وریز وجوهات
در آستانه اربعین سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام، پرچم عزای حسینی منقّش به اشعار مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی دام ظله به عتبه مقدّسه حسینیه اهدا گردید. در این مراسم که با حضور تولیت محترم آستان ملائک‌...
دوشنبه: 1400/07/5 - (الاثنين:20/صفر/1443)

نسخه مناسب چاپSend by email
متن پيام حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني مدظله العالي به سومين جشنواره سراسري و گنگره بين المللي شعر نبوي

بسم الله الرحمن الرحیم

 

ان من الشعر لحكمة

یكی از آیات الهی و عجائب نهفته در وجود انسان قریحه و ذوق  شعر است كه عمق بسیار عمیق باطن وجود او را نشان می‌دهد. راستی باید تفكر نمود كه این همه معانی و نكات و ظرافت‌ها و ادبیات بلند و لذت‌بخش و شوق آفرین و این معارف حقیقی كه در طول تاریخ حیات انسانی بر زبان میلیون‌ها شاعر جاری شده از چه منبع پهناوری است و به كجا اتصال دارد و چگونه است كه تمام نمی‌شود و هر چه شعرای اقوام و ملل، قدرت طبع خود را به نمایش می‌گذارند به نهایت نمی‌رسد و همواره جوشان و خروشان، سخن تازه و معنای بكر و جدید عرضه می‌دارند. آیا می‌توان این استعداد حیرت‌زا را به مشتی گوشت و پوست و استخوان و به ظاهر این بشر نسبت داد؟ الحق برهانی بر غیب وجود انسان و شرافت و كرامت او ظاهرتر از همین اشعار پرمایه و سرشار از معارف و حكمت و پند او نیست. باید اعتراف كنیم كه به عظمت این امتیاز و موهبت الهی چنانكه باید نمی‌اندیشیم و همانگونه كه خداوند در قرآن مجید می‌فرماید «و كاین من آیة فی السماوات و الارض یمرون علیها و هم عنها معرضون» ما قصاید و غزلیات و انواع شعر را می‌خوانیم و می‌شنویم اما در منبع و مصدر آن فكر نمی‌كنیم.

سر آمد و طلیعه این اشعار اشعاری است كه در ستایش و نیایش و بیان معارف حقیقی و معرفی اسماء ذات و صفات الهی و مدح و منقبت رجال الهی خصوصاً شخص اول عالم امكان حضرت خاتم الانبیاء محمد مصطفی صلی الله علیه و آله و اهل بیت آن حضرت و مواعظ و نصایح سروده شده باشد كه همه مصداق «لكل بیت بیتٌ فی الجنه» است. امید است این همایش كه به جشنواره شعر نبوی نام‌گذاری شده بهترین اشعاری را كه شعرای متعهد و  مؤمن سروده‌اند به اهل ذوق و نسل جوان ما تقدیم نماید.

و السلام علیكم و رحمة‌الله

4 ذی الحجه 1429

13 آذرماه 1387

لطف الله صافی

 

 

موضوع: