وریز وجوهات
بسم الله الرحمن الرحیم يكي از وظايف و برنامه‎هايي كه روزه‎داران در ماه رمضان اجرا مي‎نمايند، دعا و مناجات و طلب حوايج از خداوند قاضي‌الحاجات است.     دعا، نجات از ناامیدی. خواندن دعا و طلب خيركردن از خداوند در هر زمان،...
دوشنبه: 1400/01/30 - (الاثنين:6/رمضان/1442)

نسخه مناسب چاپSend by email
حضرت آیت الله العظمی صافی در دیدار اعضای فراكسیون رهروان ولایت مجلس شورای اسلامی:
تذكرات مهم حضرت آيت الله العظمي صافي به نمايندگان مجلس در مورد مسائل اجتماعي، اقتصادي و فرهنگي كشور/ در حالي كه عده‌اي از مردم به نان شب محتاجند، اين همه ولخرجي‌ها معنا ندارد.

امروز پنجشنبه 20/7/91 اعضاي شوراي مركزي فراكسيون رهروان ولايت با مرجع عاليقدر حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني مدظله الوارف ديدار كردند.

معظّم له در اين ديدار،‌ بيانات مهمي ارائه فرمودند كه قسمتي از آن به شرح ذيل است:

قدرت مجلس هم بايد همچنان كه هست پابرجا باشد و مجلس در كمال قدرت وظيفه‌ي نظارت خودش را انجام بدهد و اجرا كند. مسئله قانونمندي خيلي مهم است. بايد همه‌ي مسئولين و مردم به قانون عمل كنند. نه اينكه هر كس براي خودش هرطور كه بخواهد انجام دهد.

به هر حال همه انتظار دارند كه مجلس و نمايندگان و شما عزيزاني كه اين اسم مقدس را براي فراكسيون خودتان انتخاب كرديد، ملتزم به اين عنوان باشيد؛‌ زيرا كه مسئله ولايت خيلي معنا دارد و معاني ولايت خيلي زياد است و اميدوارم كه شما ملتزم به اين فراكسيون و عنواني كه داريد باشيد و هميشه در همه‌ي حالات و مباحث مواظب باشيد كه ولايت محفوظ بماند و ولايت ضعف پيدا نكند؛ ولايتي كه در اسلام مطرح است «إِنَّما وَلِيُّكُمُ اللهُ وَ رَسُولُهُ وَ الَّذينَ آمَنُوا الَّذينَ يُقيمُونَ الصَّلاةَ وَ يُؤْتُونَ الزَّكاةَ وَ هُمْ راكِعُون»

امروز پنجشنبه 20/7/91 اعضاي شوراي مركزي فراكسيون رهروان ولايت با مرجع عاليقدر حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني مدظله الوارف ديدار كردند.

در ابتداي اين ديدار جناب آقاي دكتر كاظم جلالي گزارشي از برنامه‌هاي اين فراكسيون و نيز اوضاع اقتصادي، سياسي و فرهنگي كشور ارائه داد.

معظّم له در اين ديدار،‌ بيانات مهمي ارائه فرمودند كه قسمتي از آن به شرح ذيل است:

***

أعوذ بالله من الشيطان الرجيم. بسم الله الرحمن الرحيم. الحمدلله رب العالمين و الصلاة و السلام علي سيد الاولين و الآخرين سيدنا ابي القاسم محمد و علي آله الطيبين الطاهرين المعصومين ولاسيما مولانا بقية الله في الارضين و اللعن علي اعدائهم اجمعين الي يوم الدين.

