وریز وجوهات
بسم الله الرحمن الرحیم يكي از وظايف و برنامه‎هايي كه روزه‎داران در ماه رمضان اجرا مي‎نمايند، دعا و مناجات و طلب حوايج از خداوند قاضي‌الحاجات است.     دعا، نجات از ناامیدی. خواندن دعا و طلب خيركردن از خداوند در هر زمان،...
دوشنبه: 1400/01/30 - (الاثنين:6/رمضان/1442)

نسخه مناسب چاپSend by email
آيت الله العظمی صافی در دیدار مدیر حوزه‌های علمیه سراسر كشور:
علماي حوزه‌هاي علميه بايد ملجأ و پناهگاه حقيقي مردم باشند.

مدير حوزه‌هاي علميه سراسر كشور حجت الاسلام والمسلمين آقاي حسيني بوشهري، روز يكشنبه 12/6/91 با مرجع عاليقدر حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني مدظله الوارف ديدار كردند.
ايشان در ابتداي اين ديدار، گزارشي از فعاليت‌ها و برنامه‌هاي آينده حوزه‌هاي علميه سراسر كشور ارائه نمودند.
حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني مدظله الوارف نيز در اين ديدار با بيان اهميت و عظمت مسئوليت مديريت حوزه‌هاي علميه فرمودند: از اينكه جنابعالي اين مسئوليت بزرگ را قبول كرده‌ايد خوشحالم، و براي شما طلب توفيق از خداوند متعال را دارم. انشاءالله تعالي عنايات حضرت ولي الله الأعظم ارواحنا له الفداء - كه همه حوزه‌هاي علميه به آن وجود مبارك تعلّق دارد- شامل حال شما باشد كه بتوانيد رضايت ايشان را كسب كنيد. حقير به شما از قديم حسن ظن داشته و علاقه‌مند بودم.
اميدوارم حوزه را آنچنان كه مورد رضايت امام زمان عليه السلام است مديريت كنيد كه آثار و بركات بسيار حوزه، براي جامعه اسلامي مفيد باشد. در حوزه در عين حال كه نقاط قوي و مثبت زيادي وجود دارد، نقاط ضعفي هم هست كه بايد آنها را با تدبير و درايت برطرف نمود تا از اين بابت زياني به حوزه‌ها نرسد.

معظم له در بخش ديگري از بيانات خود فرمودند: در حوزه‌ها بايد علمائي باشند به عنوان شاخص و صاحب نفوذ كه مردم در كارها، مشكلات و مسائل ديني به آنها مراجعه نمايند، و آنها به فرياد مردم برسند و در حقيقت، ملجاء و پناهگاه آنان باشند.
ايشان در ادامه با بيان اهميت حفظ مقام مرجعيت در حوزه‌ها بيان داشتند: روز به روز بايد بر قوت خط مرجعيت افزوده شود و اين، وظيفه همه حوزويان است. حوزه بايد بيش از گذشته در تربيت فقيهان بزرگ، اساتيد و مبلغان بزرگ و زبردست كوشش نمايد تا بتواند به مراجعات ديني مردم از سراسر دنيا پاسخ دهد.
مرجع عاليقدر حضرت آيت الله العظمي صافي مدظله الوارف در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به اهميت اهتمام به ادبيات عرب براي طلاب فرمودند: مدارس ما بايد بيشتر در ادبيات زحمت بكشند تا طلاب محترم از نظر ادبي قوي شوند كه اساس اسلام‌شناسي، قرآن‌شناسي و حديث‌شناسي، ادبيات است. قوت ادبيات براي استنباط احكام و تفسير قرآن كريم بسيار مفيد است كه بايد بيشتر به آن توجه نمايند، و شما هم از مديران مدارس بخواهيد كه به ادبيات توجه بيشتري كنند.
ايشان با اشاره به كتاب‌هاي ادبي و قديم حوزه مانند مغني، مطوّل، شمسيه، حاشيه ملا عبدالله، سيوطي و امثال آن اضافه كردند: اين كتاب‌ها هم جنبه‌ ادبي دارد و هم جنبه تفسيري و معاني و بيان و منطق، كه بايد به آنها توجه دقيق داشته باشيم، نه اين‌كه آنها را مختصر نموده و به اندك آنها قانع باشيم.
معظم له در قسمت ديگري از بيانات خود، اهميت به تاريخ اسلام را از وظايف مهم حوزه‌هاي علميه دانستند و بيان كردند: طلاب عزيز بايد به كتاب هاي تاريخي توجه داشته باشند. امروز بسياري از اشكالاتي كه به دين مقدس اسلام مي‌شود جنبه تاريخي دارد، و اگر بر تاريخ صحيح مسلط باشيم، مي‌توانيم به اين اشكالات پاسخ بگوييم.
آيت الله العظمي صافي در ادامه تذكرات خود به طلاب فرمودند: طلاب بايد به زبان‌هاي روز، به خصوص مكالمه عربي تسلط كامل داشته باشند و لازم است بخشي از مراكز حوزوي به امر مكالمه و محاوره زبان عربي اختصاص پيدا نمايد. امروز به طلابي احتياج داريم كه بليغ و فصيح باشند و بتوانند با بيان رسا و شيوا به بهترين وجه، بلاغ حسن داشته و معارف اسلام را به جهانيان تبليغ نمايند.
معظم له به مسأله مهم اخلاق و تهذيب در حوزه اشاره فرمودند و بيان داشتند كه بايد طلاب از نظر اخلاقي، الگو و اسوه براي ديگران باشند.
مرجع عاليقدر در پايان اين ديدار براي موفقيت ايشان در اداره حوزه‌هاي علميه و كسب رضايت امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف دعا كردند.
 

موضوع:

دوشنبه / 13 شهريور / 1391