وریز وجوهات
بسم الله الرحمن الرحیم قال الله تبارک و تعالی: «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُتِبَ عَلَيْكُمُ الصِّيامُ كَما كُتِبَ عَلَى الَّذِينَ مِنْ قَبْلِكُمْ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ‌» مردان و زنان با ايمان! سخن خدا را گوش دهيد. شما و فقط شما در اين آيات،...
يكشنبه: 1400/01/29 - (الأحد:5/رمضان/1442)

نسخه مناسب چاپSend by email
حضرت آیت الله العظمی صافی در دیدار ریاست دانشگاه آزاد اسلامی:
دانشگاه آزاد اسلامي بايد در جنبه ديني و علمي، شاخص و الگويي براي دانشگاه‌هاي دنيا باشد./مسأله تفكيك جنسيت بايد به طور جدّي پيگيري شود./ استحكام نظام به اين است كه مردم شاهد اجرا شدن احكام اسلامي باشند.

مرجع عاليقدر شيعه حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني مدظله الوارف، پنجشنبه 1/4/91 رياست دانشگاه آزاد اسلامي، و جمعي از معاونان و مسئولان اين دانشگاه را به حضور پذيرفتند.
در ابتداي اين ديدار، آقاي دانشجو رياست دانشگاه آزاد اسلامي، گزارشي از فعاليت‌ها و برنامه‌هاي آتي اين دانشگاه ارائه داد.

قسمتي از بيانات معظم له به شرح ذيل است:
بسم الله الرحمن الرحيم. الحمد لله رب العالمين، و الصلاة و السلام علي سيد الاولين و الآخرين سيدنا أبي القاسم محمد و علي آله الطيبين الطاهرين المعصومين لاسيما مولانا بقية الله في الارضين و اللعن علي اعدائهم اجمعين الي يوم الدين.
قالَ اللّهُ تَعالى: هَلْ يَسْتَوِي الَّذينَ يَعْلَمُونَ وَ الّذينَ لَايَعْلَمُونَ (1)
بنده مراتب تقدير و تشكر و احترام خودم را خدمت شما عزيزان تقديم مي‌كنم، و اعياد خجسته و مبارك ولادت حضرت سيدالشهداء عليه الصلاة و السلام، و بعد نيمه شعبان ولادت حضرت ولي‌عصر عجل الله تعالي فرجه الشريف را تبريك عرض مي‌نمايم. اميدوارم كه همه شما عزيزان تحت توجهات آن حضرت به همين اهدافي كه بيان كرديد انشاءالله نائل شويد.

از روز اولي كه دانشگاه آزاد اسلامي تشكيل شد، هدف اين بود كه نقاط ضعف دانشگاه‌هاي زمان طاغوت برطرف شود، و دانشگاهي منزه و پاك از آن نقايص‌ به وجود آيد؛ يعني طوري باشد كه علاوه بر مسأله ترقّي علمي و پيشرفت تحصيلي، در جنبه‌هاي اسلامي و اخلاقي طوري شود تا در دنيا به عنوان يك شاخص باشد، كه اگر مردم در ساير نقاط جهان بخواهند جوانان خود را براي فراگيري علم و اخلاق و دين به جايي بفرستند اينجا را در نظر بگيرند.
هدف اين بود كه مركزي علمي و فرهنگي اسلامي جهاني تأسيس شود كه اگر به طور مثال در هر جاي دنيا، يك دانشمند مسلمان يا پزشك و محقق اسلامي ‌خواستند، به اينجا مراجعه كنند؛‌ كه هم ايمان باشد و هم علم و معنويت.
انتظار مردم هم از دانشگاه آزاد اسلامي اين است كه در اين رشته‌ها تبرز پيدا كند، و دانشگاهي انسان‌ساز، عالِم‌پرور، و مربّي علم و انسانيت باشد.
الحمدلله كه اين دانشگاه با اين نيّات و اهداف تأسيس شد. البته نقاط ضعف و مثبت در وضع فعلي - همان‌طور كه بيان داشتيد- وجود دارد، و جريان كاملاً با آن اهدافي كه در نظر بود پيش نرفت.
اگر چه اين دانشگاه، از نظر توسعه و وجود اساتيد متديّن و متعهد افتخاراتي داشته است ولي باز هم جا دارد كه به سمت موفقيت بيشتري سير كند، و اين نقاط ضعف - كه طبق اهداف نبايد وجود مي‌داشت- برطرف ‌شود، مثلاً در جنبه‌هاي ديني در خيلي از شهرهاي كوچك بعضي اهداف مثل حجاب بر عكس شد.
مقصود اينكه دانشگاه آزاد براي اهداف مقدسي تشكيل شده است، و بايد در مسير نيل كامل به آن اهداف قدم بردارد، و الگويي باشد براي دنيايي كه علم بدون اخلاق و معنويات را پيش گرفته است، و به همه بفهماند كه دين اسلام هم دين اخلاق و معنويات است، و هم از هيچ چيزي مثل جهل متنفّر نيست.
اوضاع دنياي فعلي و ظلم‌هاي موجود در دنياي فعلي نشان‌دهنده اين مي‌باشد كه همه استعمار و استحقارها براي همين است كه قدرت و صنعت به دست افرادي افتاده كه تعهّدات انساني و اخلاقي ندارند؛ آنها مصداق اين شعرند كه
«چو دزدي با چراغ آيد********** گـزيـده‌تــر بـرد كالا»
يكي ديگر از مسائل مهمي كه شما بايد به جدّ پيگير آن باشيد، مسأله تفكيك جنسيت است. البته از بشارت‌هايي كه در اين زمينه داديد خوشحال شدم.
اكنون در بعضي كشورهاي غير اسلامي همين مسأله تفكيك جنسيت را مطرح كرده‌اند، و به دنبال تحقق آن هستند. آنها به اين نكته پي‌برده‌اند كه اگر اين اختلاط جلو برود و مفاسد زياد شود، ديگر متوقف نخواهد شد.
مسأله ديگر مسأله استاد است، چرا كه استاد در دانشجو تأثير زيادي دارد. بايد استادِ دانشگاه، مؤمن و متعهّد به احكام دين باشد كه الحمدلله بسياري از اساتيد اينگونه‌اند، و اگر جايي ديده شد كه استادي مقيّد به دين و رعايت حدود شرع مقدس نيست نبايد به عنوان استاد فعاليت كند؛ نه در دانشگاه آزاد اسلامي و نه در دانشگاه‌‌هاي ديگر.
بايد جنبه اسلاميت دانشگاه آزاد اسلامي نمايان‌تر شود. در جنبه علم هم بايد الگو و نمونه باشيم، همان‌طور كه پيغمبر اكرم صلي الله عليه و آله در حديثي مي‌فرمايد: «إِنَّ أُمَّتَكَ فِي الْأَرْضِ كَالشَّامَةِ الْبَيْضَاءِ فِي الثَّوْرِ الْأَسْوَدِ هُمُ الْقَادِرُونَ وَ هُمُ الْقَاهِرُونَ يَسْتَخْدِمُونَ وَ لَا يُسْتَخْدَمُون»‏ (2) يعني امت اسلام، امتي هستند كه نمي‌شود محتاج به ديگران باشند، بلكه خودكفا و جلوتر از همه‌اند.
بنده مجدداً از شما عزيزان تشكر مي‌كنم. مهمّ براي شما اين باشد كه به معايب توجه كنيد، و هر كجا عيبي يافتيد آن را برطرف نماييد كه اگر هر كجا غافل از عيبي شديد، آن عيب گسترش پيدا مي‌كند.
حال كه اين فرصت براي شما ايجاد شده است تا بتوانيد آن اهداف مقدس را پي بگيريد آن را غنيمت بشماريد. الان كه نوبت شماست، بسم الله الرحمن الرحيم بگوييد مثل اينكه مي‌خواهيد از اول شروع كنيد:
بـه نوبت‌اند مــلوك انــدر ايـن سِپنج سراي
كنون كه نوبت توست اي ملك، به عدل گراي
نواقص موجود، مانند اختلاط جنسيت را به تمام معني برطرف كنيد كه مردم مسلمان هر چه ببينند اين مسائل در دانشگاه بيشتر جلوه مي‌كند، اعتقادشان به نظام بيشتر مي‌شود؛ خدا مي‌داند كه استحكام نظام به همين است كه مردم ببينند اسلام و احكام اسلامي پياده مي‌شود.
انشاء الله خداوند متعال همه شما را از ياران مخلص امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف قرار بدهد.
والسلام عليكم و رحمة الله و بركاته
________________________________________
پي‌نوشت‌ها:
(1) سوره زمر، آيه9.
(2) بحار الأنوار، ج10، ب2، ص43.
 

موضوع:

شنبه / 3 تير / 1391