رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
دوشنبه: 1401/03/2
نسخه مناسب چاپSend by email
آیت الله العظمی صافی در دیدار ریاست دانشگاه پیام نور:
علوم دانشگاهي بايد دانش پژوهان را متوجه خداوند و معاني ديني و اخلاقيات كند./دانشگاه بايد محل علم و اخلاق آموزي باشد./اساتيدي انتخاب كنيد كه علاوه بر تخصص بالاي علمي، در دين و اخلاق هم سرآمد باشند.

پنجشنبه 4/2/1393، رياست دانشگاه پيام نور و معاونان وي، با آيت الله العظمي صافي گلپايگاني مدظله الوارف ديدار كردند.
در ابتداي اين ديدار، آقاي دكتر فراهاني رياست محترم دانشگاه پيام نور، گزارشي از فعاليت ها و برنامه هاي اين مركز ارائه داد.
معظم له نيز ضمن قدرداني از حاضران در جلسه، دانشگاه را محلّ علم و اخلاق آموزي دانستند و فرمودند: انشاء الله در دانشگاه ها كه بايد محلّ علم و اخلاق آموزي باشد، بتوانيد آن طور كه شأن مملكت و مذهب هست، موفق باشيد و بتوانيد مقام علم و عمل و تقوا و همه جهات لازمه را با هم داشته باشيد.
ايشان با اشاره به ارزش والاي علم در دين مبين اسلام افزودند: اهميت مسأله علم در اسلام بيش از آن است كه بتوان آن را توصيف كرد. آيات قرآن مجيد و روايات اهل بيت عليهم السلام مردم را به علم آموزي سفارش مي كند البته علم توأم با عمل.

حضرت آيت الله العظمي صافي در قسمت ديگري از بيانات خود فرمودند: هر چه جهل مردم بيشتر باشد، گرفتاري هايشان زيادتر است و هر چه علمشان بيشتر و زيادتر باشد، موفقيت هايشان بيشتر و مشكلات كمتر است.
جامعه اي كه خود را به سلاح علم و عمل مجهّز نكند، جامعه اي بي اثر وبي فائده است. به قول آن شاعر عرب كه مي گويد:
أخُو العِلْمِ‏ حَيٌ‏ خَالِدٌ بَعْدَ مَوْتِه *** و أَوصالهُ تَحْتَ التُّرابِ رَمِيم
وَ ذُو الجَهْل مَيْتٌ و هُوَ يَمْشيِ علَى الثَّرَى*** يُعدٌّ مِنَ الأَحْياءِ وَ هْوَ عَديم
يعني كساني كه اهل علم هستند اگر چه بدن هاي آنها زير خاك باشد ولي هميشه زنده اند و كساني كه جاهل اند و دنبال علم آموزي نيستند، اگر چه روي زمين راه مي روند ولي مانند مردگان هستند.
مرجع عاليقدر در ادامه بيانات خود فرمودند: انسان بايد زندگي اش طوري باشد كه روزي نگذرد مگر اينكه بر علم او افزوده گردد؛ البته نكته اي كه بايد بدان توجه كرد اين است كه منظور از علمي كه در اسلام بر آن تأكيد شده است، علمي است كه انسان را متوجه به خدا و معاني ديني و اخلاقيات كند كه اگر دين همراه علم نباشد، هيچ فايده اي ندارد و موجب مي شود كه اسباب گرفتاري انسان و بدبختي بيشتر شود.
ايشان در بخش ديگري از سخنان خود افزودند: سعي كنيد در انتخاب اساتيد بسيار حساس باشيد، حتي استاداني انتخاب كنيد كه علاوه بر تخصّص بالاي علمي، از نظر ديني و اخلاقي هم سرآمد باشند چون عقيده و دين دانشجويان در دست آنها مي باشد. خيلي در اين جهت مراقب باشيد اساتيدي انتخاب نكنيد كه ايمان دانشجويان را ضعيف نمايند.
معظم له در بخش پاياني اين ديدار، ضمن اشاره به برخي خصوصيات اين دانشگاه كه در گزارش رياست آن بيان شد فرمودند: خصوصياتي كه بيان داشتيد مثل توجه به اخلاق و معنويات در برنامه هاي اين دانشگاه و اين كه دانشجويان در محل سكونت خانواده هايشان درس مي خوانند و ... موجب اميدواري است كه انشاء الله بتوانيد با بيشتر كردن اين خصوصيات ممتاز و برطرف كردن كاستي ها و معايب، به دين و مملكت خدمت كنيد و آن طوري پيش برويد كه موجبات سرور و خوشحالي حضرت ولي عصر عجل الله تعالي فرجه الشريف را فراهم نماييد. من هم براي موفقيت بيشتر شما در اين راه بزرگ كه مسئوليت سنگيني را بر عهده گرفته ايد دعا مي كنم.

موضوع: