رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
دوشنبه: 1401/03/2
نسخه مناسب چاپSend by email
حضرت آیت الله العظمی صافی در دیدار اعضای ستاد ‏بزرگداشت مرحوم آیت ‌الله کمالوند:
بايد مقامات علمايي مانند آيت الله كمالوند را به مردم معرفي كرد./قدرداني از علمايي كه سبب حفظ دين و شريعت مي شوند از وظايف مهمّ همگان است.

حجت الاسلام والمسلمين سيد احمد ميرعمادي امام جمعه محترم خرم آباد و مسئول ستاد بزرگداشت آيت الله كمالوند به همراه اعضاي اين ستاد، صبح پنجشنبه 4/2/1393 با آيت الله العظمي صافي گلپايگاني مدظله الوارف ديدار كردند.
در ابتداي اين ديدار، مسئول محترم ستاد بزرگداشت آن دانشمند مجاهد، گزارشي از برنامه هاي انجام شده ارائه داد.
معظم له نيز ضمن تشكر و قدرداني از اعضاي اين ستاد، فرمودند: كاري كه شما انجام مي دهيد خدمت به دين و مكتب است و بايد خداوند را بر اين توفيق بزرگ شاكر باشيد.
ايشان در قسمتي از بيانات خود با اشاره به مقام علم در اسلام فرمودند: خداوند متعال مقام عالمان را در قرآن كريم اين گونه معرفي كرده اند كه: يرْفَعِ اللهُ الَّذِينَ آمَنُوا مِنْكُمْ وَ الَّذِينَ أُوتُوا الْعِلْمَ دَرَجَاتٍ؛ خداوند متعال مقام صاحبان ايمان و علم را رفيع مي كند و بالا مي برد. صاحبان علم و علم پژوهان نزد خداوند متعال ارزش والايي دارند.
حضرت آيت الله العظمي صافي ضمن تأكيد بر لزوم برگزاري بزرگداشت علما و فقها در عصر حاضر فرمودند: ارزش علم و عمل و فقاهت، بالاتر از آن است كه مثل بنده اي بتواند آن را توصيف كند و توصيف كساني كه به اين مقامات نائل شده اند هم ممكن نيست اما بايد در حدّ امكان، براي معرّفي جايگاه علم و اخلاق علماي بزرگ تلاش كرد كه در نتيجه، مردم قدردان آنها باشند و بدانند اگر خدمات و زحمات آنها نبود، احكام شرع به مردم نمي رسيد و در نتيجه، مردم نسبت به اسلام و معارف نوراني قرآن و اهل بيت عليهم السلام بي اطلاع بودند.

اين مرجع عاليقدر با توجه به اينكه خرم آباد و استان لرستان جايگاه علماي بزرگ و انديشمندان گرانقدر بوده، فرمودند: از قديم الأيام اين منطقه داراي عالمان بزرگ ديني بوده از جمله مرحوم آيت الله كمالوند و آيت الله شيخ عبد الرحمن خرم آبادي كه تعهّد ديني بسياري داشت. حاج شيخ عبد الرحمن خرم آبادي در دوران خفقان رضاشاهي، نماينده مجلس بود و وقتي كه رضاشاه دستور داده بود روحانيون بايد عمامه هاي خود را بردارند و حق آمدن به مجلس با عمامه را ندارند، ايشان از مجلس استعفا داده و عمامه خود را برنداشت.
اين مرجع عاليقدر ضمن اشاره به مقام علمي و معنوي آيت الله كمالوند، ايشان را افتخار مردم لرستان بلكه ملّت ايران دانستد و فرمودند: آن مرحوم از تمام جهات ممتاز بودند. وي يكي از شاگردان مورد توجه آيت الله العظمي بروجردي اعلي الله مقامه بودند كه اين امتياز ويژه اي محسوب مي شود. تشكيل حوزه علميه و تربيت طلاب و خدمت به ترويج مكتب اهل بيت عليهم السلام از مقامات ارزشمند آن عالم بزرگوار بود.
معظم له در قسمت ديگري از بيانات خود با اشاره به برخي ويژگي هاي اخلاقي آيت الله كمالوند فرمودند: ايشان داراي ويژگي هاي اخلاقي بسيار جالبي بودند كه مي تواند مطالعه زندگي ايشان، براي جامعه به خصوص جوانان ما درس بزرگي باشد.
ايشان با توجه به سابقه رفاقت و دوستي با آن عالم بزرگوار فرمودند: يك وقتي كه با هم مشهد مقدّس مشرف بوديم وقتي براي بنده، كسالتي پيش آمد در مدت بيماري، ايشان همه روز عصرها جهت احوالپرسي و عيادت مي آمدند و تواضع خاصي داشتند كه جداً بايد گفت حالات آن بزرگوار براي آقايان طلاب و مردم با ايمان، الگو و اسوه بود.
آيت الله العظمي صافي در پايان اين ديدار ضمن قدرداني از برگزاركنندگان اين كنگره، توفيق بزرگداشت مقام علما و خدمت به نشر معارف اهل بيت عليهم السلام را براي همگان مسألت نمودند.

موضوع: