وریز وجوهات
بسم الله الرحمن الرحیم يكي از وظايف و برنامه‎هايي كه روزه‎داران در ماه رمضان اجرا مي‎نمايند، دعا و مناجات و طلب حوايج از خداوند قاضي‌الحاجات است.     دعا، نجات از ناامیدی. خواندن دعا و طلب خيركردن از خداوند در هر زمان،...
دوشنبه: 1400/01/30 - (الاثنين:6/رمضان/1442)

نسخه مناسب چاپSend by email
آيت الله العظمي صافي در ديدار جمعي از فعّالان عرصه مهدويت:
فرهنگ مهدويت بايد جاي دروغ و فسق و فجور را بگيرد./ترويج سيره مهدوي عليه‌السلام بايد اساس و محور تبليغ حوزه‌هاي علميه قرار گيرد.

همزمان با فرارسيدن ماه مبارك شعبان، جمعي از محققان و پژوهشگران حوزه در عرصه مهدويت با مرجع عاليقدر حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني مدظله الوارف ديدار كردند. 
در ابتداي اين ديدار معظم له با تقدير و تشكر از فعالان عرصه مهدويت، احياء امر حضرت ولي‌عصر عجل الله تعالي فرجه الشريف را توفيقي الهي دانسته و فرمودند: كاري كه الحمدلله به آن اهتمام داريد كه ولايت حضرت ولي‌عصر عجّل الله تعالي فرجه الشريف را احياء نماييد تا بيشتر از پيش در بين مردم شايع باشد بسيار ارزشمند و مايه بركت و سعادت است.
ايشان در ادامه با بيان اين‌كه بحث مهدويت از عصر حضرت رسول اكرم صلي الله عليه و آله و سلم مورد اهتمام بوده و در طول تاريخ، اهميت ويژه‌اي داشته است اضافه كردند: همه انبياء قبل از پيامبر مكرم اسلام صلي الله عليه و آله منتظر موعود بوده‌اند و در اسلام هم از همان عصر پيامبر، آيات و رواياتي كه در اين باب آمده است همه نشان از اهميت اين موضوع دارد.

كتب تاريخي هم براي اين موضوع اهميت ويژه‌اي قايل شده‌اند، ‌مثلاً تاريخ روضة الصفاي ناصري را ببينيد. بنده آن را مطالعه كرده‌ام. قسمت‌هاي مهمي در اين زمينه دارد مخصوصاً در بحث مدعيان مهدويت و مخصوصاً بابي‌گري و بهايي‌گري.
 

حضرت آيت الله العظمي صافي مدظله در ادامه اين ديدار با اشاره به اين‌كه ياد و ذكر حضرت ولي‌عصر عليه‌السلام بايد محور و اساس تبليغ و منبرها قرار بگيرد بيان داشتند: خدا رحمت كند مرحوم آية الله العظمي آقاي بروجردي اعلي الله مقامه را؛ ايشان به آقاياني كه براي تبليغ مي‌رفتند ضمن تذكّراتي كه مي‌دادند مي‌فرمودند: در منبرها هميشه مردم را به ياد حضرت بياوريد تا ايشان را فراموش نكنند.
البته اين امر در روايات هم آمده است كه بايد در آخر الزمان، هميشه توجه به حضرت ولي‌عصر عجل الله تعالي فرجه الشريف نمود و نام و فضائل ايشان بايد بيشتر در بين مردم گفته شود.
معظم له در ادامه با اشاره به اهتمام علما، نويسندگان و شعرا به بحث مهدويت، با ذكر قصيده‌اي از شيخ بهايي ره فرمودند: مرحوم شيخ بهايي قصيده‌اي درباره مهدويت به نام «الفوز و الامان في مدح صاحب الزمان» دارند كه از نظر ادبيات فوق العاده است. بسياري از بزرگان شيعه، مثل مرحوم آقاشيخ جعفر نقدي و نيز برخي از علماي اهل سنّت بر اين قصيده شروح مختلفي نوشته‌اند. ايشان در اين منظومه، تعبيراتي دارند كه وقتي انسان مي‌خواند به شوق مي‌افتد.
حضرت آيت الله العظمي صافي با اشاره به ناهنجاري‌هاي جامعه و بداخلاقي‌ها فرمودند: اگر فرهنگ مهدويت را در جامعه رواج دهيم همه اين بداخلاقي‌ها و مشكلات برطرف مي‌گردد. اگر امروز صداقت و راستي جاي خود را به دروغ و تظاهر به فسق و فجور داده است همه به خاطر دوري از فرهنگ مهدوي و اسلامي است. انشاء الله تعالي مردم امام زماني مملكت ما همه دست به دست هم دهيم و زمينه ظهور و موفور السرور آن حضرت را فراهم نماييم و جلوي فساد و فسق و فجور را بگيريم و كشور و جهان را آماده براي آمدن آن ذخيره دوران و امام خوبي‌ها نماييم.
ايشان در پايان با تقدير مجدد، براي همگان مسألت توفيق نموده و فرمودند: در هر صورت بنده امّيدوارم كه خداوند متعال بر توفيقات شما بيفزايد و برنامه‌هايي كه انجام مي‌دهيد مقبول درگاه آقا حضرت ولي‌عصر عجل الله تعالي فرجه الشريف باشد كه افتخاري بهتر از اين نيست. اي كاش من هم مي‌توانستم بيايم و كفش شما عزيزاني كه براي احياء فرهنگ مهدويت فعاليت مي‌كنيد را جفت مي‌كردم و در رديف شما بودم.

موضوع:

سه شنبه / 21 خرداد / 1392