رسول الله صلى الله علیه و آله :شَعبانُ شَهری و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهری كُنتُ لَهُ شَفیعا یَومَ القِیامَةِ پیامبر صلى الله علیه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قیامت شفیع او خواهم... بیشتر
چهارشنبه: 1401/05/26
نسخه مناسب چاپSend by email
حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی:
اسلام، دين صلح و خيرخواه همه بشریّت است./آنها که چهره‌ی اسلام را خشن و بداخلاق نشان می‌دهند، فرسنگ‌ها با پيامبر رحمت فاصله دارند.

 

 

آیت الله العظمی صافی گلپایگانی:

اسلام، دین صلح و خیرخواه همه بشریّت است./آنها که چهره‌ی اسلام را خشن و بداخلاق نشان می‌دهند، فرسنگ‌ها با پیامبر رحمت فاصله دارند.

 

 

 

امروز 24 صفر المظفر 1437 مصادف با 6 دسامبر 2015، کنفرانس بین‌ المللی اربعین امام حسین علیه‌السلام و رحلت حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله و شهادت امام حسن مجتبی علیه‌السلام در شهر گلزن کیشان آلمان توسط مرکز اسلامی امام علی علیه‌السلام و با حضور دانشمندان، پژوهشگران و محقّقانی از کشورهای مختلف اروپا و با شرکت ملّیّت‌های مختلف مردم برگزار شد.

این کنفرانس باشکوه با پیام مرجع عالیقدر شیعه حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف آغاز شد و با سخنرانی و ارائه مقالات محقّقان و دانشمندان حاضر در جلسه ادامه یافت.

معظّم له در این پیام، با اشاره به این‌که اسلام، دین صلح و خیرخواه همه بشریّت است فرمودند: آنهایی که چهره‌ی اسلام را خشن و بداخلاق نشان می‌دهند، فرسنگ‌ها با پیامبر رحمت فاصله دارند.

متن پیام مرجع عالیقدر به شرح ذیل است:

 

بسم الله الرّحمن الرّحیم

الحمدلله ربّ العالمین والصّلوة والسّلام علی حبیب اله العالمین وافضل السّفراء المقرّبین أبی القاسم المصطفی محمّد وعلى آله الطیّبین الطاهرین سیّما بقیة الله فی الارضین.

قال الله الحکیم: «وَمَا أَرْسَلْنَاكَ إِلَّا رَحْمَةً لِلْعَالَمِینَ»

السّلام علیکم و رحمةالله وبرکاته

عرض ادب و احترام دارم به عزیزان محترم شرکت‌کننده در این جلسه نورانی. امیدوارم که انوار قدسیه و عنایات رحمانیه به واسطه فیض وسائط الهیه، حضرات معصومین علیهم‌السّلام شامل این مجلس باعظمت گردد و کمال استفاده از آن برده شود.

ایّام را که مصادف است با سالروز رحلت پیامبر اکرم حضرت محمّد بن عبدالله صلّی الله علیه وآله و شهادت حضرت امام مجتبى و امام رضا علیهما آلاف التحیّة والثّناء به ساحت مقدس حضرت بقیّةالله الاعظم عجّل‌الله تعالی فرجه‌الشریف و به شما حضّار گرامی تسلیت گفته و یاد بزرگترین اجتماع بشری در عصر جدید یعنی اربعین سالار شهیدان حضرت ابی‌عبدالله الحسین علیه‌السّلام را گرامی می‌داریم.

وجود مقدّس حضرت نبیّ اکرم، جامع عظمت‌های انسانی و بزرگواری‌های یک انسان بی‌مانند بود که شرح آن همه عظمت در یک پیام و یک کتاب امکان ندارد. اگر لقب قهرمان مناسب مقام رفیع وبلند انبیاء باشد باید آن حضرت را همان‌طور که مورّخ شهیر (توماس کارلایل) گفته در بین تمام پیامبران، یگانه قهرمان خواند و ایشان را در همه عظمت‌ها، قهرمان یگانه و موفق و بی‌نظیر بخوانیم که مهم‌تر از همه عظمت‌ها، عظمت در رسالت و دعوت می‌باشد.

