وریز وجوهات
بسم الله الرحمن الرحیم يكي از وظايف و برنامه‎هايي كه روزه‎داران در ماه رمضان اجرا مي‎نمايند، دعا و مناجات و طلب حوايج از خداوند قاضي‌الحاجات است.     دعا، نجات از ناامیدی. خواندن دعا و طلب خيركردن از خداوند در هر زمان،...
دوشنبه: 1400/01/30 - (الاثنين:6/رمضان/1442)

نسخه مناسب چاپSend by email
توصيه‌هاي حضرت آيت الله العظمي صافي به شوراي اسلامي شهر قم براي كمك به محرومان و ضعفاء

**بـــاش تا كلّ بيني آنان را كه امروزند جزء ***** بــــاش تا گل بيني آنان را كه امروزند خار
**بايد با تمام توان در خدمت به مردم، و تسريع در حلّ مشكلات آن‌ها تلاش كرد.

 

مرجع عاليقدر شيعه حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني مدظله الشريف، يكشنبه 10/02/91، رئيس و اعضاي شوراي اسلامي شهر مقدس قم را به حضور پذيرفتند.
در ابتداي اين ديدار، حجت الاسلام آقاي آتش‌زر رئيس شوراي اسلامي قم گزارشي از فعاليت‌هاي عمراني و فرهنگي اين شورا ارائه داد.

قسمتي از بيانات معظم له به شرح ذيل است:

بسم الله الرحمن الرحيم. الحمدلله رب العالمين و الصلاة و السلام علي سيّد الاولين و الآخرين سيدنا أبي القاسم محمد و علي آله الطيبين الطّاهرين، و لاسيّما مولانا بقية الله في الارضين و اللّعن علي أعدائهم أجمعين الي يوم الدين.
قَالَ الله تعالي:
«وَ الْبَلَدُ الطَّيبُ يخْرُجُ نَبَاتُهُ بِإِذْنِ رَبِّهِ وَالَّذِي خَبُثَ لَايخْرُجُ إِلَّا نَكِداً»[1]
بنده از همه شما عزيزان تشكر مي‌كنم و اميدوارم تمام مقاصد خوبي كه داريد به نحو احسن و طوري كه مناسب با اين شهر با عظمت است محقق شود.
قم، شهر اهل بيت عليهم السلام است و با سابقه‌اي ديرين و كهن كه امتيازات خاص و برجستگي‌هاي زيادي دارد.
اينجا عشّ آل محمد صلوات الله عليهم اجمعين است، و خدمت به اين شهر با حفظ شئون آن از باب تعظيم اسلام و تعظيم اهل بيت عليهم السلام ثواب و اجر فراواني دارد.
انسان وقتي روايات را مطالعه مي‌كند متوجه مي‌شود چه شخصيت‌هاي والا و عظيمي از همين قم، جزو اصحاب ائمه عليهم السلام بوده‌اند كه در عظمت، كم‌نظير مي‌باشند و الان اگر ما بخواهيم نسبت به آن وقت حساب كنيم، خيلي از نظر وجود اين اشخاص فقيريم.
حال با توجه به اين عظمت، خدمت در اين شهر و اين‌كه انسان مواظب باشد تا در اين شهر برنامه‌هاي شايسته و متناسب با شئون اسلامي پياده شود، داراي اجر بسياري است.
همه اينها خدمت به اهل بيت به خصوص امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف است.
بنده گاهي اوقات مي‌گويم كه به رفتگران عزيزي كه كوچه‌ها و خيابان‌ها را نظافت مي‌كنند با نظر كم نگاه نكنيد؛ چرا كه گاهي مي‌شود همين شخصي كه دارد جارو مي‌كشد از خيلي از اشخاصي كه خيال مي‌كنيم مقامي دارند مقامشان بالاتر است. البته اگر از روي خلوص نيّت باشد و نيز ملتفت باشد كه به چه كسي خدمت مي‌كند؛ در روايت هم داريم كه «دَخَلَ عَبْدٌ الْجَنَّةَ بِغُصْنٍ‏ مِنْ شَوْكٍ‏ كَانَ عَلَى طَرِيقِ الْمُسْلِمِينَ فَأَمَاطَهُ عَنْهُ»[2] گاهي به برخي از اين عزيزان گفته‌ام كه اگر دنيا را هم در مقابل كاري كه انجام مي‌دهيد به شما بدهند در برابر ثواب‌هايي كه براي شماست هيچ ارزشي ندارد.
حتي در جايي ديدم كه موقوفاتي در قديم بوده است كه صاحبان وقف اشخاصي را اجير مي‌كردند تا در كوچه ها راه بروند و اگر چوب و سنگ و خاشاكي بود از سر راه مردم بردارند و راه مردم را نظافت كنند، و اجرتشان از درآمد همين موقوفه‌ها تأمين مي شد.
غرض اين‌كه اسلام به خدمت‌رساني به مردم تأكيد زيادي دارد كه هر طور كه مي‌توان، بايد وسيله تسريع و حلّ امور مردم را فراهم كرد. شهرداري و شوراي شهر هم از آن مراكزي است كه در آن بايد حوائج مردم برآورده شود و مردم در آسايش كامل باشند،‌ و به محرومان و انسان‌هاي ضعيف كمك كنند. همه فكرتان اين باشد كه به ياري مردم بشتابيد و براي خدا به بندگان خدا كمك كنيد كه عبادتي بالاتر از آن نيست.
به هر حال در همه برنامه‌ها بايد خدا را در نظر داشت و براي رضاي خداوند متعال، به مردم خدمت كرد. همان طور كه عرض كردم هر كس خالصانه به اين مردم خدمت بكند داراي مقام والايي است به قول شاعر كه مي‌گويد:
اي بسا غبنا كه اندر حشر خواهد بود زآنك
هــست ناقد بس بصير و نقدها بس كم عيار
بـــاش تا كل بيني آنان را كه امروزند جزء
بــــاش تا گل بيني آنان را كه امروزند خار
در هر صورت اين مطالب بسيار مهمّ است. مثلاً همين تونل غدير كه نامگذاري به اين نام، بزرگداشت و تعظيم شعائر است مسأله مهمَي بود. بنده هر موقع از آنجا ردّ مي‌شوم به ياد شما عزيزان هستم و شما را دعا مي‌كنم.
در پايان مجدداً از شما تشكر مي كنم، و اميدوارم كه خداوند به شما توفيق خدمت بيشتر به اين شهر مقدس را بدهد، و بدانيد در اين رشته‌ها هر چه خدمت كنيد همه عبادت محسوب مي‌شود، بنده هم مي‌گويم كه اي‌كاش مي‌توانستم با اين عزيزان خدمت بكنم و اين شهر مقدس را جارو بزنم كه ثواب فراواني دارد. والسلام عليكم و رحمةالله و بركاته
 
 
[1]. سوره اعراف، آيه5.
[2]. وسائل الشيعة؛ باب19،ح21706.

 

موضوع:

دوشنبه / 11 ارديبهشت / 1391