و اصل خطبه‌ي غدير و روايات و احاديث مربوط به آن آنچه تا حال نوشته شد بيش از حد احصاست؛ در باب فنون و علوم مختلف اسلامي از حديث، تفسير، تاريخ، سنت و كلام، همه از غدير گفته‌اند و بسياري مثل ابن عقده‌ها تاليف خاصي راجع به آن نگاشته و بيشتر به نام الولايه يا الغدير و در اين عصر اخير هم مثل موسوعة عظيم عبقات الانوار، وسيله علامه متبحّر سيد مير حامد حسين هندي رحمت الله عليه و نيز موسوعه شريف الغدير اثر علامه اميني رحمت الله عليه تاليف شده است.
در اين باره، حقير از همه محبان و شيعيان اميرمؤمنان مي‌خواهم تا آنچه در توان دارند مصروف انجام موارد ذيل نمايند:
1. پدران و مادران، داستان مهم غدير را براي كودكان و نونهالان خود بازگو كنند و آنان را به ولايت حجت بالغه‌ي الهي، آشناتر سازند و از عطر ياد و نام و محبت حضرت علي بن ابي‌طالب عليه افضل التحية و السلام و الگوگيري از حيات طيّبه‌ي حضرتش، جان خود را سرزنده و زندگي خود را پر بركت نمايند و خانه‌ي خويش را به نور معرفت علوي و هدايت‌هاي آسماني اميرمؤمنان، مزيّن سازند.
2. غدير از اركان شخصيت و هويت مكتب اهل بيت عليهم السلام است؛ بايد روزنامه‌ها و رسانه‌ها و سايت‌ها همه دراين دهه از غدير بنويسند و بگويند و حقايق غدير را منتشر كنند. هم‌چنين منابر و سخنراني‌ها و همايش‌ها به نام مقدس غدير مزيّن و به آن اختصاص داده شود.
3. بايد غدير در تمام حوزه‌ها و دانشگاه‌ها تدريس شود و همگان پيام‌هاي جامع و جهاني آن را دريافت نمايند؛‌ كرسي‌هاي غدير شناسي در مراكز علمي معتبر، ايجاد گردد و علما، دانشمندان، اساتيد و پژوهشگران، در حد وسع خويش، اقدام به پي‌گيري و تاسيس اين رشتة بسيار مهم در موسسات علمي و پژوهشي مربوطه در سراسر دنيا نمايند.
4. عزيزان من! تمام همت خود را صرف ترويج فرهنگ غدير و معرفت‌افزايي به آن نماييد كه راه اصلاح ما، تمسك به غدير است و نردبان سير و ترقي و فتح قله‌هاي معرفت، غدير است. راه حفظ استقلال و عظمت كشور و دفع استضعاف و استكبار، تمسك به غدير و الهام از مفاهيم غدير است.
در پايان از همه عزيزاني كه افتخار خدمتگزاري به دانشگاه بزرگ غدير را دارند و در ترويج معارف نوراني آن زحمت مي‌كشند به سهم خود تقدير و تشكر مي‌كنم و براي همه آنها از خداوند متعال مزيد عزت و توفيق و خدمت مسئلت دارم و خود را نيز خادم كوچكي در دربار مقدس قنبر غلام با اخلاص آن حضرت مي‌دانم و به اين توفيق بزرگ افتخار مي‌كنم.

 

و السّلام عليكم و رحمه الله
12 ذي الحجة 1430
لطف الله صافي

موضوع:

سه شنبه / 10 آذر / 1388