رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
دوشنبه: 1401/03/2
نسخه مناسب چاپSend by email
حضرت آیت الله العظمی صافی در دیدار وزیر علوم:
فضاي دانشگاه‌ها بايد فضاي علم، اخلاق و ديانت باشد.

صبح امروز پنج‌شنبه 15 اسفند 1392 آقاي  دكتر فرجي دانا وزير علوم و معاونين ايشان، با حضور در بيت حضرت آيت‌ الله العظمي صافي با معظم له ديدار و گفتگو كردند.
در ابتداي اين ديدار آقاي دكتر فرجي دانا گزارشي درباره‌ي روند كاري وزارت علوم و آموزش عالي ارائه نمود و سپس حضرت آيت الله العظمي صافي با تشكر از ايشان و همراهانشان،‌ درباره‌ي اهميت اين بخش بزرگ فرهنگي و علمي كشور مطالبي را ايراد نمودند.
معظم له در ابتداي بياناتشان فرمودند: اهميت اين وزارت‌خانه بر كسي پوشيده نيست و شايد بتوان گفت نسبت به ساير وزارت‌خانه‌ها از جهاتي مهم‌تر مي‌باشد.
ايشان با توجه به تعداد زياد دانشجويان و اساتيد دانشگاه‌ها بيان داشتند: مسئوليت شما بسيار سنگين است و مهمترين وظيفه‌،‌ پيشرفت علمي و اخلاقي دانشجويان است كه ما همه در جنبه‌ي علمي نياز زيادي به دانشمندان داريم و هم از نظر اخلاقي و ديانت كه اين دو از هم هرگز نبايد جدا شوند.

مرجع تقليد شيعيان جهان با اشاره به حديث «اني بعثت لاتمم مكارم الاخلاق» پيامبر گرامي اسلام اظهار داشتند: هر چه در جنبه‌ي علمي جلو برويم بايداز نظر اخلاقي هم پيشرفت بيشتري داشته باشيم و همانطور كه در حديث پيامبر گرامي اسلام فرموده‌اند هدف از بعثت و رسالت اكمال و اتمام مكارم اخلاقي در جامعه‌ي ديني و انساني مي‌باشد.
معظم له ادامه دادند: امروز صاحب اصلي اين مملكت امام زمان عليه السلام است و شما بايد ايشان را از خودتان راضي و خشنود نگه داريد. اساتيد دانشگاه‌ها و مديران بايد اساتيدي دلسوز و مسلمان و مقيد به اخلاق و ديانت باشند و فضاي دانشگا‌ه‌ها بايد فضاي علم و اخلاق باشد و هركس كوتاهي كند مقصر است.
ايشان با اشاره به اينكه نسبت به عمر جوانان مسئول هستيم و نبايد وقت آنها در رشته‌هاي بدون ارزش تلف شود فرمودند: الان بايد توجه داشته باشيد كه رشته‌هايي كه از جنبه‌ي علمي و كاربردي اهميت آن بيشتر است تقويت شود و بعضي از رشته‌ها هستند كه خيلي اهميت ندارند و لزومي هم ندارد كه هزينه‌هاي زيادي براي آنها صورت پذيرد.
حضرت آيت الله العظمي صافي در پايان خطاب به مسئولين وزارت علوم فرمودند: در هر صورت سعي كنيد كه از اين فرصت‌ها به نفع جامعه و مملكت استفاده نماييد و بايد دانشگاه‌هاي ما به طرفي برود كه ديگران محتاج علم و دانش ما باشند و اين مملكت هميشه از نظر علمي سرآمد و مقدم باشد. من هم براي همه دعا مي‌كنم و موفقيت آقايان را از خداوند متعال مسئلت دارم.

 

موضوع: