وریز وجوهات
  رؤیت هلال با چشم مسلح س. آیا رؤیت هلال با استفاده از ابزارهای نجومی (دوربین، تلسكوپ و ...) اعتبار شرعی دارد؟ ج. كفایت رؤیت با چشم مسلّّح، مورد اشكال است.والله العالم   اثبات اول ماه س. اگر رادیو و رسانه‌ها خبر...
يكشنبه: 1400/01/29 - (الأحد:5/رمضان/1442)

نسخه مناسب چاپSend by email
حضرت آیت الله العظمی صافی در دیدار مسئول و اعضای ستاد بازسازی عتبات عالیات:
خدمت به بازسازي عتبات عاليات، از بالاترين صدقات جاريه است.

حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني مدظله الوارف مرجع گرانقدر شيعه، عصر يكشنبه 27/01/1391 مسئول و اعضاي ستاد بازسازي عتبات عاليات را به حضور پذيرفتند.

در ابتداي اين ديدار، مسئول محترم ستاد بازسازي عتبات عاليات، گزارشي از فعاليت‌ها و برنامه‌هاي آينده اين ستاد ارائه نمود.
 
بخشي از بيانات معظم له بدين شرح است:
اعوذ بالله من الشيطان الرجيم. بسم الله الرحمن الرحيم الحمدلله رب العالمين والصلوة و السلام علي سيد الانبياء و المرسلين سيدنا ابي القاسم محمد و علي آله الطيبين الطاهرين المعصومين لاسيما مولانا بقية‌الله في الارضين و اللعن الدائم علي أعدائهم اجمعين الي يوم الدين.
قال الله تعالي:
«فِي بُيُوتٍ أَذِنَ اللَّهُ أَنْ تُرْفَعَ وَ يُذْكَرَ فِيهَا اسْمُهُ يُسَبِّحُ لَهُ فِيهَا بِالْغُدُوِّ وَ الْآصَالِ رِجَالٌ لاَ تُلْهِيهِمْ تِجَارَةٌ وَ لاَ بَيْعٌ عَنْ ذِكْرِ اللَّهِ وَ إِقَامِ الصَّلاَةِ وَ إِيتَاءِ الزَّكَاةِ يَخَافُونَ يَوْماً تَتَقَلَّبُ فِيهِ الْقُلُوبُ وَ الْأَبْصَارُ »[1]
بنده از اين‌كه لطف كرديد و حقير را به ديدار خودتان نائل فرموديد تشكر مي‌كنم. اميدوارم كه خداوند متعال، در اجر و ثوابي كه به شما عطا مي‌كند، ما را كه راضي به اين كار و زحمات شما هستيم، شريك قرار دهد.
هر چه اين مشاهد مشرفه و مقدسه بيشتر معمور و آباد باشد، اسباب افتخار زيادتري براي مسلمانان به‌خصوص شيعه اهل بيت عليهم السلام است، و مخصوصاً كسي كه بيشتر از همه، از اين پيشرفت‌ها مسرور و خوشحال مي‌شوند وجود مبارك حضرت ولي عصر عجل الله تعالي فرجه الشريف هستند كه همه حرم‌هاي متبركه و مشاهد مقدسه تعلق به ايشان دارد.

كارهايي كه تا الان انجام شده است و انشاء الله روز به روز بيشتر هم مي‌شود، از عنايات بزرگ خداوند متعال است، و كساني كه در اين راه از وقت و مال خودشان دريغ نمي‌كنند و در اين مسير مصرف مي‌كنند، بدانند كه توفيق خيلي بزرگي نصيب آن‌ها شده است كه بايد قدردان آن باشند.
اصلاً تمام مراحل كارها، و نيز كساني كه در اين امور وارد مي‌شوند، همه در مسير تعظيم شعائر حركت مي‌كنند، «وَ مَنْ يُعَظِّمْ شَعَائِرَ اللَّهِ فَإِنَّهَا مِنْ تَقْوَى الْقُلُوبِ »[2] و فعاليت در اين جهات، همه نشانه تقواي الهي است.
همه اين مشاهد مشرفه، آثار تشيع و تاريخ ما است، و بايستي در كمال استحكام حفظ شود. بايد اين بناها طوري باشد كه هر زماني مردم براي زيارت مي‌آيند تاريخ ائمه عليهم السلام را مقابل خودشان ببينند، مثلاً اگر سرداب مقدس سامرا را ملاحظه كرده باشيد، كتيبه‌اي دارد كه خيلي مهم است. بنده اوائل نگران بودم كه آن را خراب كنند، ولي الحمدلله خبردار شدم كه آن را درست كرده‌اند.
اين كتيبه در زمان خليفه عباسي الناصر لدين الله نصب شده است. ناصر، يكي از خلفاي دانشمند عباسي است و در بعضي كتاب‌ها نوشته‌اند كه خودش را نائب آن حضرت معرفي مي‌كرد. خيلي مهم است كه يك چنين شخصي معتقد به حضرت وليعصر عجل الله تعالي فرجه الشريف باشد. خوب امثال اين چيزها بايد بماند و همه ببينند كه حتي مثل چنين خليفه دانشمندي اين اعتقاد را داشته است. همچنين قبور مطهر نواب اربعه، شيخ كليني و ... همه بايد به نحو احسن درست شود و مردم به زيارت آن‌ها بروند.
در حال حاضر كه خداوند اين فرصت را عطا فرموده است تا اين آثار تجديد شود، بايد قدر دانست و آن را از عنايات غيبيه شمرد. يكي از خلفاي بني عباس وقتي به قبرهاي بني عباس رفته بود ملاحظه كرد كه آنجا خبري نيست؛ نه نظافتي دارد و نه زائري. ولي در مقابل، حرم عسكريين عليهما السلام را ديده بود كه رفت و آمد زياد است و پاكيزه مي‌باشد. يكي از خواص به او گفته بود كه شما هم كاري كنيد قبور پدرانتان محفوظ بماند. خليفه به او گفت: هذا أمر سماوي؛ اين كار الهي است.
نكته مهم ديگري كه بايد در نظر داشت اين است كه در سامرا بايد طوري باشد كه اهل سنت گمان نكنند كه ما مي‌خواهيم آن‌ها را نفي كنيم. قديم‌ها كه حدود ده روز در آنجا مشرف مي‌شدم، در حسينيه مرحوم آيت الله بروجردي اعلي الله مقامه با سني‌ها در تماس بودم و معلوم بود كه اينها معاند نبودند، حتي در يكي از سفرها هنگام مراجعت سوار ماشيني شدم كه دو نفر جلو سوار ‌شده بودند؛ يكي از روحانيون اهل سنت و ديگري افندي بود. آن شخص از من معناي شعري را پرسيد. من طوري جواب دادم كه خوشحال شد. بعد از اين‌كه باب صحبت باز شد از من پرسيد كه شما حرم مشرف شده‌ايد و علي نقي را ديده‌ايد؟ ما كه نديده بوديم گفتيم: نه. گفت: ما اشخاصي داريم كه مي‌بينند. آن وقت معلوم شد كه از اولاد جعفر است. پرسيد كه علي نقي چند تا اولاد داشت؟ گفتم: چهار تا؛ حسين و حسين و محمد و جعفر و نگفتم جعفر كذاب.
از مشهد و ارادت خودش به حضرت رضا عليه السلام صحبت كرد. آن وقت از يكي از علماي اهل سنت كه در نزديك سامرا دفن است و ما هم او را مي‌شناسيم گفت كه به ايران آمده بود و به حضرت رضا عليه السلام ارادت زيادي داشت، و قصيده‌اي هم در مدح دوازده امام عليهم السلام گفته بود كه من دو بيت آن را يادداشت كردم كه
حـفر بطيبة و الغـريّ وكربلاء
و بـطوس والزوراء وسـامراء
ما جئتهم في حاجة الّا قضت
و تـبـدل الضـراء بـالـسراء
عرض مي‌كند كه اينها مقامات و مشاهدي هستند كه براي هيچ حاجتي متوسل به اينها نشدم مگر اينكه حاجت من برآورده، و غصه و اندوه من برطرف شد و ...
شما هم كه اين افتخار را پيدا كرده‌ايد كه در بازسازي مضاجع شريف و بارگاه‌هاي نوراني ائمه طاهرين صلوات الله عليهم اجمعين سهم بزرگي داشته باشيد بايد اين را براي خود مغتنم شمرده و از اين نعمت بزرگ كمال استفاده را برده و قدر آن را بدانيد.
مسأله بازسازي عتبات عاليات، از صدقات جاريه بسيار با ارزشي است كه هر عبادتي در اين مشاهد مي‌شود ثوابش براي شما هم هست. بنده هم مكرر مي‌گويم كه: يا ليتني كنت معكم فافوز فوزاً عظيماً؛ اي كاش من هم با شما و يكي از خدمتگزاران اين عتبات مقدسه بودم تا به فوز بزرگ و ثواب عظيم نائل مي‌شدم. و السلام عليكم و رحمة‌ الله
 
[1]. نور، آيات37-36.
[2]. حج، 32.

 

موضوع:

دوشنبه / 28 فروردين / 1391