در میان دعوت کسانی که در تاریخ بشر برای اصلاحات اجتماعی یا انقلابات بنیادی قیام کرده‌اند دعوتی عالی‌تر و رسالتی انقلابی‌تر و جامع‌تر از رسالت پیامبر اسلام نبوده است.

اساس عظمت دعوت پیامبر عالیقدر اسلام، دعوت به توحید و یکتاپرستی است که در کلمه طیبه «لا اله الّا الله» خلاصه می‌شود. کلمه‌ای که از آن ارزنده‌تر و آزادی بخش‌تر و روشن‌تر و نجات‌دهنده‌تر نیست. کلمه‌ای که در آن تمام برابری‌ها و برادری‌ها و الغاء امتیازات پوچ و موهوم نهفته است، کلمه‌ای که به گفته گوستاولوبون دانشمند مشهور فرانسوی در کتاب (تمدّن اسلام و عرب) در بین ادیان، تاج افتخاری است که فقط بر سر اسلام قرار دارد، کلمه‌ای که استثمار و استضعاف را محکوم و ریشه‌کن می‌سازد، کلمه‌ای که اعلان آزادی بشر و حقوق انسان‌هاست، کلمه‌ای که دانشمندان با انصاف در مقابل آن خاضع و خاشع هستند و امتیازات نژادی و قبیله‌ای را الغاء می‌کند.

آری؛ حقیقت دعوت حضرت ختمی مرتبت صلّی الله علیه وآله دعوت به عدل و احسان ونیکی است که قرآن می‌فرماید: «إِنَّ اللهَ یأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالْإِحْسَانِ» و حقیقت آن زنده‌نمودن مکارم اخلاق و محاسن آداب و احیاء روش‌های نیک و پسندیده انسانی می‌باشد که فرمود: «بُعِثْتُ‏ لِأُتَمِّمَ‏ مَكَارِمَ‏ الْأَخْلَاق».‏

آری او پیامبر مهربانی‌ها و خوبی‌هاست، او الگوی بزرگ شرافت و انسانیت است و اوست که مردم را به صفا و صمیمیت و برادری و مساوات و عمل صالح دعوت می‌کند و اوست که مردم را به توصیه به حق و سخن حق گفتن و راست‌گفتن و صداقت در رفتار و مشی زاهدانه و تواضع وفروتنی با دیگران ومخالفت با تکبّر و بزرگ‌منشی و فخرفروشی دعوت می‌نماید؛ و بالاخره باید گفت او پیامبر رحمت برای جهانیان است و افسوس و هزاران افسوس که این چهره نورانی را امروز تعدادی جاهل و مغرض که فرسنگ‌ها با پیامبر رحمت فاصله دارند، چهره‌ای خشن و بداخلاق نشان داده و به اسلام و قرآن و پیامبر عالیقدر ظلم وجفا می‌کنند.

در مقابل، وظیفه ما سنگین است، مسلمانان باید دنیا را به آیین نجات‌بخش اسلام توجه دهند که قرآن می‌فرماید: «الصُّلْحُ خَیرٌ». اسلام دین صلح است، خیرخواه همه جهانیان و راهبر صحیح برای همه انسان‌های در جستجوی راه مطمئن و زلال و شفاف می‌باشد. حقیقت این دین مبین در کلمات وبیانات پیامبر عالیقدر وامامان معصوم علیهم‌السّلام تبیین شده است که پیامبر فرمودند: اگر می‌خواهید گمراه نشوید تا روز قیامت، از قرآن وعترت پیروی نمایید، که حیات واقعی انسان‌ها در پیروی از آنها می‌باشد.

در پایان از اساتید محترم وعزیزان شرکت کننده در این همایش با عظمت و از برگزارکنندگان مخلص آن تقدیر وتشکر نموده و از خداوند متعال خواهانم که همگان در ظلّ عنایات حضرت ولی الله الاعظم امام زمان ارواح العالمین له الفداء در کسب فضایل وانجام وظایف، موفق و مؤید باشند. و آخِرُ دَعوانا اَنِ الحمدُ لله ربِّ العالمین.

صفر المظفر1437

لطف الله صافی

 

موضوع: