وریز وجوهات
بسم الله الرحمن الرحیم يكي از وظايف و برنامه‎هايي كه روزه‎داران در ماه رمضان اجرا مي‎نمايند، دعا و مناجات و طلب حوايج از خداوند قاضي‌الحاجات است.     دعا، نجات از ناامیدی. خواندن دعا و طلب خيركردن از خداوند در هر زمان،...
دوشنبه: 1400/01/30 - (الاثنين:6/رمضان/1442)

نسخه مناسب چاپSend by email
حضرت آیت الله العظمی صافی در دیدار مدیران حوزه‌های علمیه و نمایندگان ولی فقیه در استان‌ها:
جلوي مفاسد اقتصادي، گراني و تورم و مفاسد فرهنگي و اخلاقي را بگيريد./نگذاريد مردم به اسلام و انقلاب بدبين و دلسرد شوند.

عصر چهارشنبه 12/7/91، دبير شوراي عالي حوزه، مدير حوزه‌هاي علميه، نمايندگان محترم وليّ فقيه در استان‌ها و مديران استاني شوراهاي مركز مديريت حوزه‌هاي علميه، با مرجع عاليقدر حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني مدظله الوارف ديدار كردند.

در اين ديدار كه با ارائه گزارش از سوي دبير محترم شوراي عالي حوزه و نيز مديريت محترم حوزه‌هاي علميه همراه بود، معظم له توصيه‌هاي ارزشمندي بيان فرمودند كه بخشي از آن در ذيل مي‌آيد:

***

بسم الله الرحمن الرحيم. الحمدلله رب العالمين و الصلاة و السلام علي سيد الاولين و الآخرين و خاتم الانبياء و المرسلين سيدنا ابي القاسم محمد و علي آله الطيبين الطاهرين المعصومين و لاسيما مولانا بقيةالله في الارضين و اللعن علي اعدائهم اجمعين الي يوم الدين.

 

* وظيفه اصلي روحانيت، ترويج دين و امر به معروف و نهي از منكر است

با عرض كمال ادب و احترام، از اينكه شما بزرگواران، حقير را به زيارت خودتان مشرف كرديد تشكر مي‌كنم و اميدوارم كه همه در سايه عنايات و توجهات حضرت ولي‌عصر عجل الله تعالي فرجه الشريف بتوانيد در وظيفه اصلي روحانيت كه همان ترويج دين و امر به معروف و نهي از منكر است انشاءالله موفق باشيد.

 

* روحانيت بايد درصدد رفع نگراني هاي مردم باشد

امروز وظيفه روحانيت بسيار سنگين و با اهميت است. شرايط و اوضاع دنيا و مملكت در جهات مختلف بسيار حساس است. انسان بعضي اوقات كه فكر مي‌كند نگران مي‌شود كه آيا عمل ما طوري است كه مقبول پيشگاه حضرت ولي‌عصر عجل الله تعالي فرجه الشريف قرار بگيرد؟

توقعاتي كه مردم از روحانيت دارند كه بسياري از كمبودها و نواقص مادي و فرهنگي را به عهده روحانيت مي‌گذارند، شرايط را طوري كرده است كه بايد به صورتي رفتار كنيم كه نگراني‌هاي مردم مرتفع شود، البته اكثريت قريب به اتفاق روحانيت، الحمدلله به حسب ظاهر كوتاهي در انجام وظيفه نمي‌كنند ولي خوب مردم انتظاراتشان زياد است.

در اين شرايط بايد روحانيت كاملاً در مقام انجام وظيفه برآيند و اشراف بر امور داشته باشند كه از مكتب اهل بيت عليهم السلام و خط اسلام خارج نشويم، و اميدي كه مردم به اين انقلاب براي برپايي و اقامه احكام اسلامي در همه جا دارند تقويت شود.

 

* نبايد اميد مردم به انقلاب، مبدل به يأس شود

اميد مردم به انقلاب و حركتي كه از طرف روحانيت شروع شد، نبايد مبدل به يأس شود. بايد مردم ببينند كه روز به روز بر رونق اسلام و كشور افزوده مي‌شود. متأسفانه خيلي از مفاسدي كه در جامعه است، مانند اختلاط زن و مرد و مفاسد اقتصادي و فرهنگي بسيار نگران كننده و انحراف از خط اول انقلاب است. لازم است روحانيون دلسوز به ميدان بيايند و در مقام جبران كمبودها باشند و مردم را به نظام اسلامي اميدوار كنند. اين گراني كمرشكن هرچه زودتر بايد برطرف شود. اگر معيشت مردم سخت باشد همه مسئول هستند.

 

* همه كمبودها در اثر عمل نكردن به اسلام است

بايد بدانيم هر جا كمبودي داريم، براي اين است كه به اسلام عمل نكرديم. گرفتاري‌هاي اقتصادي، گرفتاري اجتماعي و هر نقصي كه در جامعه است، براي اين است كه در آن بخش به اسلام عزيز عمل نشده است. اگر به اسلام عمل شود، همه كمبودها برطرف مي‌شود. نبايد كارهاي ما موجب بدبيني مردم به اسلام شود. اگر مديريت صحيح اسلامي باشد مشكلات برطرف مي‌شود.

 

* سكوت علماء و روحانيون در مواضع لازم، مرضيّ خداوند نيست

نقش روحانيت، نقش كنترل و امر به معروف و نهي از منكر است. قرآن كريم مي‌فرمايد: «لَوْلَا يَنْهَاهُمُ الرَّبَّانِيونَ وَ الْأَحْبَارُ عَنْ قَوْلِهِمُ الْإِثْمَ وَ أَكْلِهِمُ السُّحْتَ لَبِئْسَ مَاكَانُوا يصْنَعُونَ»، از اين آيه معلوم مي‌شود كه احبار و ربانيون، يعني عالمان و روحانيون هر امَتي موظفند كه امر به معروف و نهي از منكر كنند. خداوند مي‌فرمايد چرا اينها به وظيفه‌شان عمل نمي‌كنند؟

بايد روحانيت به وظيفه‌اش عمل كند. بايد همه جا را زير نظر داشته باشند و هر كجا نصيحت يا تذكري لازم است بگويند و بدانند كه سكوت علما و روحانيون در هر موضعي كه اظهار حق و نهي از منكر لازم باشد، مرضيّ خداوند نيست.

 

* از نماز جمعه جهت رفع نقايص و نقاط ضعف جامعه استفاده كنيد

نقش ائمه جمعه هم در انقلاب نقش بزرگي بود. الان هم براي حفظ انقلاب، نماز جمعه و ائمه آن نقش بسيار مؤثري مي‌توانند داشته باشند.

اينكه در هر هفته مردم اجتماع كنند و در برنامه‌هاي مختلف اظهار وجود نمايند، مسأله بسيار مهمي است كه براي بقاء انقلاب بسيار مفيد است.

ائمه جماعات و جمعه عزيز در برنامه‌هايشان مواظب باشند كه كنار نقاط مثبت، نقاط ضعف را هم بگويند. هر نقطه ضعف و تخلّفي كه نسبت به دين و كشور مي‌شود بايد اينها تذكر بدهند.

امامت جمعه مقام و منصب بزرگ و مهمي است كه در قيامت از آن سؤال مي‌شود. و مي‌پرسند: شما يك پست و منصبي داشتيد كه مي‌توانستيد حرف بزنيد و نهي از منكر كنيد، چرا انجام نداديد؟ بايد از فرصت امامت جمعه براي رفع نواقص و نقاط ضعف و خلاف شرع‌هايي كه پيش مي‌آيد استفاده كرد.

 

* حوزه‌هاي علميه نبايد وابسته باشند

حوزه‌هاي علميه بايد در كمال استقلال باشند و به هيچ كجا وابسته نشوند. عقيده بنده اين است كه روحانيت و حوزه‌ها بايد در همه جا مستقل باشند همان‌طور كه سابق اينگونه بود.

همان‌طور كه در سابق، علماي شهرها مسموع الكلام بودند بايد الان هم علماي بلاد اينگونه باشند.

 

* علماء ‌و روحانيت پناهگاه مردم هستند

در سابق، همه مردم به سبب خصوصياتي كه علماي بلاد داشتند از جمله زهد، پارسائي و نداشتن توقع پول و مال از مردم و زندگي در نهايت اقتصاد و قناعت و نيز انجام وظايف مهم از جمله امر به معروف و نهي از منكر به آنها احترام زيادي مي كردند و همه علماي بلاد مسموع الكلام بودند.

