وریز وجوهات
بسم الله الرحمن الرحیم يكي از وظايف و برنامه‎هايي كه روزه‎داران در ماه رمضان اجرا مي‎نمايند، دعا و مناجات و طلب حوايج از خداوند قاضي‌الحاجات است.     دعا، نجات از ناامیدی. خواندن دعا و طلب خيركردن از خداوند در هر زمان،...
دوشنبه: 1400/01/30 - (الاثنين:6/رمضان/1442)

نسخه مناسب چاپSend by email
حضرت آیت الله العظمی صافی در دیدار مسئولان شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی سراسر كشور:
علّت اصلي اهانت به پيامبر صلي الله عليه و آله، توجه دشمنان به نفوذ كلمه آن حضرت است./ كساني كه بي‌باك و نسنجيده حرف مي‌زنند، براي كشور مشكل مي‌آفرينند.

امروز چهارشنبه 19/7/91، مسئولان شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي سراسر كشور با مرجع عاليقدر حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني مدظله الوارف ديدار كردند.

معظّم له در اين ديدار بيانات ارزشمندي ارائه فرمودند كه قسمتي از آن به شرح ذيل است:

***

بسم الله الرحمن الرحيم. الحمدلله رب العالمين و الصلاة و السلام علي خاتم الانبياء و المرسلين سيد الاولين و الآخرين سيدنا ابي القاسم محمد و علي آله الطيبين الطاهرين المعصومين و لاسيما مولانا بقية الله في الارضين و اللعن علي اعدائهم اجمعين الي يوم الدين.

«الَّذِينَ يبَلِّغُونَ رِسَالَاتِ اللهِ وَيخْشَوْنَهُ وَلَا يخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللهَ وَكَفَى بِالله حَسِيباً»(1)

بنده از شما عزيزان تشكر مي‌كنم و اميدوارم عنايات حضرت ولي‌عصر عجل الله تعالي فرجه الشريف شامل حال همه خدمتگزاران به اسلام، قرآن و مكتب اهل بيت عليهم السلام باشد و همه در اين عصر و زمان، مسئوليت هايي را كه در برابر اسلام و احكام خدا و قرآن مجيد و هدايت هاي اهل بيت داريم ادا كنيم.

 

* تبليغات در اداره سياست‌هاي فعلي دنيا نقش بسزايي دارد

مسأله تبليغات، مسأله‌اي بسيار مهمّي است؛ تا جايي كه مي‌شود گفت بخش مهمّ سياست‌هايي كه در اين زمان در دنيا پياده مي‌شود به وسيله تبليغات انجام مي‌شود؛ يعني اين تبليغات است كه مطالب را به جاهايي كه بايد برسد مي‌رساند و تأثير شگرف خود را در معرفي اشخاص، دولت‌ها و ملت‌ها مي‌گذارد.

مسأله تبليغات حتي در جنگ‌ها هم نقش بسزايي داشته است. به طور مثال در جنگ بين المللي، وزير تبليغات آلمان كه تخصّص زيادي در مسأله تبليغات داشت، نقش مؤثري عليه متحدين، انگليس و دُوَلي كه با آنها طرف بودند داشت و اين نقش مهمّ تبليغات را در دنيا نشان مي‌دهد و از طرفي ديگر، كمبود مسأله تبليغات و ضعف در آن، ضرر زيادي به جامعه مي‌زند.

 

* زيبايي‌هاي كلام اهل بيت عليهم السلام را براي مردم بيان كنيم

قرآن مجيد و دستورات ائمه عليهم السلام همه تبليغ است. انبيا هم كه مردم را به خداوند دعوت مي‌كردند، عمده‌ي كارشان تبليغ بود. ما هم بايد اهتمام كنيم كه لسان دين باشيم و بلاغ مبين را كه قرآن فرموده به نحو احسن انجام دهيم.

مردم را به اسلام، قرآن و مكتب اهل بيت عليهم السلام دعوت كنيم و همان‌طور كه فرمودند: مردم را به محاسن كلام آن بزرگواران آشنا سازيم كه وقتي مردم زيبايي‌هاي كلام اهل بيت عليهم السلام را ببينند مي‌پذيرند و متابعت مي‌كنند.

 

* بقاء مكتب تشيّع وابسته به تبليغات بوده و هست

شيعه براي بقاء و ادامه حيات خويش از مسأله تبليغات استفاده زيادي برده است. در طول تاريخ هم وقتي ملاحظه كنيد روش‌هاي مختلف تبليغات را مي‌بينيد كه شيعه از آن در پيشبرد اهداف مكتب بهره برده است، مثلاً شعرايي مثل دعبل با سرودن اشعار در فضيلت اهل بيت عليهم السلام اثرشان از هزار سرباز در روحيه مردم و تصرّف قلوب آنها بيشتر بوده است.

 

* كساني كه بي‌باك و نسنجيده حرف مي‌زنند، براي كشور مشكل مي‌آفرينند.

تبليغات؛ چه در داخل مملكت و چه در خارج و در مقابل تبليغات دشمن، فنّ مهمي است كه بايد اشخاصي در اين عرصه تربيت شوند كه بدانند چه طور و از كجا بايد شروع كنند و بلاغت كه همان تكلّم به مقتضاي حال است را چگونه اجرا كنند، مثلاً بدانند كه اكنون مقتضاي حال دنيا اين است كه ما چه حرفي بزنيم، چرا كه گاهي اوقات بعضي اشخاص اين را نمي‌دانند و حرف‌هاي نامربوطي مي‌زنند كه براي سياست مضرّ است و باعث شكست مي‌شود. كساني كه بي‌باك و نسنجيده حرف مي‌زنند، براي كشور مشكل مي‌آفرينند.

 اشخاصي كه مي‌خواهند حرف بزنند بايد بصيرت  داشته باشند؛ به موقع حرف بزنند و تكلّم به مقتضاي حال داشته باشند.

* نور پيامبر صلي الله عليه و آله هرگز خاموش نخواهد شد

همين اوضاعي كه الان به واسطه‌ي اهانت به پيامبر مكرم اسلام صلي الله عليه و آله پيش آمده است كه البته به جايي نمي‌رسد - چرا كه از اول هم اين اهانت‌ها، مثل مجنون خواندن پيامبر در آيه «قَالُوا يا أَيّهَا الَّذِي نُزِّلَ عَلَيهِ الذِّكْرُ إِنَّكَ لَمَجْنُونٌ»‌(2) هر چه بيشتر بود، عكس العمل، اظهار ارادت و توجه به وجود مبارك پيامبر صلي الله عليه و آله بيشتر مي‌شد و اين نور پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله بود كه روز به روز بر عظمتش افزوده شده و مي‌شود.

هيچ كس فكر نمي‌كرد كه در دنياي فعلي، مسلمانان اين طور ابراز احساسات داشته باشند كه نسبت به اهانت به پيغمبر اكرم صلي الله عليه و آله و سلم اينگونه پر شور وارد ميدان شوند؛ بر خلاف پيروان اديان ديگر كه مثلاً اگر به حضرت عيسي علي نبينا و آله و عليه السلام جسارتي شود، آنهايي كه مي‌گويند ما مسيحي هستيم اين طور جلو نمي‌آيند و ابراز انزجار نمي‌كنند.

اين ابراز احساسات و انزجارها از جانب مسلمانان، آن هم نه در يك كشور و دو كشور بلكه در همه جهان، علامت نفوذ كلمه اسلام است.

 

* علّت اصلي اهانت به پيامبر، توجه دشمنان به نفوذ كلمه آن حضرت است

اين مطلب مهمّي است كه خود آنها هم ملتفت هستند. آنها نفوذ كلمه پيغمبر اكرم صلي الله عليه و آله و سلّم و اسم شريف محمد صلي الله عليه و آله و سلّم را - كه در قلوب مردم جا گرفته است- مي‌دانند.

آنها مي‌فهمند در اين زمان كه ايمان مردم به عالم غيب در بخشي از دنيا رو به ضعف است، چطور در عالم اسلام، مردم اظهار ايمان به غيب مي‌كنند و معنويات را قبول دارند.

الحمدلله مسلمان‌ها در همه دنيا اظهار وجود كردند و به دنيا گفتند كه ما مسلمان هستيم آن هم با چه عظمت و اجتماعات بزرگي. مسلمانان به دنيا اعلام هويت كردند كه هويت ما اسلام، قرآن و محمد بن عبدالله صلي الله عليه و آله است.

 

* مسائل مطرود توسط اسلام را از جامعه اسلامي دور كنيم

در دنيا هم بين پيروان ادياني كه الان وجود دارد، هيچ كدام مثل پيروان دين اسلام به دستورات دين خود عمل نمي‌كنند. بلي، ممكن است جاهايي خلاف احكام و شرع رفتار شود، ولي كلّيّت برنامه زندگي مسلمانان، از خوراك، پوشاك و معاشرت‌ها همه تحت دستورات اسلام است. الان در پيروان اديان ديگر اين التزام به دستورات دين نيست. البته اميدوارم كه نقاط ضعف ما برطرف شود كه هرچه بعضي مسائل مانند رقص، شطرنج، قمار و امثال اين ملاهي و مناهي زيادتر شود، هويت اسلامي ضعيف‌‌تر مي‌شود.

بايد هويت اسلامي خود را در كمال قوت نگاه داريم. مطالبي را كه اسلام طرد كرده، از جامعه اسلامي خود دور كنيم نه اين‌كه آنها را ترويج كنيم و ملاهي و مناهي را مثلاً تحت عنوان موسيقي و سمفونيك ترويج كنيم.

 

* مستشرقين به عظمت پيامبر صلي الله عليه و آله اعتراف دارند

هر چه يك شخصيت مؤثرتر در قلوب مردم باشد مخالفان او بيشترند. البته از سويي ديگر اشخاصي هم هستند كه راجع به مؤثرترين شخص اسلام يعني پيغمبر كتاب نوشته‌اند.

تولستوي اين مستشرق بزرگ، حضرت رسول صلي الله عليه و آله را اين طور معرفي مي‌كند كه «وَ مِمَّا لا رَيْبَ فيهِ أنَّ النَبِيَّ محمّداً مِنْ أعظمِ الرّجالِ المُصْلِحينَ الّذين خَدَموا الهَيئةَ الإجْتِماعيةَ خَدماتٍ جليلةً  و يَكْفيهِ فَخْراً أنّه هَدى مِئاتِ المَلايين إلى نورِ الحقِّ و إلى السكينةِ والسلامِ وَ فتحَ للإنسانيةِ طريقاً للحياةِ الروحيةِ العالميةِ، وهو عملٌ عظيمٌ لا يقومُ به إلّا شخصٌ أوتيَ قوةً وإلهاماً وعوناً من السّماءِ و رَجُلٌ مِثل هذا جَديرٌ بِالاحْتِرام والإكْرامِ»؛ مي‌گويد: اين‌قدر پيغمبر اسلام افتخار دارد كه اگر تمام افتخارات مصلحين دنيا را جمع كنند، در مقابل افتخارات و اصلاحاتي كه پيغمبر اسلام در عالم نموده، چيزي نيست. و در ادامه مي‌گويد: اگر كسي بخواهد از يك انسان والامقامي احترام كند، كسي بالاتر از پيغمبر اسلام نيست.

اينها همه نشان از عظمت وجود مبارك پيامبر اعظم اسلام و نفوذ كلمه آن حضرت دارد كه روز به روز به فضل و عنايت خداوند، بيشتر هم خواهد شد.

بنده مجدداً از شما عزيزان تشكر مي‌كنم و اميدوارم كه بتوانيد وظيفه مهمّ خود را به نحو احسن و بهترين وجه انجام دهيد و قلب مقدّس حضرت ولي عصر عجل الله تعالي فرجه الشريف را مسرور نماييد.والسلام عليكم و رحمة الله

 

 

پي‌نوشت‌ها:

1. سوره احزاب، آيه 39.

2. سوره حجر، آيه 6.

 

موضوع:

چهارشنبه / 19 مهر / 1391