وریز وجوهات
بسم الله الرحمن الرحیم انّ ربّک لبالمرصاد  این روزها، جهان شاهد حوادث بسیار وحشتناک و تاسّف‌آوری است که وجدان بشریت و فطرت پاک انسان‌ها، شرمنده از این جنایات است. آیا می‌شود گروهی، خود را انسان بنامند، اما نسبت به هم‌نوع خود این همه...
جمعه: 1400/05/8 - (الجمعة:19/ذو الحجة/1442)

نسخه مناسب چاپSend by email
آیت الله العظمی صافی در دیدار مسئولان اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم:
فرهنگ اسلام، بر احترام به محيط زيست، و زندگي بر اساس نظافت و پاكيزگي تأكيد بسياري دارد./انسان بايد در استفاده از نعمت‌هاي الهي، خير و مصلحت جامعه، و منفعت وآسايش همه مردم را مراعات نماید.

مرجع عاليقدر شيعه حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني مدظله‌الوارف، صبح دوشنبه 19/02/1391 مدير و مسئولان اداره كل حفاظت محيط زيست استان قم را به حضور پذيرفتند.
در ابتداي اين ديدار، دكتر ركني مدير اداره كل حفاظت محيط زيست استان قم گزارشي از فعاليت‌ها و برنامه‌هاي آينده اين سازمان ارائه داد.

بخشي از بيانات معظّم له به شرح ذيل است:
بسم الله الرحمن الرحيم. الحمدلله رب العالمين و الصلاة و السلام علي سيد الاولين والآخرين سيدنا ابي‌القاسم محمد و علي آله الطيبين الطاهرين المعصومين، ولاسيما مولانا بقيةالله في‌الارضين و اللعن علي اعدائهم اجمعين الي يوم الدين.
قال امير المؤمنين علي بن ابي طالب عليه السلام:

إتَّقُوا اللهَ في عِبادِه وَ بِلادِهِ، فَإنَّكُم مَسئولونَ حَتى عَنِ البِقاعِ وَ البَهائِم. (1)
بنده از حضور شما عزيزان تشكر مي‌كنم، و اميدوارم خدماتي كه انجام مي‌دهيد همه در راه خداوند و مرضيّ حضرت ولي عصر عجل الله تعالي فرجه الشريف باشد.
مسأله محيط زيست و استفاده مردم از نعمت‌هاي خداوند به طوري كه مانع انتفاع و بهره‌بردن ديگران نشوند، مسأله مهمي است كه اسلام عزيز به آن سفارش بسياري كرده است.
معارف دين و هدايت‌هاي اهل بيت عليهم السلام، تأكيد زيادي بر اين دارد كه مردم بايد طوري از نعمت‌هاي خداوند متعال استفاده كنند كه موجب نگراني و زحمت ديگران نشوند تا همگان بتوانند از اين نعمت‌ها منتفع شوند و سود ببرند.

به طور مثال حضرت امير المؤمنين علي عليه السلام در آن خطبه شريفه مي فرمايد: از خدا بپرهيزيد نسبت به بندگان و شهرهاي خداوند متعال كه شما مسئول هستيد حتي زمين‌ها و حيوانات، بايد حقوق آنها را رعايت كنيد.
انسان بايد در استفاده از اين نعمت‌ها، خير و مصلحت جامعه، و منفعت همه مردم وآسايش آنها را رعايت كند.
بايد همه مردم مواظب باشند كه محيط اطراف خود را كه پُر است از نعمت‌هاي الهي، پاك نگهدارند چرا كه خداوند مي‌فرمايد:«إِنّ اللهَ يُحِبُّ التَّوَّابِينَ وَ يُحِبُّ الْمُتَطَهِّرِينَ»(2)؛ يعني طهارت و پاكي در همه چيز است؛ همه جا بايد پاك باشد، صحرا، هوا، زمين، آب و ...همه و همه بايد پاك باشند تا مردم جامعه بتوانند با آسايش كامل زندگي كنند، و از نعمت‌هاي خداوند بهره ببرند.
يكي از نكات مهمي هم كه قرآن كريم به آن اشاره دارد اين است كه اگر شهري پاك باشد، خداوند متعال به آن شهر محصول خوب مي‌دهد، و نعمت‌هاي خودش را سرازير مي‌كند: «وَالْبَلَدُ الطَّيِّبُ يَخْرُجُ نَبَاتُهُ بِإِذْنِ رَبه»، و «الَّذِي خَبُثَ لَا يَخْرُجُ إِلَّا نَكِداً» (3) و اما شهري كه ناپاك و خبيث باشد، بركت ندارد.
شهر اسلامي شهري است كه نظيف و پاكيزه، و از چيزهايي كه اسباب تنفر اجتماع مي‌شود به دور باشد.
در عين حالي كه در اسلام، مالكيت خصوصي اشخاص محترم است، ولي در اصل، همه چيز در مالكيت خدا است، لذا تصرفاتي كه انجام مي دهيم بايد مرضيّ خداوند متعال باشد.
هر كسي بايد زندگي و تصرفات خود در نعمت‌هاي خداوند را طوري انجام دهد كه موجب زحمت ديگران نشود.
برخي نعمت‌هاي خداوند هم اختصاص به شخص خاصي ندارد، به طور مثال، هوا مال همه است؛ كسي نمي‌تواند هوا را به بهانه اينكه ملك شخصي است آلوده كند، بلكه بايد در طبيعت طوري تصرف كند كه هوا براي همه قابليت استفاده و انتفاع داشته باشد.
بايد در زمينه احترام به محيط زيست و تأكيد دين اسلام و دستورات اهل بيت عليهم السلام بر پاكي و پاكيزگي محيط، فرهنگ سازي نمود، و در اين مورد نويسندگان كتاب بنويسند، و وعّاظ محترم اين دعوت دين به پاكي را تبليغ نمايند.
در هر حال بايد فرهنگ حفاظت از محيط زيست را در بين مردم ترويج كرد، و بر طبق دعوت و هدايت‌هاي دين - كه دستور داده محيط بايد از همه جهت پاك و پاكيزه، و مناسب شأن مسلمان‌ها باشد- رفتار نمود.
بنده مجدداً از شما عزيزان تشكر مي كنم و اميدوارم كه بتوانيد به جامعه و مردم خدمت نماييد. عمده هم اين است كه فرهنگ ما طوري شود كه همه براساس پاكي و نظافت زندگي كنيم، و طوري در طبيعت و محيط اطراف تصرف نماييم كه موجب آزار و زحمت ديگران نگرديم. انشاء الله موفق و مؤيد باشيد و السلام عليكم و رحمة الله

پي نوشت ها:
1. نهج البلاغة، خطبه 167.
2. بقره، آيه222.
3. اعراف، آيه58.
 

موضوع:

سه شنبه / 19 ارديبهشت / 1391