رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
شنبه: 1401/03/7
نسخه مناسب چاپSend by email
حضرت آیت‌الله العظمی صافی مدظله‌العالی در دیدار رئیس و اعضای اتاق بازرگانی ایران:
دولت بايد جلوي هزينه‌هاي زيادي از بيت‌المال را بگيرد/ همه در مقابل مصرف بيت‌المال مسئول هستند.

شنبه 6/2/93 رئيس و اعضاي اتاق بازرگاني ايران با مرجع عاليقدر حضرت آيت‌الله العظمي صافي مدظله‌العالي ديدار كردند.
در ابتداي اين ديدار آقاي محمد صادقي يكي از اعضاي اتاق بازرگاني مطالب مبسوطي را ارائه و همچنين آقاي مهندس شافعي رئيس اتاق بازرگاني بياناتي را ايراد نمود. سپس مرجع عاليقدر حضرت آيت‌الله العظمي صافي مدظله‌العالي مطالب مهمي را درباره اقتصاد اسلام و وضعيت فعلي اقتصادي و معيشت مردم بيان فرمودند.
ايشان با توجه به اينكه دين مقدّس اسلام نسبت به اقتصاد اهميت بسيار زيادي داده و احكام و دستورات فراواني در اين زمينه در كتب متعدّد فقهي وجود دارد فرمودند: اگر اقتصاد واقعي اسلام را در جامعه پياده كنيم هيچ مشكلي نخواهيم داشت. اگر كمبود و نقصي را مشاهده مي‌كنيم به خاطر عدم رعايت دستورات شرع مقدّس درباره اقتصاد است.
ايشان با توجه به اينكه تجارت و بازرگاني بايد آزادانه و بدون مقرّرات دست و پاگير مسير خود را طي كند فرمودند: دولت بايد فقط نظارت داشته باشد آن هم در چهارچوب قانون تا خلاف قانوني انجام نگيرد.

معظم‌له با توجه به اينكه در تجارت هم بايد از افراط و تفريط دوري كنيم فرمودند: حل مشكلات كشور و حمايت از محرومان و نيازمندان برعهده دولت و بازرگانان متديّن و دلسوز مي باشد كه بايد بازرگانان تجربه‌هاي خود را به دولت ارائه دهند.
ايشان خاطراتي را از زمان مسئوليّت خود در شوراي نگهبان مطرح و در ضمن آن اشاره كردند كه بعضي قوانين بود كه مي‌خواستند تجارت داخلي و خارجي را صددرصد دولتي كنند و اشخاصي در اوايل انقلاب بودند كه متأسفانه از اقتصاد حقيقي اسلام بي اطلاع بوده و تحت تأثير بعضي القاءات مكاتب غيراسلامي قرار گرفته بودند ولي به خواست خداوند متعال و عنايات حضرت بقية‌الله ارواح العالمين له‌الفداه توانستيم آن قوانين را اصلاح نموده و با موازين شرع مقدّس هماهنگ نماييم.
ايشان در قسمت ديگري از بيانات خود فرمودند: در امور مملكتي بايد بيش از همه مراقب باشيم كه از بيت‌المال آنطور كه بايد و شايد استفاده نماييم نه اينكه هزينه‌هاي زيادي را از بيت‌المال براي بعضي از مصارف غيرقانوني و يا خلاف شرع بپردازيم بسياري از مؤسساتي كه الآن دولت آنها را اداره مي‌كند و مخارج آن را مي‌‍‌پردازد بايد خصوصي شود و به مردم واگذار شود و نبايد دولت براي آنها هزينه نمايد، خصوصي شدن كه در اصل 44 قانون اساسي آمده بايد به معناي حقيقي خود اجرا شود.
حضرت‌ آيت‌الله‌العظمي صافي مدظله‌العالي در ادامه اين ديدار افزودند: البته شما و همكارانتان در همه جهات و زمينه‌ها بايد خواهان اين باشيد كه دين و احكام اسلام در جامعه حاكميّت داشته باشد كه بدون آنها نمي‌توان به اقتصاد سالم دست يافت.
معظم‌له در پايان با تشكر از حاضران در جلسه براي موفقيّت بيشتر آنها در خدمت به مردم مخصوصاً محرومان و مستضعفان دعا فرمودند.
 

موضوع: