رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
جمعه: 1401/03/6
نسخه مناسب چاپSend by email
بيانات مهمّ آيت الله العظمي صافي در ديدار رييس دانشگاه الزيتونة تونس

آقاي دكتر استاد هشام قريسه رييس دانشگاه الزيتونة تونس به همراه حجة الاسلام والمسلمين آقاي مبلّغي رييس دانشگاه مذاهب اسلامي امروز با حضور در بيت حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني مدظله الوارف با معظم له ديدار و گفتگو كردند.
دكتر هشام قريسه در ابتداي اين ديدار با ابراز مسرّت و خوشحالي از ملاقات با اين مرجع عاليقدر گفت: ما در ايران خود را غريب نمي بينيم. من به نقاطي از ايران كه سفر كردم، مردم با اخلاق و با ايمان و مهمان نواز كشور اسلامي شما را ديدم و برايم بسيار جالب و شگفت انگيز بود به طوري كه خودمان را جدا از آنها ندانسته و با هم متّحد و هماهنگ مي بينيم.
ايشان ادامه داد: ملاقات با شخصيت بزرگي همچون حضرتعالي براي من باعث مباهات و افتخار و بسيار مغتنم است و از اينكه فرصت اين ملاقات را براي بنده فراهم كرديد، تشكر مي كنم.
مرجع عاليقدر نيز با اظهار خوشحالي و مسرّت از ديدار با دكتر هشام قريسه فرمودند: بنده از ايام جواني با دانشگاه الزيتونة و علماي بزرگ آنجا آشنايي داشته و آثار برخي از آنان مثل ابن عاشور را مطالعه نموده ام، حتي مكاتباتي بين بنده و ايشان حدود 60 سال قبل صورت گرفته است و اميدوارم كه ارتباط بين مراكز علمي مسلمانان استمرار داشته باشد.

معظم له در قسمت ديگري از بيانات خود با اشاره به فعاليت هاي گروه هاي تكفيري و افراطي كه از اسلام و معاني بلند آسماني آن فاصله دارند و در جهل و تاريكي به سر مي برند افزودند: اينها كساني هستند كه مي خواهند بين مسلمانان اختلاف انداخته و آنان را از اسلام حقيقي جدا كنند و چهره رحماني اسلام عزيز را مشوّش و مخدوش نشان دهند. وظيفه همه علماي بزرگ اسلام اين است كه با درايت كامل، فتنه هاي به وجود آمده اخير در جهان اسلام را خاموش نموده و جهانيان را با بيانيه ها و اعلاميه هاي صلح و دوستي قرآن كريم آشنا سازند. در اين موقعيت حساس ارتباط بين علماي اسلام و مراكز دانشگاهي لازم است و هر چه بيشتر بايد در اين مسير حركت نمود كه پيامبر عاليقدر اسلام و قرآن كريم از ما همين را مي خواهند.
در ادامه اين ديدار، مرجع عاليقدر با خواندن اشعاري از دانشمندان مسيحي و نيز دانشمندان بزرگ اهل سنّت فرمودند: در جايي كه بزرگان اديان ديگر، در عظمت پيامبر گرامي اسلام صلي الله عليه و آله و سلم و اسلام عزيز چنين اشعاري را سروده و واقعيت ها را بيان كرده اند، چرا ما مسلمانان در مقابل دشمنان با استفاده از تعاليم و دستورات قرآن و پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم با هم متّحد نباشيم و اين عظمت را حفظ نكنيم؟
آيت الله العظمي صافي در پايان اين ديدار، ضمن اهداي برخي آثار خود به ايشان، آرزوي توفيقات بيشتر براي دكتر هشام قريسه و عزّت و سربلندي بيش از پيش جامعه اسلامي را از خداوند متعال مسألت نمودند.
لازم به ذكر است كه اين ديدار در فضايي بسيار صميمانه انجام شد و رييس دانشگاه الزيتونة تحت تأثير وضعيت روحاني و علمي اين مرجع عاليقدر و نيز سادگي زندگي و بيت معظم له قرار گرفتند.
 

موضوع: