رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
شنبه: 1401/03/7
نسخه مناسب چاپSend by email
آیت الله العظمی صافی در دیدار اساتید پژوهشگاه علوم و حدیث:
مدار تحقيق و تحصيل در حوزه ها بايد علوم اهل بيت عليهم السلام باشد

رياست و اساتيد پژوهشگاه علوم و حديث سه شنبه 7/12/92 با حضور در دفتر حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني مدظله الوارف با ايشان ديدار كردند.
مسئولان اين پژوهشگاه در ابتداي اين ديدار، گزارشي از فعاليت هاي اين مركز ارائه دادند.
معظم له با تقدير و تشكر از فعاليت هاي انجام شده اين مركز در نشر احاديث اهل بيت عليهم السلام فرمودند: حقير خودم را قابل نمي دانم كه از كارهاي با عظمت شما كه احياي حديث و معارف نوراني اهل البيت عليهم السلام است در اين مركز معنوي تقدير و تشكر كنم؛ فقط دعا مي كنم كه انشاء الله روز به روز بر توفيقات شما در ترويج فرهنگ قرآن و اهل بيت عليهم السلام افزوده شود.
ايشان با اشاره به لزوم اهتمام حوزه به احاديث اهل بيت عليهم السلام در دروس حوزوي افزودند: متأسفانه الان حرف هاي متفرقه در حوزه بسيار شده است و از آنچه كه اصل است يعني روايات اهل بيت عليهم السلام و هدايت هاي والاي ايشان دور افتاده ايم. بايد حوزه اهتمام نمايد كه احاديث پيامبر و اهل بيت عصمت و طهارت عليهم السلام به جايگاه واقعي خود در دروس حوزوي برسد و طلاب محترم را از اشتغال به غير ضروريات و حرف هاي متفرقه دور نگه دارد.

ما هر چه بخواهيم و لازم داشته باشيم در علوم اهل البيت عليهم السلام وجود دارد و انسان را از حرف ها و مطالب ديگر بي نياز مي كند. مدار تحقيق و تحصيل در حوزه هاي علميه فقط بايد علوم اهل البيت عليهم السلام باشد. مسير اصلي حوزه ها از اول، همين بوده و انشاء الله تعالي بايد اين راه صحيح و تنها راه نجات، ادامه پيدا كند.
حضرت آيت الله العظمي صافي در بخش ديگري از بيانات خود فرمودند: يكي از نكات مهمي كه شما در اين مركز بايد رعايت كنيد اهتمام به حفظ كتب قدماست. نبايد با تأليف كتب و تحقيقات جديده، آنها فراموش شود. فراموش كردن كتب گرانسنگ قدما يعني فراموش نمودن پشتوانه و اصل علوم حوزوي.
هر چه ما و حوزه هاي علميه دارند از همين كتب قدماست و بايد شما در حفظ و معرفي آنها زياد تلاش كنيد.
اين مرجع عاليقدر در پايان اين ديدار با قدرداني مجدد از حاضران در جلسه بيان كردند: توفيقي كه نصيبي شما شده است همين طوري نيست، بلكه عنايتي خاص از طرف خداوند متعال مي باشد؛ بايد به آن افتخار كنيد و قدر آن را بدانيد و انشاء الله در كارهايي كه انجام مي دهيد رضايت حضرت ولي عصر ارواح العالمين له الفداء را در نظر بگيريد و با فعاليت هاي خود در نشر معارف اهل بيت عليهم السلام، ايشان را مسرور نماييد.

موضوع: