رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
شنبه: 1401/03/7
نسخه مناسب چاپSend by email
آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی در دیدار جمعی از علما و اندیشمندان اندونزی:
انديشمندان مسلمان، چهره صلح و رحمانيت اسلام را به جهانيان نشان دهند./ ما براي همه مذاهب اسلامي احترام قائليم و وظائفي را كه نسبت به آنها بايد انجام دهيم رعايت مي كنيم.

 

هيئت علما و انديشمندان كشور اندونزي با مرجع عاليقدر شيعه حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني مدظله الوارف ديدار كردند.

معظم له ضمن خوشامدگويي به هيئت علماي اندونزي و ابراز خرسندي از ديدار با ايشان فرمودند: بنده از ابتدا با برادران اندونزيايي آشنا بودم و از زمان استقلال اين كشور از استعمار هلند، با آنان در ارتباط بودم.

از آن زماني كه سوكارنو در مجلسي كه رئيس جمهور وقت آمريكا به افتخار او برگزار كرده بود و به خاطر او شراب را از آن برداشت و برادران اندونزيايي ما، هويت ديني خودشان را به جهانيان نشان دادند.

امروز كشور بزرگ اندونزي در ميان ملل اسلامي جايگاه خاصي دارد و بايد با يكپارچگي در برابر استعمارگران و تكفيري‌ها ايستادگي كنند.

ايشان، اهتمام به يكپارچگي امّت اسلامي در برابر دشمنان اسلام را از ضروريات عصر فعلي اعلام كرده و افزودند: امّت اسلامي و علماي اسلام، بايد وحدت و انسجام خود را همان طور كه از اوّل بوده است، حفظ كنند و از ابراز افكار و رفتاري كه موجب تزلزل موقعيت مسلمان ها و عزّت آنان مي شود به شدّت اجتناب كنند.

مرجع عاليقدر در ادامه اين ديدارِ بسيار صميمانه بيان داشتند: گروه‌هايي مانند داعش و تكفيري ها همگي براي از بين بردن هويت اسلامي و خدشه‌دار كردن اسلام حقيقي در برابر افكار عمومي دنيا ظهور كرده اند كه لازم است امّت اسلام بخصوص علما و انديشمندان اسلام، در برابر آنان بايستند و از كيان اسلام دفاع كنند.

در اين فتنه بزرگ‌ كه دامنگير اسلام و مسلمانان شده است، همه علماي اسلام بايد با همكاري و همدلي اين خطر را دفع كنند.

آيت الله العظمي صافي در قسمت ديگري از سخنان خود با اشاره به ابعاد صلح و رحمت دين اسلام فرمودند: همان طور كه قرآن كريم به پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله مي فرمايند كه «وَ مَا أرسَلناكَ إلّا رحمَةً للعالَمِين»، اسلام و پيامبر گرامي اسلام، براي همگان رحمت و انسانيت را مي خواهد امّا امثال داعش، اسباب بدنامي همه جوامع اسلامي را فراهم آورده اند كه بايد با تبليغ مناسب آموزه هاي اسلام توسط همه انديشمندان مسلمان، چهره صلح و رحمانيت اسلام را به جهانيان نشان داد.

معظم له در پايان اين ديدار ضمن قدرداني از حضور علماي بزرگ اندونزي در ايران، فرمودند: افتخار ما اسلام و ارتباط و همكاري با همه مسلمانان است. ما مي خواهيم وحدت اسلامي به معناي واقعي كلمه برقرار شود. ما براي همه مذاهب اسلامي احترام قائليم و وظائفي را كه نسبت به آنها بايد انجام دهيم رعايت مي كنيم. چه پيروان مذهب شافعي كه بسيار به ما نزديك هستند و چه حنفي ها كه پيشواي آنها ابوحنيفه گفته است: حُبُّ الْيَهُودِ لآلِ مُوسَى ظَاهِرٌ * وَ وِلاَؤُهُمْ لِبَنِي‌ أَخِيهِ بَادِي‌* وَ إمَامُهُمْ مِنْ نَسْلِ هَارُونَ الاُولَي‌* بِهِم‌ اقْتَدَوْا وَلِكُلِّ قَوْمٍ هَادِ* وَكَذَا النَّصَارَي‌ يُكرِمُونَ مَحَبَّةً * لِمَسِيحِهِمْ نَجْراً مِنَ الاَعْوَادِ  .... ؛ همه و همه بايد در كنار هم تلاش كنيم با سرلوحه قرار دادن دستورات و هدايت هاي پيامبر بزرگوار اسلام و آموزه‌هاي قرآن و اهل البيت عليهم السلام، فتنه داعش و گروه هاي تكفيري را از بين ببريم.

موضوع: