وریز وجوهات
بسم الله الرحمن الرحیم از حوادث و اتّفاقات تاريخي كه در روز اول ماه مبارك رمضان به ‌وقوع پيوست، بيعت با ولايتعهدي حضرت امام علي بن موسي الرّضا علیهماالسلام بود. واقعه واگذاری ولایتعهدی به حضرت رضا علیه السّلام از جانب مأمون، یک نقشه سیاسی بود و...
يكشنبه: 1400/01/29 - (الأحد:5/رمضان/1442)

نسخه مناسب چاپSend by email
حضرت آيت الله العظمي صافي در ديدار اعضاي ستاد برگزاري كنگره «فقيه آگاه» روحانيت بايد روش اين فقيه را الگوي خود قرار دهد؛ فقيهي كه با عمل خود مردم را به اسلام دعوت كرد

اعضاي ستاد برگزاري كنگره بزرگداشت مرحوم آيت الله العظمي گلپايگاني قدّس‌سره روز پنجشنبه 1391/7/27 با مرجع عاليقدر حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني مدظله الوارف ديدار كردند.
قسمتي از بيانات معظّم له در اين ديدار به شرح ذيل است:

بسم الله الرحمن الرحيم. الحمدلله ربّ ‌العالمين والصّلوة والسّلام علي خاتم الأنبياء والمرسلين سيّدنا ابي‌القاسم محمّد وآله الطّيبين الطاهرين المعصومين ولاسيّما مولانا بقية الله في الأرضين و اللعن علي اعدائهم اجمعين الي يوم الدين.
قال الله تعالي:

«يَرْفَعِ اللّهُ  الَّذينَ آمَنُوا مِنْكُمْ وَ الَّذينَ أُوتُوا الْعِلْمَ دَرَجات‏»(1)

بنده از همه عزيزاني كه براي معرّفي شخصيَت بزرگي مثل مرحوم آيت الله العظمي آقاي گلپايگاني قدّس‌سرّه تلاش و اهتمام دارند تا راه، رسم و سيره ايشان مورد استفاده جامعه قرار بگيرد، تشكر مي‌كنم و اميدوارم همه بتوانيد به نحو احسن انجام وظيفه نماييد.

* هدف تجليل از بزرگان، معرّفي الگو براي جامعه است
عمده مطلب از بزرگداشت فقهاء و علماء مكتب اهل بيت عليهم‌السّلام اين است كه ديگران، سيره و خط اين بزرگان را دنبال كنند و بفهمند كه بايد نتيجه زندگي انسان خير و سعادت باشد.
بايد ويژگي‌هاي اين بزرگان، مثل امر به معروف و نهي از منكر، علاقه به احياي امر دين و مكتب اهل بيت عليهم‌السّلام و استقامت در راه دين و حفظ هويّت و استقلال اسلامي را به مردم گوشزد كرد كه همه اين خطوط را دنبال كنند.

* مرحوم آيت الله العظمي گلپايگاني‌ره در مسيري غير از راه ولايت اهل بيت‌عليهم‌السّلام وارد نشد
راجع به شخصيّت مرحوم آيت الله العظمي آقاي گلپايگاني، بنده هر چه بخواهم بگويم كم است و حقّ مطلب ادا نخواهد شد. امّا به اين خاطر كه «عِنْدَ ذِكْرِ الصَّالِحِينَ‏ يَنْزِلُ الرَّحْمَة»(2) چند كلمه‌اي درباره سيره آن بزرگوار تقديم مي‌كنم چرا كه هر كجا ذكر و نام ايشان برده شود رحمت و بركت خداوند متعال نازل مي‌شود.
ايشان به تمام معنا خدمتگزار دين، نوكر مخلص آقا امام زمان عجّل‌الله تعالي فرجه الشريف و عاشق اهل بيت عليهم‌السّلام بود كه در تمام عمرش غير از راه ولايت اهل بيت عليهم‌السّلام و انجام وظيفه در ترويج دين و تعظيم شعائر راه ديگري نرفت. همه تلاش و كوشش آن مرحوم اين بود كه همين اهداف والا در جامعه محقّق شود.

