رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
جمعه: 1401/03/6
نسخه مناسب چاپSend by email
حضرت آیت الله العظمی صافی در دیدار اعضای ستاد اعتکاف قم:
اعتكاف، مدرسه اخلاق و معنويت است./ اعتكاف مظهر بزرگ عبادت و بندگي است./اعتكاف، حيات ديني جامعه را تقويت مي كند.

امروز شنبه 14/2/93 اعضاي محترم ستاد مركزي اعتكاف قم با مرجع عاليقدر حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني مدظله الوارف ديدار كردند.
در ابتداي اين ديدار، حجت الاسلام آقاي تكيه اي مسئول محترم اين ستاد، گزارشي از فعاليت هاي سنوات گذشته و برنامه هاي اعتكاف امسال ارائه داد.
معظم له نيز ضمن تقدير و تشكر از اعضاي محترم اين ستاد، حضور در جمع دست اندركاران اعتكاف را توفيقي الهي دانستند و فرمودند: اعتكاف يك امر الهي و مورد رضايت حضرت ولي عصر عجل الله تعالي فرجه الشريف است و بايد هر چه بيشتر تعظيم شود و فعاليت براي احياي اين امر، توفيق بزرگي مي باشد كه از خداوند متعال مسألت دارم حقير را هم جزء شما عزيزان قرار دهد.
ايشان در ادامه با اشاره به تاريخ پيدايش اعتكاف افزودند: با بعثت نبيّ مكرم اسلام حضرت ختمي مرتبت محمد مصطفي صلي الله عليه و آله، اين سنّت حسنه به صورت و سبك اسلامي پايه گذاري شد و همه آثار اخلاقي تربيتي كه از اين برنامه حاصل مي شود همه به بركت وجود پيامبر عظيم الشأن مي باشد.
آيت الله العظمي صافي با بيان اينكه اعتكاف، مدرسه اخلاق و معنويت است فرمودند: اعتكاف، حيات بخش جامعه اسلامي است. همان طور كه ماه مبارك رمضان، مدرسه عالي تربيت و اخلاق است، اعتكاف در ايام خاص بخصوص دهه آخر ماه مبارك رمضان، مدرسه اخلاق و معنويت است و كساني كه توفيق درك اين سنّت مهم را پيدا مي كنند، حيات ديني خود را خواهند يافت و سبك زندگي آنها ديني و خدائي مي‌شود.

مرجع عاليقدر ضمن اشاره به آثار تربيتي اعتكاف، فرمودند: اين حركت خوبي كه در شهر قم و همه كشور شروع شده است امر مباركي است و بايد آثار تربيتي اخلاقي آن در جامعه بيشتر مشاهده شود. در اوضاع كنوني كه دشمن با تلاش فراوان سعي در منحرف ساختن جوانان دارد بايد همه مردم بخصوص جوانان و دانشجويان، در ايام اعتكاف به خودسازي مشغول شوند و زندگي ديني را از خلال اين سنّت الهي دريابند.
معظم له در قسمت ديگري از بيانات خود با اشاره به لزوم حفظ قداست اعتكاف افزودند: بايد مراقب بود مبادا در اعتكاف اموري كه انسان را از توجه به خداوند متعال و خودسازي دور مي سازد، راه پيدا كند. هدف اعتكاف، تقرّب به خداوند متعال و جلب رضايت حضرت ولي عصر عليه السلام است و بايد در همه برنامه ها، همين هدف مورد نظر قرار گيرد.
ايشان در ادامه اين ديدار، خلوص نيّت دست اندركاران اعتكاف را امري مهم قلمداد كردند و بيان داشتند: براي دست اندركاران اين امر مهم، خلوص نيّت اهميت زيادي دارد. هر چه در اين مسير خلوص نيّت بيشتر باشد، تأثير معنوي اعتكاف در جامعه بيشتر مي شود. شما عزيزان هم مراقب باشيد كه هدفتان غير از رضايت خداوند و تربيت مردم چيز ديگري نباشد.
معظم‌ له با اشاره به لزوم اعلام آمار شركت‌كنندگان در اعتكاف فرمودند: بايد تعداد شركت‌كنندگان در اين امر مهم را به همه جهانيان اعلام نمود تا بدانند كه گرايش مردم ما به اخلاق و معنويات بسيار زياد است و جوانان ما عليرغم وجود وسايل انحرافي بسيار،  به دين و معنويت توجه زيادي دارند.
حضرت آيت الله العظمي صافي در بخش پاياني سخنان خود، با اشاره به اعتكاف بانوان بيان داشتند: زنان معتكف با پوشش و حجاب برتر، حجاب اسلامي را احيا كنند. اين مطلب را به بانوان معتكف بگوييد كه علاوه بر چادر، صورت هاي خود را از ديد نامحرم بپوشانند تا حقيقت اسلام را به جهانيان نشان ‌دهند.
بايد كه بپوشد رو هر زن كه مسلمان است* زيرا كه حجاب زن معلوم ز ايمان است.
همه اين فرصت عبادي را غنيمت بدانند و شاكر اين نعمت بزرگ باشند.
معظم له در پايان اين ديدار با اظهار سرور و قدرداني از دست اندركاران اعتكاف فرمودند: بنده از اينكه در جمع شما عزيزان قرار گرفتم بسيار خوشحالم و از خداوند متعال مي خواهم كه به شما توفيق خدمتگزاري به مكتب اهل البيت عليهم السلام عنايت فرمايد. بنده هم از تمام عزيزاني كه به اعتكاف مشرف مي شوند التماس دعاي بسيار دارم. براي تعجيل در فرج امام زمان عليه‌السلام و عزت و سربلندي مسلمانان در جهان و رفع مشكلات آنها دعا كنيد.

موضوع: