رسول الله صلى الله علیه و آله :شَعبانُ شَهری و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهری كُنتُ لَهُ شَفیعا یَومَ القِیامَةِ پیامبر صلى الله علیه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قیامت شفیع او خواهم... بیشتر
شنبه: 1401/04/4
نسخه مناسب چاپSend by email
ابراز نگراني حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني از وجود ربا در برخي از بانك‌هاي كشور

روز گذشته سه شنبه 26/6/1392 مسئولان بانك ملّی استان قم با حضور در دفتر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف با معظم له دیدار كردند.
در این دیدار كه با ارائه گزارش و برنامه‌ها همراه بود، مرجع عالیقدر توصیه‌هایی نمودند.
ایشان در قسمتی از بیانات خود با اشاره به بانكداری اسلامی و اهمیت اجرای آن بیان داشتند: اگر برنامه‌های بانكداری اسلامی به نحو احسن و مطابق با شرع مقدس اجرا شود، آثار و بركاتش برای همگان به خصوص ضعفا و فقرا بسیار زیاد است.
حضرت آیت الله العظمی صافی با اشاره به لزوم اجرای همه احكام اسلامی در بانك‌ها، اضافه نمودند: اصل مطلب این است كه تمام كارها و برنامه‌هایی كه در بانك‌ها اجرا می‌شود باید مطابق دستورات شرع بوده و هدف از تأسیس بانك در نظام اسلامی -كه همان ایجاد بانك به تمام معنا اسلامی بوده است- تأمین گردد و قرض الحسنه كه یكی از سنت‌های حسنه اسلام می‌باشد باید به طور واقعی در بانك‌ها و كشور ترویج شود.

معظم له با تأكید بر لزوم ارائه الگوی اسلامی از بانك به جهانیان افزودند: هدف از مطرح‌كردن بانكداری اسلامی در ابتدای انقلاب و تصویب قانون مربوط به آن، این بود كه بتوان بانك‌هایی بر مبنای احكام شرع ساخت و آنها را به عنوان الگو برای جهانیان معرفی كرد كه با حذف ربا هم می‌توان خدمات بسیار خوبی را به مردم ارائه داد.
ایشان با تأكید بر محوریت برنامه بانك‌ها برای اقشار ضعیف جامعه فرمودند: در مسائل بانك‌ها باید به مقاصد اسلام مخصوصاً كمك به اقشار ضعیف و آسیب‌پذیر جامعه توجه بیشتری شود و طوری برنامه‌ریزی گردد كه این عزیزان در رفاه باشند و فشاری بر آنها وارد نشود.
این مرجع عالیقدر با ابراز نگرانی و اظهار تأسف از وجود ربا در برخی از عملیات‌های بانكی بیان كردند: از بزرگترین گناهانی كه قرآن كریم به آن اشاره دارد همین ربا است كه تصور می‌شود الان از نظام بانكی ما بر چیده شده است. متأسفانه هنوز هم در بعضی بانك‌های كشور، بانكداری اسلامی به نحو احسن اجرا نمی‌گردد و بعضی از بانك‌ها به بنگاه‌های تجاری سودآور برای عده‌ای خاص تبدیل گشته است و منافع عمومی مردم را در نظر نمی‌گیرند.
ایشان در پایان با تشكر از مسئولان حاضر در جلسه، برای همه آنها، توفیق انجام وظایف شرعیه را از خداوند متعال خواستار شدند.

 

 

 

موضوع: