وریز وجوهات
بسم الله الرحمن الرحیم يكي از وظايف و برنامه‎هايي كه روزه‎داران در ماه رمضان اجرا مي‎نمايند، دعا و مناجات و طلب حوايج از خداوند قاضي‌الحاجات است.     دعا، نجات از ناامیدی. خواندن دعا و طلب خيركردن از خداوند در هر زمان،...
دوشنبه: 1400/01/30 - (الاثنين:6/رمضان/1442)

نسخه مناسب چاپSend by email
حضرت آیت الله العظمی صافی در دیدار اعضاي ستاد برگزاري كنگره بزرگداشت مرحوم آيت الله العظمي حاج سيد محمد كاظم طباطبايي يزدي قدس سره بايد خط پرورش بزرگان، اساتيد و علماي برجسته‌ي آمر به معروف، ناهي از منكر و مقاوم در مقابل فشارهاي بيگانگان ادامه داشته باشد.

 

اعضاي ستاد برگزاري كنگره بزرگداشت مرحوم آيت الله العظمي حاج سيد محمد كاظم طباطبايي يزدي قدس سره، صبح پنجشنبه 23/6/91 با مرجع عاليقدر حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني مدظله الشريف ديدار كردند.
در اين ديدار كه امام جمعه محترم و نيز استاندار يزد حضور داشتند، گزارشي از فعاليت‌هاي اين ستاد ارائه شد.
معظم له در اين ديدار، بيانات ارزشمندي ارائه فرمودند كه قسمتي از آن در ذيل مي‌آيد:
 

 

 

اعضاي ستاد برگزاري كنگره بزرگداشت مرحوم آيت الله العظمي حاج سيد محمد كاظم طباطبايي يزدي قدس سره، صبح پنجشنبه 23/6/91 با مرجع عاليقدر حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني مدظله الشريف ديدار كردند.
در اين ديدار كه امام جمعه محترم و نيز استاندار يزد حضور داشتند، گزارشي از فعاليت‌هاي اين ستاد ارائه شد.
معظم له در اين ديدار، بيانات ارزشمندي ارائه فرمودند كه قسمتي از آن در ذيل مي‌آيد:
 
