وریز وجوهات
بسم الله الرحمن الرحیم يكي از وظايف و برنامه‎هايي كه روزه‎داران در ماه رمضان اجرا مي‎نمايند، دعا و مناجات و طلب حوايج از خداوند قاضي‌الحاجات است.     دعا، نجات از ناامیدی. خواندن دعا و طلب خيركردن از خداوند در هر زمان،...
دوشنبه: 1400/01/30 - (الاثنين:6/رمضان/1442)

نسخه مناسب چاپSend by email
حضرت آیت الله العظمی صافی در دیدار رئیس دیوان‌عالی كشور و هیئت همراه:
مردم را به نظام اسلامي اميدوار كنيد./قاضي نبايد از هيچ مقام و قدرتي دستور بگيرد./استقلال قوه قضائيه، ضامن بقاء نظام است.

 

 
صبح پنج‌شنبه 30/6/91، رياست ديوان عالي كشور حضرت آيت الله محسني گركاني و هيئت همراه با مرجع عاليقدر حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني مدظله الوارف ديدار كردند.
در ابتداي اين ديدار، رياست محترم ديوان عالي كشور، گزارشي از فعاليت‌ها و برنامه‌هاي اين مركز ارائه داد. در ادامه، حضرت آيت الله العظمي صافي، توصيه‌ها و بياناتي ارائه فرمودند كه قسمتي از آن به شرح ذيل است:
***
قضاوت، مسئوليتي سنگين و خطير است
بسم الله الرحمن الرحيم. مسأله‌ي قضا و مراتب قضايي يك شغل بسيار سنگين، پر مسئوليت و خطير است و بايد افراد داراي صلاحيت عهده‌دار آن باشند تا بتوانند اين وظيفه بزرگ را به بهترين وجه انجام دهند.
تربيت قضات مجتهد و فقيه از وظايف مهم حوزه علميه است
حوزه‌هاي علميه وظيفه دارند كه فقيه و مجتهد تربيت كنند تا مجتهدين در امر قضاء خدمت كنند؛ البته بايد دستگاه قضاء هم به صورتي باشد كه براي اين افراد جاذبه داشته باشد كه خود آنها بگويند برويم و خدمت كنيم.
 
نبايد قانون سبك شمرده شود
قوه قضائيه بايد با كمال قوت و شجاعت به كار خود ادامه دهد و هر كس كه بخواهد قانون را سبك كند در مقابل او بايستد.
اشخاصي هم كه در رأس كار هستند، بايد اعتبار و شأن خود را حفظ كنند و اگر ديدند جايي خلاف قانون و خلاف آن جهتي كه بايد عهده‌دار باشند پيش آمد، بگويند: وظيفه دارم كه قانون را حفظ ‌كنم؛ و اگر نتوانستند و مانع جلوي راه آنها گذاشتند، اين مسئوليت را رها ‌كنند. بايد وضعيت تعهد به قانون و شرع اين طور باشد.
 
استقلال قاضي بايد حفظ شود
الحمدلله در قوه قضاييه انسان‌هاي متعهد و خوب فراوان هستند، اما اين‌طور نيست كه مردم بگويند در همه موارد، قانون حاكم است. بعضي اوقات انسان مي‌بيند كه هر كجا ضعيفي است حكم را اجرا مي‌كنند اما اگر از گروه ديگر و وابسته به مقامي باشد حكم در مورد او اجرا نمي‌شود.
بايد قوه قضائيه در بعض موارد اعاده حيثيت كند؛ همان حيثيتي كه در اول انقلاب بود بايد برگردد و همه در جاي خودشان معتبر باشند. هيچ‌كس نتواند به قاضي دستور بدهد و بگويد كه تو بايد اين‌طور كني. قاضي هم هيچ كجا نبايد تخلف و عقب‌نشيني كند. استقلال قاضي بايد هميشه محفوظ بماند.
 
جلب اعتماد مردم به نظام اسلامي وظيفه همگاني است
بايد طوري رفتار كرد كه اعتماد مردم را به نظام اسلامي برگردانيم و اين وظيفه‌ي همه است. بنده هم كه البته خارج تشكيلات هستم به حسب خودم خدا مي‌داند كه اهتمام دارم تأكيد كنم كه مردم اعتمادشان كم نشود.
 
در اجراي قانون نسبت به هيچ‌كس مسامحه نكنيد
شما هم در موقعيتي كه داريد بايد مواظب باشيد در حدّي كه مي‌توانيد اعتماد مردم كم نشود. مردم ببينند كه شما عزم بر اجراي قانون داريد و مي‌خواهيد قانون اجرا شود. طوري شود كه همه مردم بگويند كه اينها مي‌خواهند دين و احكام اسلامي را اجرا كنند. بايد همه مردم ببينند كه مسئولان در اجراي قانون نسبت به هيچ كس مسامحه نمي‌كنند.
به طور مثال آن زمان كه بنده در شوراي نگهبان بودم مسأله‌ي دو شغلي را محكم ايستاديم و نگذاشتيم خلاف آن عمل شود. يك كسي بود هم وكيل مجلس شده بود و هم استاندار. گفتيم اگر مي‌خواهي بايد يكي را قبول نمايي و نمي‌شود كه هر دو شغل را داشته باشي.
 
مبارزه با بي‌حجابي و اختلاط بايد فراگير باشد
يكي از مسائلي كه بسيار موجب نگراني است طلاق مي‌باشد. طلاق در مملكت زياد شده است. البته شايد يكي از عوامل آن فقر باشد ولي كل علّت اين نيست. مسأله اين است كه فرهنگ ما خراب ‌شده است؛ ما از فرهنگ اسلامي دور شده‌ايم،‌ مثلاً در مورد بي‌حجابي از طرفي مي‌گوييم كه نيروي انتظامي جلوي مفاسد بدحجابي و بي‌حجابي را بگيرد و از طرفي مي‌بينيم برخي روزنامه‌ها، مجلات و رسانه‌ها عكس‌هاي خلاف شرع و بي‌حجاب‌ها را منتشر مي‌كنند. بايد اين‌ها را هم تحت تعقيب قرار داد كه چرا اين عكس‌ها را منتشر مي‌كني؟ يا نسبت به اختلاط زن و مرد، برخي مي‌گويند هر كجا كه مي‌شود بايد يك زن باشد و مي‌خواهند مسأله اختلاط را يك فرهنگ كنند. آيا اين درست است؟
 
هر كجا كه بايد باشيد، عقب نشيني نكنيد
اميدوارم كه بتوانيد در قوه قضائيه، قدرت اين قوه را حفظ نماييد. هر كجا كه بايد باشيد، آنجا عقب نمانيد و عقب‌نشيني نكنيد. بنده هم از خداوند متعال مسألت دارم كه بتوانيد در مسئوليت مهمي كه بر عهده داريد به نحو احسن انجام وظيفه كنيد. والسلام عليكم و رحمة ‌الله و بركاته

 

موضوع:

جمعه / 31 شهريور / 1391