* ايشان در هر جا كه احساس وظيفه مي‌كردند براي ترويج دين موضع مي‌گرفتند
مواضع بسيار خوب و محكمي كه ايشان در دوره رضاخان داشتند حتي شخصاً مجالسي داشتند كه خود ايشان منبر مي‌رفتند و تذكّر مي‌دادند و مردم را بيدار مي‌كردند خودش يك فصل بزرگي است كه براي همه دانستن آن مفيد و مغتنم است.
ايشان در بعد از انقلاب هم در مواضع مختلف هر جا كه لازم مي‌ديدند و احساس وظيفه مي‌كردند وارد مي‌شدند و تنها هدفشان هم ترويج دين و تعظيم شعائر بود. مرحوم آيت الله العظمي آقاي گلپايگاني از اول زندگي تا آخر عمرشان در اين خط با استقامت بودند و لحظه‌اي از اين خط منحرف نشدند.
يكي از عرصه‌هاي مهمّي كه ايشان اهتمام به آن داشتند تربيت طلاب بود. اهتمام آن مرحوم بر اين بود كه طلّاب، فضلا و مبلّغيني تربيت شوند تا بتوانند در اطراف و اكناف، مردم را به خداوند متعال و هدايت‌هاي قرآن و اهل بيت‌عليهم‌السّلام هدايت كنند.
ايشان در تمام كارهايي كه انجام دادند رضايت آقاي خودش امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف را بر رضايت خودش و منافع و مصالحي كه در نظر بوده است مقدّم مي‌داشتند
حال براي مثل چنين شخصيّت بزرگي كه مواضع و كارهايش همه براي دين و رضاي خداوند متعال بود هر چه بزرگداشت برگزار شود و هر چه بيشتر تجليل شوند تا مردم با سيره و روش آنها آشنا گردند كم است.

* نسل فعلي و آيندگان از شخصيّت ايشان الگو بگيرند
نسل فعلي و آينده هم وظيفه دارند كه خط و برنامه اين بزرگان را براي خود الگو قرار دهند و خود و زندگيشان را با سيره زندگي اين بزرگان تطبيق دهند.
حوزه علميّه و طلاب و فضلا هم بخصوص بايد از حالات، مواضع و اقدامات ايشان درس و عبرت بگيرد و در برنامه‌ها و مواضعي كه دارد از مواضع بزرگان از سلف مثل مرحوم آيت الله العظمي گلپايگاني‌قدّس‌سره الگو بگيرد؛ فقيهي كه با رفتار خود مردم را به اسلام دعوت مي‌كرد نه با شعار و زبان. او واقعاً يك فقيه زاهد و پارساي عامل بود.

* اخلاص در تجليل از مردان خالص الهي، تأثير آن را مضاعف مي‌كند
به هر حال بنده مجدداً از شما عزيزان تشكر مي‌كنم و اميدوارم بتوانيد اين برنامه را به نحو احسن انجام دهيد. آنچه كه در انجام اين برنامه‌ها براي شما بايد مهمّ باشد اين است ‌كه حال كه مي‌خواهيد از يك مرد الهي خالص تجليل كنيد و به مردم معرّفي نماييد تا مردم در خط اين مرد خدا قدم بردارند، با خلوص نيّت و اخلاص در عمل اين كار را انجام دهيد كه اگر عمل با اخلاص همراه باشد اجر و ثواب آن را فقط خداوند مي‌داند و تأثير آن هم بسيار بيشتر خواهد بود. انشاء الله خداوند متعال بر توفيقات همه شما عزيزان بيافزايد. والسلام عليكم و رحمة‌الله وبركاته

پي‌نوشت‌ها:
1. سوره مجادله، آيه 11.
2. مستدرك الوسائل، جلد‏5، باب62، حديث5851.
 

موضوع:

جمعه / 28 مهر / 1391