وریز وجوهات
  رؤیت هلال با چشم مسلح س. آیا رؤیت هلال با استفاده از ابزارهای نجومی (دوربین، تلسكوپ و ...) اعتبار شرعی دارد؟ ج. كفایت رؤیت با چشم مسلّّح، مورد اشكال است.والله العالم   اثبات اول ماه س. اگر رادیو و رسانه‌ها خبر...
يكشنبه: 1400/01/29 - (الأحد:5/رمضان/1442)

نسخه مناسب چاپSend by email
حضرت آیت الله العظمی صافی در دیدار اعضای كنگره مرحوم عبدالجلیل قزوینی رازی از علماء قرن ششم هجری:
خيانت بزرگ آل سعود و وهابيت به اسلام، تخريب آثار اسلامي مي‌باشد كه پشتوانه بزرگ تاريخ را از بين بردند.

مرجع عاليقدر شيعه حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني‌مدظله الوارف، صبح جمعه 15/02/1391 اعضاي كنگره مرحوم عبدالجليل قزويني رازي را به حضور پذيرفتند.
در ابتداي اين ديدار، حجة الاسلام مهريزي دبير اين كنگره، گزارشي از برنامه‌ها و فعاليت‌هاي كنگره ارائه داد.

قسمتي از بيانات معظم له به شرح ذيل است:
أعوذ بالله من الشيطان الرجيم. بسم الله الرّحمن الرّحيم. الحمدلله رب العالمين و الصلاة و السلام علي سيد الاولين و الآخرين سيدنا ابي القاسم محمد و علي آله الطيبين الطاهرين المعصومين لاسيما مولانا بقية الله في الارضين و اللعن علي اعدائهم اجمعين الي يوم الدين.
قال الله تعالي:
«فَجَعَلْنَاهُمْ سَلَفًا وَمَثَلًا لِلْآخِرِين»(1)

بنده از اظهار لطف شما تشكر مي‌كنم و اميدوارم زحماتي كه در اين رشته‌هاي ولايي، و به جهت بسط و توسعه فرهنگ و مكتب اهل بيت عليهم السلام و معارف آن بزرگواران مي‌كشيد مورد قبول خداوند قرار گيرد.
كار شما، بسيار با اهميت است. ما احتياج زيادي داريم كه كتاب‌هاي بزرگ روايي تحقيق بيشتري شود، و مؤلفان بزرگوار آن را به مردم معرفي كنيم چرا كه هويت و سابقه ديني و ولايئ ما همين‌هاست.
الحمدلله به واسطه همين بزرگان و آثار آنهاست كه مي‌توانيم خودمان را در دنيا به علم و فضل و كمال و ادب در رشته‌هاي مختلف علمي معرفي نماييم.

بايد بزرگان از دانشمندان اسلامي را به دنياي امروز و مردم خودمان معرفي كنيم چرا كه اينها خودشناسي است. در واقع هر كدام از اينها اگر مغفول عنه شوند، مي‌شود گفت كه بخش مهمي از هويت شيعه مخفي شده و مجهول مانده است.
يكي از اين بزرگان كه مدافع راستين مكتب اهل بيت عليهم السلام بود، مرحوم عبدالجليل قزويني رازي مي‌باشد كه كتاب نقض(2) از آثار خوب و مهمي است كه در آن شرايط حمله‌ها و تهاجم به مكتب اهل بيت و ولايت ائمه طاهرين صلوات الله عليهم اجمعين توسط ايشان نوشته شده است، كه وظيفه امروز ما ترويج و اشاعه مكتب فكري وي و امثال ايشان است.
البته در طول تاريخ تشيع، نواصب به شيعيان تهمت‌هاي زيادي زده و مي‌زنند كه همه تكرار گذشته‌هاست.
تهمت‌هايي كه نواصب به شيعه مي‌زنند تكرار حرف‌هاي خودشان است. الان هزار سال است كه شيعه مي‌گويد قرآن ما همين است كه همه مسلمانان از روي آن تلاوت مي‌كنند، مي‌گويند نه، شيعه قرآني ديگر دارد.
تهمت‌هايي كه اينها به شيعه مي‌زنند، همه واهي و بي‌اساس است. ملا رحمة الله هندي صاحب كتاب اظهار الحق با اينكه عالم سني است ولي در اين كتاب از شيعه و بزرگان آن دفاع مي‌كند كه شيعه قائل به عدم تحريف قرآن هستند.
معظم له در بخشي ديگر از سخنان خود راجع به خيانت‌هاي آل سعود و وهابيت به اسلام فرمودند:
اصلاً دعوايي كه ما الان با سعودي‌ها داريم در حقيقت دعواي مذهب نيست بلكه دعواي تاريخ است. به آنها اعتراض داريم، و مي‌گوييم چرا شما تاريخ اسلام را از بين برديد، نه از جهت اين‌كه ما شيعه اهل بيت هستيم – كه البته اين مقام والايي است- بلكه مي‌گوييم چرا شما پشتوانه تاريخ اسلام را از بين برديد؟ چرا آثار بزرگ اسلامي را تخريب كرديد؟ قطعاً اين جنايت بزرگ لكه ننگي بر دامان آن‌ها مي‌باشد.
ايشان در بخش ديگري از بيانات خويش فرمودند:
به هر صورت برنامه هايي كه شما دنبال مي‌كنيد واقعاً مورد تقدير و تجليل است. بايد كاري كنيم كه كل حوزه مثلّ اين كتاب نقض را با تعليقاتش بخوانند. اگر هر طلبه‌اي از اول تا آخر اين كتاب را بخواند اطلاعات بسيار خوبي پيدا مي‌كند و طلبه فاضلي مي‌شود.
بايد آثار سلف را به حوزه و مردم معرفي كنيم تا معلوم شود كه چه سوابقي داشته‌ايم. بايد در همه رشته‌ها تلاش كرد تا آثار اين بزرگان مجهول نماند.
تحليل شما از بزرگان ري، كار بسيار مهمي است. به خصوص كه مرقد منور حضرت عبد العظيم الحسني عليه السلام در آن شهر قرار دارد و در كنار اين مضجع نوراني بايد چنين برنامه‌هاي علمي و حديثي و نوراني برگزار شود.
اوضاع شهر ري خيلي تعجب‌آور بود؛ شهري كه در زمان‌هاي بسيار قديم هم شيعه در آن بوده‌اند و هم سني، و سني‌ها شيعه را تضعيف مي‌كردند. پيداست كه تعمد داشتند تا شيعه را متهم كنند كه مردم نزديك اينها نشوند. به همين خاطر آن عالم سنّي كتاب مي‌نويسد به نام فضائح الروافض و قصدش اين است كه مردم را بترساند تا نزديك شيعه نشود چرا كه مي دانستند شيعه حق را مي‌گويد و بطلان آنها را آشكار مي‌سازد.
خوب الحمدلله كه الان امكانات و فرصت براي شما فراهم شده است. بايد آثار بزرگاني مثل مرحوم عبد الجليل را منتشر كنيد و به مردم معرفي نماييد تا انشاء الله مورد استفاده بيشتر علماء و دانشمندان و محققان قرار بگيرد.
در ادامه اين ديدار، دبير كنگره اظهار داشت كه چون فهم عبارات كتاب "نقض" براي مردم عادي دشوار است، قرار شده كه آقاي موسوي گرمارودي آن را به عبارات امروزي بازنويسي كند و جداگانه چاپ شود، و اگر بازنويسي خوبي بود به انگليسي هم ترجمه شود.
معظم له نيز بيان داشتند: بايد در اين كار، اصل كتاب هم محفوظ باشد، يعني به همان الفاظ، و طوري نشود كه بگويند مال زمان ماست، و نيز بايد به همان زبان مخصوص اهل ري باشد. مثلاً نمي‌شود زبان شعر شعراي ري را عوض كرد.
بعضي از شعراي شهر ري، مانند غضائري رازي - كه در زمان سلطان محمود بود و داستان محاجه‌اش معروف است- اشعاري دارد در مدح پنج تن آل عبا عليهم السلام، و يا يكي ديگر از شعراي ري كه اين دو بيتي براي اوست:
تا تـاج ولايـت عـلي بر سرمي
هر روز ز روز رفــته نيكوترمي
شكرانه اين كه مير دين حيدرمي
از فــضل خداي و پاكي مادرمي
معظم له در پايان فرمودند: بنده از شما تشكر مي‌كنم، و اميدوارم كه بتوانيد به مكتب اهل بيت عليهم السلام خدمت بيشتري نماييد.

________________________________________
1- . سوره زخرف، آيه56.
2- . كتاب نقض معروف به بعض مثالب النواصب في نقض بعض فضائح الروافض، نگاشته عبدالجليل قزويني رازي در حدود سال 560 ه.ق در ردّ نوشته‌اي مجهول المؤلف با نام «بعض فضائح الروافض» مي‌باشد.

 

موضوع:

يكشنبه / 17 ارديبهشت / 1391