 

* روحانيون بايد با اتحاد و همكاري، در مقابل خلاف شرع بايستند

بايد روحانيون همه با هم همكاري داشته باشند و اگر خلاف شرعي پيدا شد و آقايي صدايش بلند شد، همه با هم اعتراض كنند تا نفوذ روحانيت در قلوب باقي بماند و روز به روز بيشتر شود. همه بايد با هم باشيم و همه به فكر دين باشيم. تمام فكرمان اين باشد كه دين در اين مملكت ضعيف نشود. حرف‌هايي كه اول انقلاب زديم كمرنگ نشود. از بعضي مفاسد، ملاهي و مناهي اين‌طور كه جلو مي‌رود تا پنج سال ديگر نمي‌شود جلوگيري كرد، مثلاً اينكه زن‌ها را در جايي كه خلاف كرامت و عفّت زن است بياورند اين را اگر جلوگيري نكنيم، ديگر تا چند سال ديگر جلوگيري از آن غيرممكن است.

* روحانيّت در همه مواضع، خدمتگزار مردم و مدافع اجراي احكام الهي بوده است

بايد در همه جهات هر چه مي‌توانيم براي مردم خدمت‌گزار باشيم تا بيشتر براي مردم معلوم شود كه روحانيت در همه جا پشتيبان دين و مدافع اجراي احكام و دستورات الهي و خدمتگزار مردم است. الان برخي خيال مي‌كنند كه ما نمي‌فهميم يا نمي‌دانيم، نه اين‌طور نيست، ما مي‌دانيم و با مردم هستيم و درد دل مردم را بيشتر از صاحبان قدرت مي‌دانيم.

 

* حفظ خون شهداء، در گرو اقامه احكام و دستورات الهي در جامعه است

بايد طوري پيش برويم كه پشيماني پيش نيايد. طوري نشود كه بعد ديگر نتوانيم كاري كنيم. بايد دين را در مملكت نگهداريم. اين انقلابي كه در مملكت شد مسأله كمي نبود. اين شهدايي كه در راه اقامه دين كشته شدند، مسأله بسيار مهمي بود. نبايد زحمات و خون‌هاي پاك شهداي عزيز پايمال شود. حفظ اين خون‌هاي پاك در گرو اقامه همه احكام دين در جامعه است.

روزي خدمت مرحوم امام رحمة الله عليه عرض كردم كه آقا اين شهدايي كه ما در اين راه داديم اگر فقط براي همين حكم قرآن كه حجاب برگردد جا داشت و ارزش داشت. كه ايشان تصديق فرمودند. كاري كه رضاخان قلدر كرده بود در انقلاب اسلامي محو نابود شد و زن ها دوباره با حجاب شدند، ما نبايد به عقب برگرديم و دوباره همان مظاهر بي‌حجابي در جامعه رواج پيدا كند.

 

* حافظ و نگهبان اصلي انقلاب اسلامي روحانيت است

اين انقلاب و نهضت را روحانيت شروع كرد و بايد حافظ و نگهبان آن هم باشد. حوزه، انقلاب را به وجود آورد، مرحوم امام و مراجع ديگري كه همه متفق الكلمه جلو آمدند و اين وضعيت را الحمدلله پيش آوردند، اكنون هم بايد روحانيت اين نظام اسلامي را تقويت كنند و نگذارند از مسير دين و اجراي احكام الهي خارج شود و بايد دست نامحرمان را كوتاه نمود.

 

* تنها مسير علمي حوزه، كسب معارف اهل بيت عليهم السلام باشد

مسأله تحصيل و تدريس در حوزه‌ها هم بسيار مهم و وسيع است. درس‌هايي كه در حوزه خوانده مي‌شود همه بايد طوري باشد كه آقا امام زمان عليه الصلاة و السلام خشنود باشند و طوري نشود كه مسير و مطالب از اهل بيت عليهم السلام فاصله بگيرد و معارف و علوم اهل بيت كمرنگ شود.

باز هم بنده عرض احترام و تشكر دارم. اميدوارم كه خداوند متعال بر توفيقات همه بيفزايد و اين مملكت را از شرّ دشمنان داخل و خارج و بد انديشان حفظ بكند والسلام عليكم و رحمة الله.

موضوع:

جمعه / 14 مهر / 1391