وریز وجوهات
بسم الله الرحمن الرحیم از حوادث و اتّفاقات تاريخي كه در روز اول ماه مبارك رمضان به ‌وقوع پيوست، بيعت با ولايتعهدي حضرت امام علي بن موسي الرّضا علیهماالسلام بود. واقعه واگذاری ولایتعهدی به حضرت رضا علیه السّلام از جانب مأمون، یک نقشه سیاسی بود و...
يكشنبه: 1400/01/29 - (الأحد:5/رمضان/1442)

نسخه مناسب چاپSend by email
حضرت آیت الله العظمی صافی در دیدار مسئول و اعضای مرکز رسیدگی به امور مساجد كشور:
روحانيت بايد بر تمام امور جامعه نظارت داشته باشد و خود را از مردم جدا نداند، و مشكلات آنها را حتي الامكان برطرف نمايد.

مرجع عاليقدر شيعه حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني مدظله الوارف، صبح دوشنبه 28/01/1391 مسئول و اعضاي مركز رسيدگي به امور مساجد كشور را به حضور پذيرفتند.

در ابتداي اين ديدار، حجت الاسلام والمسلمين آقاي علي اكبري، مسئول مركز رسيدگي به امور مساجد، گزارشي از فعاليت‌ها و برنامه‌هاي آينده اين مركز ارائه دادند.
 
بخشي از بيانات معظم له به شرح ذيل است:
أعوذ بالله من الشيطان الرجيم. بسم الله الرحمن الرحيم الحمدلله رب العالمين و الصلوة ‌و السلام علي سيد الانبياء ‌و المرسلين سيدنا ابي القاسم محمد و علي آله الطيبين الطاهرين المعصومين لاسيما مولانا بقية الله في الارضين و اللعن علي اعدائهم اجمعين الي يوم الدين.
قال الله تعالي:
«إِنَّما يَعْمُرُ مَساجِدَ اللهِ مَنْ آمَنَ بِاللَّهِ وَ الْيَوْمِ الْآخِر»[1]
بنده هم از شما عزيزان تشكر مي‌كنم و شنيدن صحبت‌هاي شما و حضور در اين جمع را براي خودم غنيمت و عبادت مي‌دانم، و اميدوارم كه الطاف و عنايات حضرت ولي عصر عجل الله تعالي فرجه الشريف شامل حال همه شود.

همه مطالبي كه فرموديد بسيار با اهميت است كه مسأله نظارت روحانيت بر امور جامعه، يكي از مهمترين آن‌ها است.

روحانيت، بايد بر همه امور جامعه اسلامي نظارت داشته باشد، و مراقب اوضاع ديني مردم باشد كه هر كجا نقطه ضعفي پيدا شد، در مقام اين بر بيايد كه آن را برطرف نمايد.
نظارتي كه ائمه جماعات بايد داشته باشند، هر چه قوي‌تر باشد و بيشتر مسموع الكلمة باشند، به نفع اسلام و تقويت دعوت اسلام است.
روحانيت شيعه بايد امر به معروف و نهي از منكر براي حفظ سنت‌هاي دين و بقاي اسلام و مكتب اهل بيت عليهم السلام را وظيفه اصلي خود بداند.
مساجد و سنگر امامت جماعت از ابتدا تا زمان حاضر هميشه نقش بزرگ و كليدي در جامعه اسلامي داشته است، يعني علماي شيعه از همين سنگر، مردم را هدايت مي‌كردند، و همه حركاتي كه براي حفظ دين و دفاع از مذهب ايجاد مي‌شده است از همين مساجد شروع مي‌شده و مي‌شود.
هر چه بيشتر ائمه جماعات علاقه‌مند به حفظ اين سنگر باشند، و اهتمام داشته باشند كه از اين موقعيت استفاده كنند و احكام خدا را بيان نمايند به وظيفه‌شان بهتر عمل كرده‌اند.
امامت جماعت، شغل شريفي است كه يا نظيرش كم است و يا اصلاً يافت نمي‌شود. اين‌كه در رساله‌ها داريم «إذا تشاحّ الائمة رغبةً في ثواب الامامة» يعني اشخاص با هم در مقام اين‌كه من امام باشم يا شما، تشاح معنوي داشته باشند، نشان از ثواب بالاي اين مقام دارد.
اين‌كه امام جماعت در مسجدي نماز جماعت بخواند، مسأله و حديث هم بگويد يا آيه شريفه‌اي را تفسير كند و هدفش، رساندن حرف خدا و تبليغ شرع مقدس باشد كاري بالاتر از اين نيست. همين كه فرمودند:
 
«الرَّاوِيَةُ لِحَدِيثِنَا يَشُدُّ بِهِ‏ قُلُوبَ‏ شِيعَتِنَا أَفْضَلُ مِنْ أَلْفِ عَابِد»  [2] يعني ارزش هزار عابد با آن عبادات – كه البته همه بايد انجام شود و مقدمه اينهاست- در برابر اين كار كم است.
نكته ديگري كه تذكر داديد و مهم است، مسأله مردمي‌بودن جماعات و مساجد است كه بايد حفظ شود، يعني طوري نشود كه كسي بخواهد آن را با تشكيلاتي، از وضع مردمي‌بودن خارج كند.
مسأله مشورت هم كه فرموديد كه ائمه جماعات به صورت هفتگي جلسه داشته باشند و مشورت كنند، بسيار خوب است كه آقايان بدانند در آن منطقه، چه نقاط مثبت و ضعفي وجود دارد، مثلاً در همين دهه فاطميه جلساتي باشد و تصميم بگيرند كه در اين دهه مي‌خواهيم بدعتي را از بين ببريم و كارهاي خلاف را تذكر دهيم، به طور مثال به مردم بگوييم كه احترام و تشويق و جايزه‌دادن و تشييع جنازه كسي كه در تمام عمرش معصيت خدا را مي‌كرده است خلاف شرع است و نبايد در آن شركت كرد.
يكي ديگر از مطالب مهم، زياد شدن فرق باطله است كه نامه‌هاي زيادي از اطراف و اكناف در اين رابطه به ما ما مي‌رسد. ائمه جماعات در جلساتي كه با هم دارند توجه داشته باشند و بينند در منطقه خودشان چه مكتب و فرقه‌اي تبليغ مي‌شود، و بايد فرقه‌ها را شناخت و بدانند كه در مقام جواب اينها چه بگويند.
براي اين كار بايد سعي كنند روز به روز بر علم خودشان بيفزايند، و مطالعات خود را در اين زمينه‌ها زياد كنند حتي روزنامه‌ها را كه انسان خيلي مطالب و نقاط ضعف را از آن مي‌فهمد مطالعه كنند.
الان بعضي براي ما نامه ‌نوشته‌اند كه چند نفر در فلان شهر مسيحي شده و گمراه شده‌اند، اين براي ما مسئوليت‌آور است. تكليف و مسئوليت‌هاي حالا هم خيلي زيادتر از گذشته است، چرا كه اوضاع و احوال طوري شده است كه هر كسي با اين ابزار و وسايل جديد اطلاعاتي كه فراهم شده، حرف خودش را به همه مي‌رساند. در چنين شرايطي، كساني كه عهده‌دار اين سنگرها هستند، بايد شب و روز كار كنند، مطالعه نمايند و آماده و جوابگوي سؤالات مردم باشند.
در همه اين برنامه‌ها بايد توجه داشت كه مسأله اساسي - كه نبايد مغفول عنه شود- اين است كه دين ترويج شود و اسلام جلو برود، و دين مردم حفظ شود.
ائمه محترم جماعات بايد هر كجا ملاحظه كردند كه خلاف شرعي مانند همين مسأله بي‌حجابي انجام مي‌شود همه با هم تذكر بدهند كه اين كار غلط و خلاف شرعي است تا تأثير داشته باشد، و اگر كسي نگويد، در روز قيامت مسئول است.
همان‌طور كه عرض كردم مقام امامت جماعت، مقام بسيار بزرگي است، و خدا مي‌داند كه انسان در اين مقام چقدر مي‌تواند خدمت كند، و رضاي امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف را فراهم نمايد.
روحانيت بايد انتظارات آقا بقية الله الاعظم ارواحنا فداه را برآورده نمايد، و يادمان باشد كه نوكر آن بزرگوار هستيم.
به هر حال، از توجهات شما تشكر مي‌كنم و دعا مي‌كنم كه انشاء الله خداوند بر توفيقات شما بيفزايد، و اميدوارم كه اين برنامه‌ها توسعه پيدا كند، و همه بتوانيم در اين سنگر، آن‌طوري كه رضاي خداوند و حضرات اهل بيت مخصوصاً‌ حضرت ولي عصر صلوات الله و سلامه عليهم است انشاء الله خدمت كنيم كه همه اين امور بر عهده روحانيت معظم و ائمه محترم جماعات مي‌باشد. والسلام عليكم و رحمة الله
 
[1]. سوره توبه، آيه18.
[2]. كافي؛ج1،ب2،ح56.

 

موضوع:

سه شنبه / 29 فروردين / 1391