وَلَقَدْ أَهْلَكْنَا الْقُرُونَ مِنْ قَبْلِكُمْ لَمَّا ظَلَمُوا وَجَاءَتْهُمْ رُسُلُهُمْ بِالْبَينَاتِ وَمَا كَانُوا لِيؤْمِنُوا كَذَلِكَ نَجْزِي الْقَوْمَ الْمُجْرِمِينَ ثُمَّ جَعَلْنَاكُمْ خَلَائِفَ فِي الْأَرْضِ مِنْ بَعْدِهِمْ لِنَنْظُرَ كَيفَ تَعْمَلُونَ»(1)

در ابتدا كمال تشكر و عرض ادب و احترام را خدمت شما عزيزان دارم و مطالبي كه در نظرم بود كه عرض كنم، الحمدلله شما همه را تذكر داديد. شما به همه‌ي نقاط ضعف و قوّتي كه هست، اشاره كرديد و براي من هم خيلي اسباب خوشحالي و اميدواري شد كه الحمدلله اين جمعيت محترم مجلس با اين بينش و با اين توجّهات آنجا حضور دارند و مشغول اداره امور و رتق و فتق كارهاي مملكت هستند.

مسئوليت سنگين نمايندگان

انشاءالله موقعيت خودتان را مي‌شناسيد و مي‌دانيد كه وظيفه‌ي شما بسيار سنگين است. مسئوليت نمايندگي، مسئوليت ساده‌اي نيست؛ زيرا كه نظارت بر تمام جوانب زندگي يك جامعه‌ي بسيار بزرگ و بيش از 70 ميليون جمعيت مي‌باشد و در پيشگاه خداوند متعال همه مسئول هستند.

نمايندگان مجلس متعهد‌ند كه بيايند در مجلس و از حقوق مردم، استقلال مملكت و از حيثيات دين و جهات عزّت جامعه دفاع كنند و بايد مواظب باشند كه همه امور جامعه؛ به خصوص فرهنگ و اقتصاد جامعه درحال پيشرفت و ترقي باشد. بايد همه در اين راه با كمال شجاعت ايستادگي داشته باشند و حرف‌ها را بگويند. جاهايي كه نبايد سكوت بكنند، سكوت نكنند و مواظب خير مملكت باشند.

نمايندگان بايد روي تمام رشته‌ها نظر داشته باشند، تأمل داشته باشند و آن طوري كه رضاي خداوند متعال و خير مملكت در آن است، انشاءالله با درايت آنها براي مملكت فراهم شود.

 نمايندگي مجلس بسيار مقام بزرگي است، وليكن مسئوليت هم خيلي سنگين است و نبايد كسي مسامحه كند. اين حضور و غياب‌ها همه بايد روي احساس مسئوليت باشد؛ قيام و قعودهايي كه مي‌شود آسان است ولي در معنا خيلي بزرگ است و خيلي معنا دارد.

اميدوارم كه اين بينشي كه شما بيان كرديد در همه‌ي نمايندگان در حد كامل باشد كه انشاء الله هست ولي بايد آثار عملي آن بيشتر از اينها ظاهر شود و اين ضعف‌هايي كه ما داريم از بين برود. البته نقاط قوّت هم وجود دارد و اساس اين انقلاب جمهوري اسلامي بر قوّت بوده و هست و بايد اين قوت باقي بماند و روز به روز پيشرفت كند و توقف نبايد باشد.

توجه و نظارت نمايندگان بايد به تمام مسائل اقتصادي و مشكلات مردم باشد.

 ولي خوب، در اطراف و جوانب، هر كجا كمبودي پيدا شود، بالاخص مسائل اقتصادي را كه ملاحظه مي‌كنيد مردم چگونه در تنگنا قرار گرفته‌اند؛ مخصوصاً طبقه ضعفا و محرومين و مشكلات  توليدي كارخانه‌ها، بايد اقتصاد براساس صحيح باشد. اشخاص دلسوز بايد در رأس كارهاي اقتصادي باشند.

همانطور كه در روايت است گمان نكنيد عمل، شغل يا منصبي كه شما داريد، طعمه است و يك فرصت مادي براي شما است كه از آن استفاده‌هاي شخصي و منفعت طلبي ببريد، اين امانت مردم است، امانت خداست، امانت اسلام است، امانت امام زمان عليه السلام است و مردم از مجلس خيلي انتظار دارند.

اظهار نظر نمايندگان مجلس بايد براي اصلاح و بدون غرض‌هاي خصوصي باشد، لج بازي و غرض ورزي در امور كشور و مملكت‌داري نبايد باشد، مي‌خواهيم مملكت را اداره بكنيم و بايد فرهنگ و اقتصاد مملكت رو به ترقي باشد، آن هم در چنين دنيايي با اين اوضاع و اين دگرگوني‌هايي كه داريم كه حالا اينها همه‌اش مسئله است.

استفاده‌ي معظم له از يكي از آيات شريفه‌ي قرآن درباره وضعيت امروز جامعه

 اين آيه را كه بنده خواندم، در آن خبرگان قانون اساسي بعضي نماينده‌ها كه در آنجا هم قبل از دستور سخنراني مي كردند، بنده هم به حسب خودم گفتم و همين آيه را عنوان كردم كه «وَلَقَدْ أَهْلَكْنَا الْقُرُونَ مِنْ قَبْلِكُمْ لَمَّا ظَلَمُوا وَجَاءَتْهُمْ رُسُلُهُمْ بِالْبَينَاتِ وَمَا كَانُوا لِيؤْمِنُوا كَذَلِكَ نَجْزِي الْقَوْمَ الْمُجْرِمِينَ»(2) و گفتم كه خوب آن رژيم و آن اوضاع و آن معارضه‌هايي كه با اسلام بود الحمدلله به بركت اين انقلاب و قيام مردم و با شعارهاي ديني منقرض شد و از بين رفت.

 حالا شما را آورديم ببينيم شما چكار مي كنيد؛ ما بايد حساب مسائل را داشته باشيم. در اين مدتي كه انقلاب بوده است بايد رو به جلو رفته باشيم نه اينكه در يك مطالبي رنگ باخته باشيم و ارزش‌هاي اوليه انقلاب كمرنگ شده باشد. حرف‌هايي كه روز اول مي‌گفتيم«ثُمَّ جَعَلْنَاكُمْ خَلَائِفَ فِي الْأَرْضِ مِنْ بَعْدِهِمْ لِنَنْظُرَ كَيفَ تَعْمَلُونَ»(3) آيا هنوز هم وجود دارد يا خير؟

همه‌‌ي پست‌ها و قدرت‌ها امتحان است، از ما هم امتحان مي‌شود، ملت‌ها هم امتحان مي‌شوند، نماينده‌ها هم امتحان مي‌شوند كه هر كس واقعيت وجود خودش را بتواند اظهار كند.

انتظار مردم از نمايندگان ملّت

 الان هم همينطور است، ما بايد متوجه باشيم نعمتي كه به واسطه اين انقلاب، دست ما آمد و اعلام وجودي كه در دنيا كرديم و الان دارند روي ما حساب مي‌كنند و اينكه مي‌خواهيم اسلام را پياده بكنيم بايد مواظب باشيم كه حرف اوّلمان ضعيف نشود يعني در آن خطي كه بوديم در آن خط بمانيم.

 بايد اسلاميت و هويت اين انقلاب محفوظ بماند، و نبايد كمرنگ شود. بايد مواظب باشيم كه از بين نرود. ما مسلمانيم و معتقد به دستورات اسلام هستيم، معتقديم كه دنيا بايد بر اساس دستورات اسلام و قرآن مجيد و اين پيام هاي قرآني و اين رسالت حفظ شود و الحمدلله روز به روز اسلام و قرآن و مذهب تشيع در جهان در حال پيشرفت است.

 انتظار دنيا هم از ما زياداست؛ يعني با اين حرف‌هايي كه زديم بايد تمسك ما بيشتر باشد، بايد كرامت زن را مراعات كرد، حجاب و عفاف را رعايت كرد و از اختلاط زن و مرد جلوگيري كرد،‌ نه اينكه طوري رفتار بكنيم كه سنت‌هاي اسلامي ضعيف بشود.

قدرت و عظمت مجلس

قدرت مجلس هم بايد همچنان كه هست پابرجا باشد و مجلس در كمال قدرت وظيفه‌ي نظارت خودش را انجام بدهد و اجرا كند. مسئله قانونمندي خيلي مهم است. بايد همه‌ي مسئولين و مردم به قانون عمل كنند. نه اينكه هر كس براي خودش هرطور كه بخواهد انجام دهد.

به هر حال همه انتظار دارند كه مجلس و نمايندگان و شما عزيزاني كه اين اسم مقدس را براي فراكسيون خودتان انتخاب كرديد، ملتزم به اين عنوان باشيد؛‌ زيرا كه مسئله ولايت خيلي معنا دارد و معاني ولايت خيلي زياد است و اميدوارم كه شما ملتزم به اين فراكسيون و عنواني كه داريد باشيد و هميشه در همه‌ي حالات و مباحث مواظب باشيد كه ولايت محفوظ بماند و ولايت ضعف پيدا نكند؛ ولايتي كه در اسلام مطرح است «إِنَّما وَلِيُّكُمُ اللهُ وَ رَسُولُهُ وَ الَّذينَ آمَنُوا الَّذينَ يُقيمُونَ الصَّلاةَ وَ يُؤْتُونَ الزَّكاةَ وَ هُمْ راكِعُون»(4)

توجه به بيت المال و بودجه

هر كس مي‌خواهد ببيند مملكت در چه سيري و در چه مسيري است، بودجه را بايد ببيند و مي فهمد وضعيت مملكت چه طوري است، فرهنگش به چه معنا است، اقتصادش به چه معناست. الان بعضي از مردم  به نان شب خود محتاج هستند، و متأسفانه بعضي از مسئولين جايزه‌هايي را مي‌دهند و مسافرت‌هايي را مي‌كنند و اين همه خرج و ولخرجي.

در يكي از روزنامه‌ها خواندم يك مربي ورزش، ماهي بيش از نود ميليون حقوق دريافت مي‌كند. چه كسي اين حقوق‌ها را مي‌دهد؟ اگر از بيت المال باشد همه مسئولند. شما بايد مردم را درك كنيد و به ياري آنها بشتابيد. توقع مردم از شما خيلي زياد است و قدرت و توانايي شما هم بسيار است.

 نمايندگان مجلس هم مسئولند، همه بايد بگويند. اين مطالب همه، مطالبي است كه انشاءالله با قدرت و شجاعت مجلس و احساس مسئوليت نمايندگان و با اين مطالبي كه شما اظهار كرديد، انشاءالله ما اميدواريم كه بالاخره رو به بهبودي باشد و كمتر بشود.

انشاءالله خداوند متعال هم اين نظام را حفظ مي كند؛ چون ما اين عنواني كه گفتيم ولو اينكه ما خودمان آن طور كه بايد از عهده بر نيامديم و آن طور كه بايد شكر اين نعمت را بجا نمي‌آوريم، ولي مع ذلك خداوند همانطور كه درجنگ تحميلي اين مملكت و نظام را حفظ نمود و نقشه‌ و كيد و مكر دشمنان را از بين برد، انشاءالله حافظ اين مملكت امام زمان عليه السلام خواهد بود و شما هم فقط براي رضايت آن حضرت با اخلاص و نيت پاك تلاش نماييد. انشاء الله تعالي موفق باشيد.

 

پي‌نوشت‌ها:
1. سوره يونس، آيات13 و 14

2. همان، ‌آيه 13.

3.همان، آيه 14.

4. سوره مائده، آيه 55.
 

 

 

موضوع:

پنجشنبه / 20 مهر / 1391