وریز وجوهات
بسم الله الرحمن الرحیم يكي از وظايف و برنامه‎هايي كه روزه‎داران در ماه رمضان اجرا مي‎نمايند، دعا و مناجات و طلب حوايج از خداوند قاضي‌الحاجات است.     دعا، نجات از ناامیدی. خواندن دعا و طلب خيركردن از خداوند در هر زمان،...
دوشنبه: 1400/01/30 - (الاثنين:6/رمضان/1442)

نسخه مناسب چاپSend by email
بیانات مهمّ حضرت آیت الله العظمی صافی در بیان ویژگی‌های منتظران در عصر غیبت (جمع فضلاء و طلاب، دانشجویان و مردم مشهد مقدّس در شب نیمه شعبان):
از ويژگي‌هاي مهمّ و اساسي جامعه ولايي و منتظر، انجام وظيفه امر به معروف و نهي از منكر است./ فلسفه غيبت، امتحان و آزمايش همه مردم مي‌باشد.

 

 همزمان با فرارسيدن ميلاد با بركت و موفور السرور حضرت خاتم الاوصياء بقية‌ الله الاعظم عجل الله تعالي فرجه الشريف، جمعي از فضلاء و طلاب، دانشجويان، و مردم شريف شهر مقدس مشهد، در شب   مبارك نيمه شعبان المعظم1433، با مرجع عاليقدر حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني مدظله الوارف در جوار آستان ملك‌پاسبان حضرت ثامن الحجج علي بن موسي الرضا عليه السلام ملاقات كردند.

در اين مراسم باشكوه كه با مديحه‌سرايي مداحان اهل بيت عصمت و طهارت عليهم السلام برگزار گرديد، معظم له بيانات ارزشمندي ارائه فرمودند.

ايشان در قسمتي از سخنان خود با اشاره به اينكه عصر غيبت، عصر امتحان و تمحيص است فرمودند: اين عصر براي كساني كه مي‌خواهند خودسازي كنند و به سوي كمال پيش بروند، فرصت و موقعيت بسيار ممتاز و خوبي است.

معظّم له به منتظران واقعي امام زمان عليه السلام - كه خود را وابسته به وجود مبارك ايشان مي‌دانند- توصيه كردند: از مهمترين ويژگي‌هاي منتظران حضرت، اين است كه اعمال خود را طوري انجام دهند كه مرضيّ وجود مقدس و مبارك ايشان باشد. همان‌طور كه در بعض روايات است كه مي‌فرمايد شما چرا پيغمبر اكرم صلي الله عليه و آله و سلم را اذيت مي‌كنيد؟ وقتي از علت سؤال مي‌شود، مي‌فرمايد: اعمال شما را به حضرت عرضه مي‌كنند و حضرت رسول اكرم صلي الله عليه و آله و سلم ناراحت مي‌شوند، تمام اعمال ما بر حضرت ولي‌عصر عجل الله تعالي فرجه الشريف هم عرضه مي‌شود، و ايشان از اعمال  شايسته و اسلامي ما مسرور، و از اعمال سوء و معاصي ناراحت مي‌شوند.

مرجع عاليقدر شيعه در ادامه بيانات خود با ابراز تأسف و نگراني از رواج فساد اخلاقي و اقتصادي در جامعه فرمودند: تمام امور شيعه تحت نظر ايشان است. اگر حضرت ولي عصر عليه الصلاة و السلام ببينند كه  جامعه در مسير درستي حركت مي‌كند، و مردم تعهّد ديني دارند، اول كسي كه مسرور مي‌شود خود ايشان است، و بر عكس هر چه معاصي و فساد اخلاقي، مثل بد‌حجابي، موسيقي، و فساد اقتصادي، مانند ربا و فقر و گراني بيشتر باشد، قلب مقدس آن بزرگوار محزون‌تر مي‌شود. منتظران حضرت ولي عصر عليه السلام بايد در مقابل اين فسادها بايستند، و هويت و شخصيت اسلامي خود را اظهار نمايند. از خصوصيات منتظران در عصر غيبت راضي‌نبودن به وضع موجود، و گام‌برداشتن به سوي وضع مطلوب است.

ايشان با بيان اهمّيت امر به معروف و نهي از منكر به عنوان يكي ديگر از ويژ‌گي‌هاي منتظران ادامه دادند: طبق آيه شريفه «كُنْتُمْ خَيْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ تَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَر»، از ويژگي‌هاي مهم جامعه ولايي و منتظر، عمل به وظيفه خطير امر به معروف و نهي از منكر است.

حضرت آيت الله العظمي صافي در ادامه سخنان خود در جمع فضلاء و طلاب، دانشجويان، و مردم مشهد، مكتب انتظار را مدرسه و دانشگاهي عظيم براي خودسازي دانستند، و فرمودند: كساني كه خود را وابسته به اين مكتب مي‌دانند، بايد مستحكم باشند، و طبق دعاي عهد كه مي‌خوانيم «المُسارِعِينَ الَيهِ فِي قَضَاء حَوَائِجِه»، در قضاي حوائج حضرت وليّ‌عصر عجل الله تعالي فرجه الشريف سعي كنند. منتظران حضرت امام زمان ارواح العالمين له الفداء بايد مراقب دين خود، خانواده و جوانان خود باشند، و در برآوردن حاجات مؤمنين كه همان حاجات امام زمان عليه السلام است تلاش نمايند.

ايشان در ادامه با بيان اينكه يكي از مصاديق بارز و ظاهر در تفسير آيه «الّذينَ يُؤمِنُونَ بِالْغَيْبِ»، ايمان به حضرت مهدي عليه الصلاة ‌و السلام است كه ‌از شعب ايمان به غيب، و بالاترين ايمان‌ها مي‌باشد  فرمودند: بايد قدر نعمت انتظار و ايمان به آن حضرت را دانست. همان‌طور كه روايت شريف: «طُوبى لِلْمُتَّقينَ فِي غَيْبَتِه طُوبى لِلصَّابِرينَ فِي مَحَبَّتِه اوُلئكَ مَنْ وَصَفَهُمْ فِي كِتَابِهِ فَقَالَ: الَّذينَ يُؤمِنُونَ بِالْغَيْبِ ثُمَّ اُولئكَ حِزْبُ اللّهِ ألا إنَّ حِزْبَ اللّهِ هُمُ المُفْلِحُونَ» به آن اشاره دارد، كساني كه در عصر غيبت به امام زمان عليه السلام ايمان دارند، حزب خدا و رستگارانند. بايد شكر اين نعمت بزرگ را بجا آورد، كه شكرانه نعمت ايمان به آن حضرت اين است كه در راستاي رضايت ايشان گام برداريم، و مراقب باشيم قلب آن حضرت را نشكنيم.

معظّم له خطاب به طلّاب و فضلاي حاضر در اين محفل باشكوه فرمودند: بايد طلاب هر چه درس مي‌خوانند براي حضرت باشد، و در همه كارها مخصوصاً درس، رضايت ايشان را در نظر داشته باشند.

مرجع عاليقدر در پايان سخنان ارزشمند خود در شب مبارك نيمه شعبان، با دعا و مسألت توفيق براي همگان به خصوص حاضران در محفل فرمودند: در مقابل بعضي از ناهنجاري‌ها كه در جامعه وجود دارد، انسان وقتي مي‌بيند علاقه به آن حضرت روز به روز افزون، و نام مقدّس ايشان هر روز بيش از پيش جهاني مي‌گردد اميدوار مي‌شود.
 

 

موضوع:

جمعه / 16 تير / 1391