رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
شنبه: 1401/03/7
نسخه مناسب چاپSend by email
حضرت آیت الله العظمی صافی در دیدار وزیر نیرو:
بحران آب را با صرفه جويي و دوري از اسراف بايد حل كرد.

صبح امروز پنج‌شنبه پنجم تيرماه 1393 مهندس چيت چيان، وزير نيرو،همراه با جمعي از معاونين و مسئولين اين وزارتخانه با حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني ديدار و گفتگو كردند.
در اين ديدار ابتدا وزير نيرو گزارشي از كمبود آب و بحران منابع زير زميني و همچنين آخرين وضعيت برق و باران‌هاي موجود در كشور را خدمت معظم له ارائه داد.
حضرت آيت الله العظمي صافي نيز با تقدير و تشكر از وزير محترم نيرو و همكاران ايشان فرمودند: خداوند متعال نعمت‌هاي بسيار زيادي را بر بندگانش عنايت فرموده كه بايد از تمام اين نعمت‌ها بهترين استفاده‌ها را نمود. از مهمترين اين نعمت‌ها آب است كه مايه‌ي حيات انسان‌ها و جهان مي‌باشد.
معظم له با استشهاد به آيات قرآن كريم افزودند: قرآن كريم مي‌فرمايد : « و جعلنا من الماء كل شيء‌ حي» حيات و زندگي از آب است و آب و ساير منابع خدادادي همه محدود و معين است.و انسان بايد از آنها استفاده ‌ي صحيح و بهينه نمايد. يكي از عواملي كه موجب مي‌شود اين نعمت‌ها كم گردد، يا از دست انسان خارج شود،‌ كفران نعمت است. اگر شكر نعمت‌ها را بجا بياوريم و از آنها استفاده‌ي صحيح بكنيم، نعمت افزون مي‌گردد و اما اگر آنها را در راه‌هاي غير علمي مصرف كنيم اين نعمتها كم كم از دست مي‌رود.

مرجع تقليد شيعيان جهان ادامه دادند: شكر نعمت آب اين است كه از آن استفاده‌ي صد در صد صحيح و علمي كنيم متاسفانه در سال‌هاي گذشته بعضي از برنامه‌هاي غلط باعث شده است كه اين نعمت خدادادي كم شود و ما الان در مملكتمان مبتلا به كمبود آب هستيم.
ايشان در توضيح علل پيدايش اين وضعيت اظهار داشتند: شايد يكي از اين عوامل، حفر چاه‌هاي زياد و غير قانوني و غير علمي بوده است. منابع زير زميني را بايد به مقداري از آن استفاده نمود كه موجب نابودي آنها نشود؛ البته در هر صورت بايد ما ارتباط خودمان را با خالق متعال زياد كنيم و حالت دعا و انابه و استغفار داشته باشيم و از خداوند مهربان بخواهيم كه اين نعمت ها را بر ما افزون نمايد و وظيفه‌ي همه‌ي مردم در اين دوره‌ي بحران كم آبي اين است كه در مصرف آب و برق صرفه جويي نماييم
حضرت آيت الله العظمي صافي با بيان « بحران آب را با صرفه جويي و دوري از اسراف بايد حل كرد» ادامه دادند: بايد در اين وضعيت خطرناك از اسراف  دوري كنيم. البته وزارت نيرو هم بايد توجه داشته باشد كه به فقرا و محرومين و ضعيفان اجحاف و ظلم نشود و آنها را مورد ترحم قرار دهد، كه اگر به آنها رحم شود خداوند هم به ما رحم مي‌كند؛« ارحم تُرحم » الان كساني هستند كه پول آب و برق را نمي‌توانند بدهند؛ حتماً شما بايد نسبت به آنها توجه بيشتري داشته باشيد. آنها بندگان خدا هستند؛ اگر توجه بيشتر به آنها شود، مسلم آثار وضعي خوبي دارد.
ايشان در پايان براي جبران كمبود آب دعا كردند و توفيق بيشتر مسئولين را در خدمت به مردم از خداوند متعال مسئلت نمودند.
 

موضوع: