وریز وجوهات
السلام علیک ایتها الصدیقة الشهیدة دسته بزرگ عزاداران فاطمی به دعوت مرجع عالیقدر حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی دام ظله الوارف روز شهادت (پنج‌شنبه 3 جمادی الثانیة) ساعت 11 صبح از دفتر معظم له به سمت حرم مطهّر لینک مرتبط: گزارش تصویری...
دوشنبه: 1400/11/4

نسخه مناسب چاپSend by email
مراسم اختتامیه سیزدهمین جشنواره بین المللی امام رضا علیه السلام

پیام مرجع عالیقدر جهان تشیّع حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف به مراسم اختتامیه سیزدهمین جشنواره بین المللی امام رضا علیه السلام


 

بسم اللّه الرّحمن الرّحیم

اَللّهُمَّ صَلِّ عَلی عليّ بن موسَی الرِّضا المُرتَضی الاِمامِ التَّقيِّ النَّقيِّ وَ حُجَّتِكَ عَلی مَن فَوقَ الاَرضِ و مَن تَحت الثَّری الصِّدّيقِ الشَّهيدِ صَلوةً كَثيرَةً تامَّةً زاكِيَةً مُتَواصِلَةً متَواتِرَةً مُتَرادِفَة.

با اهداء سلام و تبریک صمیمانه و خالصانه خدمت حضّار محترم،‌ ارادتمندان و چاکران آستان فرشته‌پاسبان و ملکوتی حضرت ثامن الحجج علیّ بن موسی الرضا علیهما‌السّلام که در جشنواره باشکوهی - که در بیش از هفتاد کشور دنیا برگزار می‌شود- به شَرَف حضور نائل شده و خود را در معرض نسایم برکات و رحمت‌های الهی قرار داده‌اند، مراتب سپاس و تشکّر خود را از برگزارکنندگان این محافل با عظمت ابراز می‌دارم؛ به امّید آن که به حکم «الرّاضی بفِعل قَومٍ کالدَّاخِلِ فیهِ مَعَهُم» از برکات کثیره و رحمت‌های واسعه الهیّه که انشاء‌الله تعالی بر این جلسات و امثال آن نازل خواهد شد بهره‌مند و در شمار آن سعادتمندان محسوب شوم.

در طول سال، اگر چه دل‌های شیفتگان خاندان عصمت و طهارت علیهم‌السلام مخصوصاً حضرت علی بن موسی الرّضا علیهماالسّلام به یاد آن حضرت و حضور در آستان عرشی آن بزرگوار می‌تَپَد، ولی همگان منتظر ایّام با برکت ذی‌القعدة و میلاد عالم آل محمد حضرت رضا علیهم‌السلام می‌باشند که عهد خود را با آن حضرت تجدید و ایمان و شعور دینی خود را تازه و نو نمایند.

اگر انسان در سخن از فضائل و مناقب آن امام هُمام، همه زبان‎هاي گويا را در دهان داشته باشد و با هر کدام از آنها جاودانه، مدح و ثنا بگويد، از حرف نخستين مدح او، بيشتر نخواهد گفت و زبان حالش اين شعر خواهد بود:

ايـن شرح بي‎نهايت کز وصف يار گفتند * حرفي است از هزاران کاندر عبارت آمد

امّا به جهت «فَمَنْ تَشَبَّهَ بِقَوْمٍ فَهُوَ مِنْهُمْ»، با آن‌که در ميدان و جهان وسيعي که سخن از عظمت‌های حضرت علی بن موسی الرضا علیهماالسلام ذرّه و کمتر از ذرّه هم در حساب نمي‌آيم، جسارت نموده و چند کلمه‌ای را عرضه می‌دارم:

ابعاد متعدّد عظمت‌هاي حضرت رضا علیه آلاف التّحیّة‌ و الثّناء، آن تجسّم بندگي و عبوديت خالص خدا، و بخش‌هاي گوناگون و بلکه متضادّ مناقب، فضايل و مواقف آن حضرت، همه در کتاب‌ها مضبوط و محفوظ مانده است.

اخبار از مُغَيَّبات، گذشته و آينده زمان، علم به عوالم غيب، علم به شرايع و احکام اسلام، زهد و پارسايي و پرهيزگاري، عبادت، خوف از خدا و شب‎زنده‎داري، فروتني و بردباري، خدمت و نصرت دين خدا و بيشتر و بسيارتر از اينها، همه ابعاد عظمت وجود آن حجّت خدا است.

در شرایط و اوضاع بعد از زندانی‌شدن حضرت موسی بن جعفر علیهماالسلام و نیز شهادت آن بزرگوار، موضع و موقعیت شیعه که ضعیف شده بود؛ با وجود حضرت ثامن الحجج امام رضا علیه‌السلام رو به قوّت گرایید و مذهب دوباره تشیید شد.

به واسطه وجود مبارک آن حضرت، تشیّع و ولایت اهل‌البیت علیهم‌السلام، بلکه اسلام تجدید حیات پیدا کرد و حتّی در سطح دنیا، آن حضرت را مجدّد مذهب می‌دانند.

مطالب و علوم صادره از آن بزرگوار در خداشناسی و توحید و مبانی دین، همگان را دوباره متوجّه این کرد که اگر کسی علم و معرفت صحیح می‌خواهد غیر از محضر اهل البیت پیامبر علیهم‌السلام، در جای دیگری به آن دست نخواهد یافت.

شما مباحثات علمی آن حضرت با سران ادیان و مذاهب دیگر را ملاحظه و مطالعه نمایید.

آن‌قدر ظهور علمی امام رضا علیه‌السلام فوق‌العاده بود که بدین سبب ایشان را - با آن‌که همه ائمه نور واحدند- «عالم آل محمدّ علیهم‌السلام» نامیدند.

به هر حال، جهات عظمت وجود مقدّس امام رضا علیه‌السلام، همه مایه برکت، سعادت و افتخار است؛ باید به ولایت آن حضرت افتخار نماییم و خود را در هر نقطه‌ی دنیا که هستیم مروّج و مبلّغ آموزه‌ها و تعالیم نورانی مکتب اهل‌البیت علیهم‌السلام خصوصاً معارف بلند و والای رضوی بدانیم.

در پايان با عرض خاکساري و عجز و ناتواني از اظهار وجود، در عرصه‌اي که عرض وجود در آن، شأن انبياء، اولياء، بزرگان و اعاظم اصحاب است پوزش مي‌طلبم. امّيد است هديه این کمترین در بارگاه ملکوتي حضرت ثامن الائمة عليهم‌السّلام به شرف قبول نايل شود؛ «إنَّ الهَدايَا عَلى مِقْدارِ مُهْدِيها»       

                      لطف الله صافی

ذی‌القعدة 1436 هـ.ق

موضوع:

سه شنبه / 3 شهريور / 1394