رسول الله صلى الله علیه و آله :شَعبانُ شَهری و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهری كُنتُ لَهُ شَفیعا یَومَ القِیامَةِ پیامبر صلى الله علیه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قیامت شفیع او خواهم... بیشتر
شنبه: 1402/03/13

نسخه مناسب چاپSend by email
بيانات مهمّ آيت الله العظمي صافي در ديدار رييس دانشگاه الزيتونة تونس

آقای دكتر استاد هشام قریسه رییس دانشگاه الزیتونة تونس به همراه حجة الاسلام والمسلمین آقای مبلّغی رییس دانشگاه مذاهب اسلامی امروز با حضور در بیت حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف با معظم له دیدار و گفتگو كردند.
دكتر هشام قریسه در ابتدای این دیدار با ابراز مسرّت و خوشحالی از ملاقات با این مرجع عالیقدر گفت: ما در ایران خود را غریب نمی بینیم. من به نقاطی از ایران كه سفر كردم، مردم با اخلاق و با ایمان و مهمان نواز كشور اسلامی شما را دیدم و برایم بسیار جالب و شگفت انگیز بود به طوری كه خودمان را جدا از آنها ندانسته و با هم متّحد و هماهنگ می بینیم.
ایشان ادامه داد: ملاقات با شخصیت بزرگی همچون حضرتعالی برای من باعث مباهات و افتخار و بسیار مغتنم است و از اینكه فرصت این ملاقات را برای بنده فراهم كردید، تشكر می كنم.
مرجع عالیقدر نیز با اظهار خوشحالی و مسرّت از دیدار با دكتر هشام قریسه فرمودند: بنده از ایام جوانی با دانشگاه الزیتونة و علمای بزرگ آنجا آشنایی داشته و آثار برخی از آنان مثل ابن عاشور را مطالعه نموده ام، حتی مكاتباتی بین بنده و ایشان حدود 60 سال قبل صورت گرفته است و امیدوارم كه ارتباط بین مراكز علمی مسلمانان استمرار داشته باشد.

معظم له در قسمت دیگری از بیانات خود با اشاره به فعالیت های گروه های تكفیری و افراطی كه از اسلام و معانی بلند آسمانی آن فاصله دارند و در جهل و تاریكی به سر می برند افزودند: اینها كسانی هستند كه می خواهند بین مسلمانان اختلاف انداخته و آنان را از اسلام حقیقی جدا كنند و چهره رحمانی اسلام عزیز را مشوّش و مخدوش نشان دهند. وظیفه همه علمای بزرگ اسلام این است كه با درایت كامل، فتنه های به وجود آمده اخیر در جهان اسلام را خاموش نموده و جهانیان را با بیانیه ها و اعلامیه های صلح و دوستی قرآن كریم آشنا سازند. در این موقعیت حساس ارتباط بین علمای اسلام و مراكز دانشگاهی لازم است و هر چه بیشتر باید در این مسیر حركت نمود كه پیامبر عالیقدر اسلام و قرآن كریم از ما همین را می خواهند.
در ادامه این دیدار، مرجع عالیقدر با خواندن اشعاری از دانشمندان مسیحی و نیز دانشمندان بزرگ اهل سنّت فرمودند: در جایی كه بزرگان ادیان دیگر، در عظمت پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم و اسلام عزیز چنین اشعاری را سروده و واقعیت ها را بیان كرده اند، چرا ما مسلمانان در مقابل دشمنان با استفاده از تعالیم و دستورات قرآن و پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم با هم متّحد نباشیم و این عظمت را حفظ نكنیم؟
آیت الله العظمی صافی در پایان این دیدار، ضمن اهدای برخی آثار خود به ایشان، آرزوی توفیقات بیشتر برای دكتر هشام قریسه و عزّت و سربلندی بیش از پیش جامعه اسلامی را از خداوند متعال مسألت نمودند.
لازم به ذكر است كه این دیدار در فضایی بسیار صمیمانه انجام شد و رییس دانشگاه الزیتونة تحت تأثیر وضعیت روحانی و علمی این مرجع عالیقدر و نیز سادگی زندگی و بیت معظم له قرار گرفتند.
 

موضوع: