وریز وجوهات
بسم الله الرحمن الرحیم در اين دنياي پرغوغا كه بسياري از مردم از فشار مادّيّات و مدنيّت (منهاي انسانيّت) خسته شده و از سرگرداني هايي كه توجّه به مادّيّات براي بشر فراهم نموده، به ستوه آمده و از رواج فساد اخلاق، فحشا و بي عفّتي و خدعه و نيرنگ رنج مي...
يكشنبه: 1400/01/29 - (الأحد:5/رمضان/1442)

نسخه مناسب چاپSend by email
حضرت آیت الله العظمی صافی در دیدار مدیران جهاد دانشگاهی كشور:
بايد با حمايت از كارخانه‌هاي داخل كشور، روحيه نشاط و شادابي را به جامعه برگرداند./مسلمان نبايد نوكر و مزدور بيگانه باشد.

مرجع عاليقدر شيعه حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني مدظله الوارف، صبح ‌شنبه 19/01/1391 جمعي از مديران و اعضاي جهاد دانشگاهي را به حضور پذيرفتند.
در ابتداي اين ديدار، دكتر يادگاري رئيس جهاد دانشگاهي كشور به ارائه گزارشي از كاركردها و اهداف و برنامه‌هاي آينده اين مركز پرداختند.

قسمتي از بيانات مرجع عاليقدر به شرح ذيل است:
بسم الله الرحمن الرحيم. الحمدلله رب العالمين و الصلاة و السلام علي سيد الاولين و الآخرين خاتم الأنبياء و المرسلين سيدنا أبي القاسم محمد صلي الله عليه و آله و علي آله الطيبين الطاهرين المعصومين سيما مولانا بقية الله في الارضين و اللعن الدائم علي أعدائهم أجمعين إلي يوم الدين.
قال الله تعالي: «الَّذينَ جاهَدُوا فينا لَنَهْدِيَنَّهُمْ سُبُلَنا»
با تشكر از شما عزيزاني كه تشريف آورديد، اميدوارم كه زحمات شما مورد قبول حضرت بقية الله الاعظم اروحنا فداه قرار بگيرد و روز به روز بر توفيقات شما افزوده شود.
كلمه جهاد كه در قرآن مكرراً ذكر شده است، از كلمات بسيار پر معنا و مقدس است، و داراي ابعاد و انواع مختلف است. يكي از آنها كه بسيار اهميت دارد، جهاد علمي و خودكفايي مي‌باشد. همه بايد در همه رشته‌ها بر اساس جهاد جلو بروند، يعني اصلاً بشريت با جهاد پيشرفت كرده و مي‌كند، چرا كه «لَيْسَ لِلْإِنْسانِ إِلَّا ما سَعى» يعني بشر با سعي و عمل، قله‌هاي بلند علم و صنعت را فتح كرده و مي‌كند.

جهاد دانشگاهي و كارهايي كه شما از اول انقلاب تا به امروز انجام ‌داده‌ايد براي ترقي و پيشرفت مملكت و بي‌نيازي ملت و استقلال علمي و خودكفايي بسيار با اهميت و براي مسلمانان افتخار مي‌باشد.
اگر بخواهيم به خود، متكي باشيم، بايد در تمام جهات جهاد داشته باشيم و براي اين‌كه جامعه اسلامي پيشرفت داشته باشد با اخلاص كوشش كنيم.
جهاد علمي هرگز توقف‌بردار نيست. نبايد بنشينيم و ببينيم كه ديگران از ما جلو ‌افتاده‌اند. انسان بايد دائماً رو به جلو باشد و همان‌طور كه در دستورات اسلام داريم اگر دو روز كسي مساوي باشد مغبون است، يعني بايد امروز انسان از ديروزش بهتر، و فردايش از امروز او بهتر باشد.
غرض اين‌كه بايد از موقعيت‌ها و فرصت‌هايي كه پيش آمده استفاده كرد. مسأله خودكفايي، از مسائل مهمي است كه از روز اول، هميشه علما و بزرگان دين، مردم را به آن توصيه مي‌كردند و مي‌كنند كه ما بايد خودمان، متكي به خودمان باشيم و نيازمند ديگران نباشيم.
همه نيازهاي جامعه اسلامي در علوم مختلف بايد تأمين شود كه اگر تأمين نشود در روحيات، اخلاق و معنويات هم اثرگزار است.
بايد هدف ما در جهاد علمي اين باشد كه استقلال و هويت اسلامي‌مان را حفظ كنيم و بخواهيم كه بر عظمت اسلام و مملكت اسلامي افزوده شود.
دنيا روي مسلمانان حساب مي‌كند. در قرون اوليه تا قرن سه و چهار آوازه مسلمانان در دنيا در همه رشته‌ها بلند بود. دانشمنداني در اسلام رشد كردند كه در همه دنيا مثل آنها نبود و پيدا نمي‌شد، ولي جريان طوري رقم خورد كه جامعه اسلامي رو به عقب رفت و از اين پيشرفت بازماند.
الحمدلله امروز اين قوت دارد تجديد مي‌شود. انشاءالله بايد به سمت شأن و عظمتي كه پيغمبر اكرم صلي الله عليه و آله براي جامعه اسلامي پيش‌بيني كرده بودند برويم كه مي‌فرمايد:
«قَالَ اللّهُ عَزَّ اسمُه: إِنَّ أُمَّتَكَ فِي الْأَرْضِ كَالشَّامَةِ الْبَيْضَاءِ فِي‏ الثَّوْرِ الْأَسْوَدِ ... يَسْتَخْدِمُونَ وَ لَا يُسْتَخْدَمُون‏» ؛ مثل امت من مثل يك خال سفيد در درخشندگي است كه در يك گاو سياه باشد، يعني امت اسلام در بين همه امم بايد درخشندگي داشته باشند.
مقصود اين است كه همه بشريت از خدمات و كارهايي كه مسلمانان مي‌كنند استفاده كنند. ما بحمدالله از نظر منابع و امكانات قوي هستيم و بايد با مديريت صحيح به بهترين وجه از آنها براي خدمت به مردم بلكه جامعه بشريت استفاده كنيم.
در ادامه روايت آمده است: امت من نوكر و مزدور ديگران نمي‌شود، بلكه مستقل و خدمت‌دهنده به جامعه بشريت است.
همه بايد خودكفا باشيم، و اعتماد به نفس داشته باشيم. اگر جامعه‌اي اعتماد به نفس نداشته باشد و خودكفا نباشد و دست نياز به سوي ديگران دراز كند، مصداق روايت شريفي است كه مي‌فرمايد:
«كَادَ الْفَقْرُ أَنْ‏ يَكُونَ‏ كُفْراً»
يكي ديگر از مسائل مهم، همين مسأله توليد است. بايد يكي از برنامه‌ها اين باشد كه در مسائل توليد داخلي طوري باشيم كه نياز به واردات نباشد. اگر ما كارخانه‌هايي داشته باشيم كه توليد دارند و بعد واردات آن كالاها را هم داشته باشيم اينها ورشكست مي‌شوند. بايد كاري كنيم كه توليد داخلي خيلي قوت پيدا كند تا بتوانيم در مسأله صادرات هم حرف داشته باشيم. بايد توليد داخلي را كمك كرد و از تعطيلي كارخانجات جلوگيري كرد.
به هر صورت، بنده از كارهايي كه شما انجام مي‌دهيد كمال تشكر را دارم، و اميدوارم همه در راستاي خدمت به اسلام و مكتب، و براي رضاي خداوند و خدمت به جامعه اسلامي گام برداريم تا از اجر و ثواب حقيقي و واقعي محروم نباشيم انشاء الله، و من براي موفقيت بيشتر شما و همه كساني كه با شما همكاري مي‌كنند دعا مي‌كنم. والسلام عليكم و رحمة الله و بركاته
 

موضوع:

يكشنبه / 20 فروردين / 1391