بسم الله الرّحمن الرّحيم
قال الله تعالي: إِنَّما يَخْشَى اللهَ مِنْ عِبادِهِ الْعُلَماء/فاطر، آيه28.
بنده از اين تشكل و برنامه‌اي كه براي معرفي بزرگان و مفاخر اسلام و شيعه پيش گرفته‌ايد تشكر مي‌كنم و اميدوارم كه اين مقاصد به احسن وجه تأمين شود.
جهتي كه تذكر داديد كه يك برنامه اين كنگره در قم برگزار خواهد شد، بي‌مناسبت نيست چرا كه حوزه علميه قم، مديون يزد است. مرحوم آية الله العظمي آقاي حاج شيخ عبد الكريم حائري يزدي مؤسس حوزه با آن سوابق، براي مردم يزد افتخار است.
اين كه استان يزد، دار العباد يا دار العبادة معرفي شده است نشان از اين دارد كه سوابق درخشاني از علماء، ‌بزرگان و مردم اين ديار در دين‌داري و تعهد و التزام به احكام اسلام وجود داشته است.
البته اينها از استان يزد دور از انتظار نيست. اينها لازمه استعدادي است كه در اين مردم وجود داشته است. طلاب يزدي هم كه از قديم الايام در قم بوده‌اند هر كدام را كه بنده مي‌شناختم، همه افراد شايسته، با سابقه، صحيح العقيدة، لايق، معروف به اهتمام در تحصيل علم، زهد و خلاصه جهاتي كه بايد در روحانيت باشد بودند.
اكنون هم مردم شريف يزد بايد اين هويت را خيلي عزيز و گرامي بدارند و بيش از ساير بلاد هويت و تعهد خود به احكام و دستورات قرآن و اهل بيت عليهم السلام را نشان دهند و معرّف سوابق درخشان خود باشند.
يكي از بزرگان يزد كه سابقه درخشاني را براي يزد به وجود آورده است مرحوم آيت الله العظمي آقاي حاج سيد محمد كاظم يزدي ره است.
فقاهت، زعامت، سياست، مديريت و جهات متعدد ديگري كه در وجود شخصيت بزرگي، مثل مرحوم آيت الله العظمي آقاي سيد محمد كاظم يزدي وجود داشته است بايد به مردم معرفي شوند تا مردم از آشنايي با زندگاني و سيره اين اشخاص درس بگيرند.
يك بُعد مهم وجود ايشان، عظمت در زمينه فقاهت و تأليف و تصنيفاتي است كه دارند. شما همين كتاب عروة الوثقي را ببينيد. ملحقات و حواشي بر آن را ملاحظه كنيد. وقتي فقها و بزرگان اين كتاب را مطالعه مي‌كنند، بر قوت علم، استنباط و فقاهت نويسنده آن اعتراف مي‌كنند يا حاشيه ايشان بر مكاسب شيخ را ملاحظه كنيد ‌كه از بهترين و مفصل‌ترين حواشي است كه همه فروع را در آنجا جمع‌آوري كرده است.
بُعد ديگر وجود مرحوم آيت الله العظمي يزدي رحمه الله مواضع سياسي وي است. ايشان در مقابل انگليسي‌ها در عراق يك آگاهي و بيداري خاصي داشتند كه پيام‌هاي مهم ايشان همه بيانگر آن است؛ يا در قضيه مشروطه، مواضع آگاهانه ايشان بسيار مهم است. ايشان در صحنه‌هاي مختلفي كه لازم بود، دائم الحضور بودند و هرگز از اجتماع و حوادث آن جدا نبودند.
ايشان به حوزه علميه نجف هم حق زيادي دارند و بزرگاني مثل مرحوم آية ‌الله اصفهاني هم كه بعد آمدند، همه فعاليت‌هايشان ثمره بذري بود كه مرحوم سيد كاشته بودند.
غرض اينكه امثال ايشان جامع كمالات و فضايل بودند و خدمات زيادي را به مكتب انجام دادند كه همه حاكي از خلوص نيّتي بود كه داشتند.
اميدوارم يزد با همين خصوصيات و هويتي كه داشته و دارد پيش برود و اين هويت را نگه دارند. بايد اين سوابق را مكرر به مردم گوشزد كرد تا فراموش نشود. بايد شخصيت بزرگاني همچون شهيد آيت الله صدوقي قدس سره كه از دوستان بنده بودند و زهد، تقوي و تلاش ايشان در خدمت به مكتب اهل بيت عليهم السلام بر هيچ كس پوشيده نبود و يا مثل مرحوم آيت الله حاج شيخ غلامرضا يزدي رحمة‌ الله عليه صاحب كتاب «مفتاح علوم القرآن» با آن سوابق درخشان علمي و اخلاقي كه بنده ايشان را در قم ديده بودم. بسيار عالم، متقي، ‌زاهد و حاضر در همه صحنه‌هاي دفاع از مكتب بود. بايد چنين بزرگاني با چنين سوابقي معرفي و تجليل شوند.
تجليل علم، تعظيم علماء و بزرگداشت فقاهت براي اين است كه مردم قدردان اين نعمت عظيم باشند و بدانند كه معارف قرآن و دستورات اهل بيت عليهم السلام همه به واسطه زحمات اين علما و بزرگان علم و دانش بوده است.
البته مرحوم آيت الله العظمي حاج سيد محمد كاظم يزدي، يزدي تنها نيست؛ قمي هم هست، تهراني هم هست و بالاخره به همه شيعه تعلق دارد، ولي خوب مردم يزد بايد از وجود چنين افرادي قدرداني و تشكر كنند. مردم بايد قدردان وجود علمايي كه الان در آنجا خدمت مي‌كنند نيز باشند و به آنها احترام كنند.
نكته ديگر اينكه بعضي اوقات انسان مي‌شنود كه در آنجا بعضي فِرَق خودنمايي مي‌كنند. نبايد اين طور باشد. بايد يزد، يزد اسلام و يزد شيعه باشد. همه بخصوص علماء و بزرگان بايد مواظب باشند كه كسي در آنجا غير از ولايت اهل بيت عليهم السلام نبايد اظهار وجود كند. بايد خط پرورش بزرگان، اساتيد و علماي برجسته آمر به معروف، ناهي از منكر و مقاوم در مقابل فشارهاي بيگانگان ادامه داشته باشد.
عمده مطلب هم اين است كه از اين جلسات و كنگره‌ها پيام دنياي شيعه را به همه جا برسانيم كه سوابق ما اين چنين است و راهي كه مي‌رويم همان راهي است كه اين بزرگان ما در طول قرون و اعصار داشته‌اند.
انشاء الله همه در زير سايه حضرت امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف به مكتب و اهل بيت عليهم السلام خدمت كنيد. بدانيد كه مقام علمي و اخلاقي مثل مرحوم سيد، همه به خاطر اين بوده است كه اينها وابسته به وجود مبارك ايشان هستند و منصب نوكري آن حضرت را داشته‌اند و افتخارشان هم همين بوده است. خداوند بر توفيقات شما بيفزايد. و السلام عليكم و رحمة الله و بركاته

موضوع:

جمعه / 24 شهريور / 1391