رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
جمعه: 1401/03/6
نسخه مناسب چاپSend by email
آیت الله العظمی صافی در دیدار اعضای شورای نشست اساتید سطوح عالی و خارج حوزه:
استقلال حوزه هميشه بايد محفوظ باشد و هيچ قانوني نبايد آن را خدشه دار كند.

صبح شنبه 10/12/92 اعضاي شوراي مركزي اساتيد سطوح عالي و خارج حوزه، با مرجع عاليقدر حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني مدظله الوارف ديدار كردند.
در ابتداي اين ديدار، برخي از اساتيد محترم حاضر در جلسه، گزارشي از برنامه ها و طرح هاي آتي اين شورا ارائه دادند.
معظم له نيز با تشكّر و قدرداني از ايشان فرمودند: اميدوارم همه بتوانيم در اين دوره و زماني كه قرار گرفته ايم طوري عمل كنيم كه اسباب افتخار دين و مكتب و پيشرفت مقاصد ديني فراهم شود.
ايشان با اشاره به برخي برنامه هاي مطرح شده در اين جلسه بيان كردند: برنامه ها بايد طوري اجرا شود كه تمام اساتيد حوزه بتوانند فعاليت كنند و فضا براي همه مدرسين كه مي خواهند همكاري بكنند باز باشد.
حضرت آيت الله العظمي صافي در قسمت ديگري از رهنمودهاي خود با اشاره به لزوم حفظ استقلال حوزه افزودند: يكي از نكات مهم اين است كه در تمامي برنامه ها، استقلالي كه حوزه داشته و دارد حفظ شود و اگر كسي در اين مسير خدمتي بكند، ما هم از آنها حمايت مي كنيم.

اين مرجع عاليقدر، اهتمام به حفظ مسير سلف حوزه را لازمه كار در مسير پيشرفت دانست و فرمودند: بايد به دنبال حوزه با همان كيفيتي كه علماي بزرگ ما بر آن بودند باشيم و طوري نشود كه مسير و راهمان تغيير كند، بافت قديمي حوزه ها بايد محفوظ بماند و روش و سيره علماء بزرگوار، الگو و روش و سيره ما باشد.
معظم له يكي از نشانه هاي استقلال در حوزه ها را حضور از كشورها و مليت هاي مختلف در آن دانستند و اضافه كردند: در حوزه و مرجعيت، ملّيّت و مملكت خاصي مطرح نيست. حوزه از قديم اين طور نبوده كه فقط ايراني يا عرب باشند، بلكه از كشورهاي مختلف مانند ايران، عراق، افغانستان و ... مجتهد و مرجع تقليد داشته اند و دارند؛ و اكنون هم بايد مراقب بود از كارها و برنامه هايي كه به استقلال در حوزه ضربه مي زند جلوگيري شود.
ايشان با اشاره به اينكه صاحب اصلي حوزه ها حضرت ولي عصر عليه السلام هستند فرمودند: در تمام اهداف و سياست هايي كه براي فعاليت ها در نظر مي گيريد، رضايت و خشنودي وجود مبارك حضرت ولي عصر عجل الله تعالي فرجه الشريف را در نظر بگيريد و براي خاطر مبارك ايشان گام برداريد.
حضرت آيت الله العظمي صافي در پايان اين ديدار فرمودند: من هم نسبت به آقايان محترم اعتماد دارم و مورد تأييد مي باشند و از خداوند متعال توفيق خدمت به دين و حوزه هاي علميه را براي شما مسألت مي نمايم.

موضوع: