وریز وجوهات
در آستانه اربعین سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام، پرچم عزای حسینی منقّش به اشعار مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی دام ظله به عتبه مقدّسه حسینیه اهدا گردید. در این مراسم که با حضور تولیت محترم آستان ملائک‌...
دوشنبه: 1400/07/5 - (الاثنين:20/صفر/1443)

نسخه مناسب چاپSend by email
متن كامل پيام مرجع عالي‌قدر، حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني مدظله العالي به مناسبت فرا رسيدن ميلاد مسعود حضرت صاحب العصر و الزمان صلوات الله عليه/ نيمه شعبان 1429

 

بسم الله الرحمن الرحیم

تبريك عيد سعيد ولادت امام المبين و حجت الله علي العالمين، فاتح قلاع مشركين و كافرين، و وارث انبياء و مرسلين، حضرت حجت بن الحسن العسكري ارواح العالمين له الفداء به آستان فرشته پاسبان حضرت ثامن الائمة الطاهرين، مولانا ابوالحسن علي بن موسي الرضا، عليه آلاف التحية و الثناء.

در آستــــان رضــــا قـــدر نيــمــه شــعـبــان                     فزون‌تر است ز مهر و ماه و از كيوان
فرشتــگان همـــه تــبــريـك و تـهـنـیت گويند                    ولادت شــه ديـن قـطـب عـالـــم امـكــان
شعار مرد و زن و پير و نوجوان اين اســت                   حــيــات‌بـخش بــود عـيـد نـيـمـه شعبان
درود بــاد بـر آن امـتـي كــه مـنـتـظـر اسـت                     ظهور دولت حق، عصر صالحان جهان
 

پيرامون فلسفه جشن بزرگ نيمه شعبان

قال الله تعالي: « و لقد سبقت كلمتنا لعبادنا المرسلين. إنهم لهم المنصورون و إنّ جندنا لهم الغالبون»

تاريخ، سرگذشت رو در رويي و درگيري و جنگ و معارضه جنود الهي و رحماني با جنود اهريمني و ابليسي، و پاسداران حق وعلم و عقل، و عدالت‌طلبان خيرخواه با حاميان جهل و باطل و ستم و حق كشي و شرانگيزي است.

حوادث مهم تلخ و شيرين تاريخ را اين مقابله و اين دو گروه بوجود آورده‌اند؛ با اين تفاوت كه فعاليت وموضع‌گيري گروه عدالت‌خواه و حق‌طلب عكس العمل مواضع طغيان و تجاوزات و حق‌كشي گروه ظلم و استضعاف‌گر بوده و هست، و موضع‌گيري صالحان در برابر مفسدان و رفع آنها تحميل همان جنود شر بر جنود خير است.

انبيا و پيروان راستين آنها؛ ابراهم خليل و موسي و عيسي و حضرت خاتم الانبياء (صلوات الله عليهم) و اوصياء و خلفاء آن  حضرت از علي عليه السلام تا حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه اين جبهه حق را رهبري كرده و پيشواي خيرخواهان بشريت و حمايت از حقوق ضعفاء و اجراي برنامه‌هاي الهي مي‌باشند.

در كتاب‌هاي آسماني، به خصوص قرآن مجيد و در سخنان و احاديث شريفه اهل بيت عليهم السلام و در سيره مرضيه حضرت رسول اكرم صلي الله عليه و آله و امير المؤمنين و سائر ائمه عليهم السلام اين برنامه متجلي و درخشان است، و همه به بشريت اين مبارزه با ظلم و جهل و زور و استكبار را مي‌آموزند و به فتح و پيروزي و غلبه نهايي اهل حق بر باطل و برقراري حكومت عدل جهاني اسلام نويد داده و وعده حتمي و قطعي داده‌اند. آيات قرآن كريم در اين زمينه متعدد است كه از جمله همين آيات پاياني سوره (الصافات) است.

مسلمانان عموماً در وقوع اين پيروزي جهاني حق بر باطل و آمدن روزگاري كه حكومت جهاني صالحان و دين اسلام عالم‌گير و دين واحد بشر گردد متفق الكلمه مي‌باشند، و شيعيان اهل بيت عليهم السلام بالخصوص در انتظار آن روزگار الهي ـ كه تعبير از آن به عصر طلايي بسيار ناقص و كوتاه است ـ هستند، و همه ايام الله را منتهي به آن روز بزرگ خدايي روز حضرت مهدي عليه السلام دانسته و بر اين عقيده محكم پاي فشرده، اظهار وجود مي‌نمايند كه بر حسب نصوص قطعيه، اين واقعه جهاني و رستاخير و ظهور قدرت الهي به دست يداللهي با كفايت وارث علوم تمام انبيا و يگانه ذخيره حقاني فرزند حضرت امام حسن عسكري عليه السلام بوقوع خواهد پيوست و عيسي مسيح از جايگاه خود فرود آيد و در نماز به او اقتدا نمايد.

در زاد روز آن حضرت، همه ساله و با شكوه هر چه بيشتر، مجلل‌ترين برنامه‌هاي جشن‌هاي سالم و مجالس سخنراني را برگزار مي‌نمايند، و به بشريت مأيوس و ملت‌هاي افسرده اميدواري مي‌دهند و با اينگونه برنامه‌ها استضعاف‌گران و سركردگان استدلال و استحقار و ظلم و ستم را محكوم مي‌كنند ودر حقيقت بانگ نجات و بشارت نابودي حكومت ظالمان را سر مي‌دهند و گرايش خود را به عدل و انصاف اعلام مي‌كنند. هشدار مي‌دهند كه سير جهان به سوي تكامل و آسايش و آرامش است.

در شب نيمه شعبان با مجالس احياء و عبادت و خودسازي، پايبندي و علاقه‌مندي خود را به اين آرمان‌هاي اصل و اصيل نشان مي‌دهند، عهد خود را و پيمان خود را با آن ولي خدا تازه و جديد مي‌نمايند و براي تعجيل در فرج آن حضرت دعا مي‌كنند. و در كل اين برنامه‌ها وفاداري خود را به مطالب و مقاصد آن حضرت كه همانا اجراي احكام الهي و پرهيز از معاصي و ملاهي و مناهي و غرب‌گرايي است، اعلام مي‌نمايند، و برنامه‌هاي ضد عفاف و كرامت و ارزش بانوان و اختلاط آنها با مردان و ترويج غنا و موسيقي را محكوم مي‌سازند و با احساس مسئوليت، اوضاع ديني و مذهبي جامعه را بررسي نموده و عمل به وظايف مهمي كه در اين عصر غيبت و دوره امتحان دارند را وجهه همت خود قرار مي‌دهند؛ مسئوليت‌هايي كه در ارتباط با ترويج اسلام و حفظ هويت اسلامي همگان؛ مخصوصاً جوانان و جلوگيري از مفاسد به عهده دارند. و خلاصه در ضمن انجام اين برنامه‌ها و جشن و چراغاني و اين شور و شوق مقدس، در جهت حيات ديني و مذهبي و نيل به قله‌هاي كمال و معرفت و رشد و ترقي همواره سعي و جديت مي‌نمايند، و اين آيه شريفه را نصب العين قرار مي‌دهند:

و قل اعملوا فسيري الله عملكم و رسوله و المؤمنون

و الصلاة علي محمد و آله الطاهرين، سيّما بقية الله في الأرضين. و آخر دعوانا أن الحمد الله رب العالمين

 

شعبان المعظم 1429

لطف الله صافي

موضوع: