رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
دوشنبه: 1401/03/2
نسخه مناسب چاپSend by email
آیت الله العظمی صافی در دیدار معاون علمی و فناوری رئیس جمهور:
تشویق دانشمندان و نخبگان علمی یک جامعه، وظیفه شرعی است./کُندی در مسیر پیشرفت علمی جامعه، موجب ضعف و حقارت یک ملّت می شود.

 

جناب آقای دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور با حضور در بیت مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف، با ایشان دیدار کرد.

در ابتدای این دیدار، دکتر ستّاری ضمن ابلاغ سلام ریاست محترم جمهوری، گزارشی از فعالیت ها و برنامه های این معاونت ارائه داد.

معظم له نیز با تشکّر از ایشان و همکارانشان و تقدیر از خدماتی که انجام می دهند فرمودند: دین اسلام، دین علم است. دین اسلام، دین پیام بزرگ «هل یستوی الذین یعلمون و الذین لایعلمون» است. دین اسلام می گوید کسانی که از علم بی بهره اند، ارزشی ندارند و جز خواری و ذلّت، نصیبشان نخواهد شد.

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلّم از ابتدا نسبت به علم آموزی تشویق و تأیید فرمودند و روایات اهل بیت علیهم السلام برای علم پژوهی و ارزش علم و عالم، اهمیت ویژه ای قائل است.

ایشان در قسمت دیگری از بیانات خود افزودند: ضعف ها و گرفتاری های ما، همه از جهت ضعف علمی است. جامعه ای که دانشمند باشد، قدرتمند است. هر چه در رشته های مختلف علوم و فنون بیشتر وارد شویم، اسباب افتخار زیادتری فراهم می شود. کُندی در مسیر پیشرفت علمی جامعه، موجب ضعف و حقارت یک ملّت می شود.

مرجع عالیقدر، حرکت علمی کشور، متناسب با روند رو به رشد علم در جهان را ضروری دانسته و بیان داشتند: دنیا از نظر علمی به سرعت در حال پیشرفت است؛ اگر جامعه اي در جنبه های فراگیری دانش های مختلف کوتاهي کند خيلي عقب مي ماند و ضعیف خواهد شد. باید جامعه ی اسلامی در این بُعد به سرعت پیش رود تا محتاج دیگران نشود.

آیت الله العظمی صافی در ادامه این دیدار با بیان ضرورت تشویق دانشمندان و نخبگان در کشور فرمودند: تشويق نخبگان و دانشمندان، تکریم علم و دانش، و از وظایف شرعی است. باید اهتمام داشته باشید و خود را مقیّد بدانید به اینکه دانشمندان و نخبگان و دانشجويان را مورد تشويق قرار دهید. اگر در جامعه ای، نخبگان و علم پژوهان تشویق نشوند و در مقابل، کسانی که اهل منکرات و خلاف شرع هستند، مورد تشویق قرار بگیرند، نشانه انحطاط آن جامعه است.

معظم له در پایان این دیدار ضمن مسألت مغفرت برای پدر بزرگوار آقای دکتر ستاری، فرمودند: انشاء الله شما و همکاران عزیزتان، در مسیر خدمت به دین و مسلمین، موفق باشید و توفیق انجام کارهایی که مرضیّ حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه است را داشته باشید.

موضوع: