وریز وجوهات
بسم الله الرحمن الرحیم در اين دنياي پرغوغا كه بسياري از مردم از فشار مادّيّات و مدنيّت (منهاي انسانيّت) خسته شده و از سرگرداني هايي كه توجّه به مادّيّات براي بشر فراهم نموده، به ستوه آمده و از رواج فساد اخلاق، فحشا و بي عفّتي و خدعه و نيرنگ رنج مي...
يكشنبه: 1400/01/29 - (الأحد:5/رمضان/1442)

نسخه مناسب چاپSend by email
حضرت آیت الله العظمی صافی در دیدار ریاست سازمان حج و زیارت:
بايد از فرصت مقدس حج به منظور رساندن پيام اهل بيت عليهم السلام استفاده نمود.

مرجع عاليقدر شيعه حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني مدظله الوارف، صبح سه‌شنبه 23/03/1391 رييس و جمعي از مسئولان سازمان حج و زيارت را به حضور پذيرفتند.
در ابتداي اين ديدار، حجة الاسلام و المسلمين آقاي موسوي رياست سازمان حج و زيارت، گزارشي از برنامه‌هاي جديد اين سازمان ارائه داد.
قسمتي از بيانات معظم له به شرح ذيل است:
اعوذبالله من الشيطان الرجيم بسم الله الرحمن الرحيم الحمدلله رب العالمين و الصلاة و السلام علي سيد الاولين و الآخرين سيدنا ابي القاسم محمد و علي آله الطيبين الطاهرين المعصومين و لاسيما مولانا بقية الله في الارضين و اللعن علي اعدائهم اجمعين الي يوم الدين.
قال الله تعالي:
«وَ للّهِ عَلَى النَّاسِ حِجُّ الْبَيْتِ مَنِ اسْتَطاعَ إِلَيْهِ سَبيلاً»
بنده اولاً از شما تشكر مي‌كنم، و اميدوارم با اين نيّات و مطالبي كه اظهار كرديد ان‌شاءالله توفيقات بزرگي نصيب شما شود. مسئوليتي كه بر عهده گرفته‌ايد بسيار با اهميت و قداست است و بايد از اين فرصت استفاده نماييد، و براي مقاصدي كه بيان كرديد حداكثر تلاش و كوشش را داشته باشيد.

بنده هميشه به اين مطالبي كه بيان داشتيد توجه داشته‌ام. همين حضور شيعيان در حرمين شريفين و استفاده از اين موقعيت را بنده بارها تذكر داده‌ام. همين امروز بين الطلوعين كه استفتائات را مطالعه مي‌كردم، سؤالي را ديدم كه پرسيده بود با اين شرايط چرا بايد سفر عمره برويم و پول خود را صرف آن دولت‌ها نماييم. بنده جواب دادم كه ما عليرغم ميل آنان كه نمي‌خواهند شيعه در حرمين حضور داشته باشد، بايد حضور فعال داشته باشيم، و هيچ‌گاه عمره را تحريم نخواهيم كرد چرا كه اگر ما در آنجا نرويم و حضور نداشته باشيم، عده‌اي خاص كه با ما مخالف هستند، خوشحال خواهند شد.
در بقيه كشورهاي اسلامي، مانند سوريه و مصر هم همين‌طور است. شما ببينيد اگر در همين مصر كه مقامات مشرفه‌ي زيادي از جمله مشهد رأس الحسين عليه السلام، و مشهد زينبيه سلام الله عليها - كه از اول ماه رجب تا 15 ماه رجب برنامه‌هاي وسيعي آنجا اقامه مي‌شود- وجود دارد ما حضور داشته باشيم، چقدر براي تشيع و اسلام مفيد است.
بايد همان‌طور كه ما زائر به عراق مي‌فرستيم، براي مصر هم همين برنامه را داشته باشيم، ولو اينكه از جهت مادي ضرر داشته باشد.
مسئوليت شما مهم است. بايد به ابعاد مختلف اين سفرها توجه كنيد. اين رفت‌وآمدها همه بايد تحت دقت و نظم و مراقبت باشد كه اسباب آبرومندي و عزت بيشتري براي شيعه شود.
مبادا ما كه خود را متمسك به دين و متديّن مي‌دانيم، آنجا ضعف‌هايي نشان دهيم كه بگويند اينها به دين عمل نمي‌كنند؛ مثلاً طوري رفتار شود كه بگويند حجاب زن‌هايشان خلاف اسلام است.
مسئوليت شما كثير الجوانب است. هر چه در انجام برنامه‌ها دقت داشته باشيد و اين برنامه‌ها موجب شود كه شيعه بيشتر شناسانده شود، به عزت و اعتلاي نام شيعه كمك كرده‌ايم. به طور مثال اگر آنجا قصد ساخت بيمارستاني داريد طوري درست كنيد كه ديگران هم بيايند و استفاده كنند. شما بهترين دكترها را داشته باشيد كه اگر بيماري باشد كه ديگران نتوانند براي او كاري كنند آنجا بياورند كه امثال همين كارها با اين وسعت، سبب اعتلاي شيعه خواهد شد.
بنده بارها گفته‌ام و باز هم تذكر مي‌دهم كه مسأله حرمين شريفين بالاتر از مسأله شيعه و سني است. مسأله تاريخ اسلام است كه الان وهابي‌ها با از بين‌بردن آثار موجود اسلامي، قصد محو تاريخ كل اسلام را دارند و مسأله شيعه تنها مطرح نيست.
در دنياي امروز كه ديوار خرابه‌اي اگر به عنوان تاريخ و آثار باستاني باشد تعمير مي‌كنند و آن را حفظ مي‌نمايند و براي آن ارزش قائل‌اند، نمي‌شود از كنار تخريب اين همه آثار اسلامي گذشت و سكوت كرد.
اينها هر جاي مقدسي كه باشد آن را در مقابل كعبه مي‌دانند و شرك مي‌شمارند، و مي‌گويند بايد خراب كرد. اينها همان اشخاصي هستند كه الان هم در اين دنياي علم و دانش، قائل به اين عقيده‌اند كه زمين به دور آفتاب نمي‌چرخد و كسي كه آن را بگويد، ‌كافر مي‌دانند.
اصل مطلب بسيار مهمّ و مسئوليت هم بسيار بزرگ است، و مجال خدمت به اسلام و تشيع و معرفي مذهب فراهم است.
بنده در سفر اولي كه به حج مشرف شده بودم، چون محلّ اسكان ما با مسجد الحرام دور بود، هر روز كه اين راه را پياده مي‌رفتم و بر مي‌گشتم از مقابل اداره شُرطه‌ي آنجا رد مي‌شدم، و هر وقت از آنجا مي‌گذشتم به مسئولان آنها كه جلوي اداره نشسته بودند سلام مي‌كردم. تا روزي كه اينها مرا دعوت به نشستن كردند. بنده هم نشستم و با آنها احوالپرسي كردم، و وقتي متوجه شدم يكي از آنها اهل نجران است آيه مباهله و مطالب آن را برايشان نقل كردم. به قدري اين برخورد، تأثيرگذار بود كه روزي براي مسأله‌ي اختلافي كه پيش آمده بود، شخصي را فرستاده بودند تا نظر بنده را براي حلّ و خاتمه‌دادن به آن مشاجره بخواهند. غرض اينكه بايد از همه فرصت‌هاي پيش‌آمده براي تبليغ دين و مكتب استفاده كرد.
اينكه پرسيديد اگر از شما سؤال شود كه در آنجا اولين و مهمترين دعا چه باشد، بايد بگويم كه دعا هر چه عام و جامع باشد، فرد در بين عام به مقاصدش مي‌رسد. اولين و مهمترين دعا بايد تعجيل در فرج امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف، و اينكه انشاءالله بتوانيم در مسير برآورده كردن حوائج آن حضرت باشيم.
به هر حال بنده مجدداً از شما عزيزان تشكر مي‌كنم، و اميدوارم در مسئوليت مهمي كه بر عهده داريد بتوانيد انجام وظيفه نماييد، و با دقت و نظم در برنامه و نگاه به همه ابعاد و جوانب مسأله بتوانيد باعث اعتلاي نام تشيع و سبب عزت بيشتر شيعه شويد و در اين كارهاي مهم باجناب آقاي قاضي عسكر كه داراي تجربه‌ي بسيار خوبي مي‌باشند، كمال تفاهم و همكاري را داشته باشيد تا هر دو- كه داراي يك هدف مقدس هستيد- بتوانيد تشيع و ايران اسلامي را به مردم دنيا بهتر معرفي نماييد و به زائران بيت‌الله الحرام خدمات بيشتر و بهتر ارائه نماييد.
خداوند شما را موفق بدارد و السلام عليكم و رحمة‌الله و بركاته.
 

موضوع:

سه شنبه / 23 خرداد / 1391