رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
جمعه: 1401/03/6
نسخه مناسب چاپSend by email
اعتراض آيت الله العظمي صافي به دولت چين درباره سخت گيري‌ها نسبت به مسلمانان اين كشور

معاون محترم پژوهش حوزه هاي علميه با مرجع عاليقدر حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني مدظله الوارف ديدار كرد.
در ابتداي اين ديدار حجة الاسلام و المسلمين آقاي عماد، گزارشي از فعاليت ها و برنامه هاي اين معاونت ارائه نمود.
معظم له نيز با تقدير و تشكر از ايشان فرمودند: همين كه كاري به قصد و نيّت ترويج اسلام و قرآن و معارف اهل البيت عليهم السلام باشد، موفّق است و شما هم به جهت اينكه در اين مسير هستيد خدا را شاكر باشيد.
ايشان با اشاره به غناي علمي حوزه هاي علميه بيان كردند: الحمدلله حوزه هاي علميه با سرمايه هاي بزرگ قرآن و معارف اهل البيت عليهم السلام و وجود علمايي كه از زمان غيبت تا به حال بوده اند از حيث علمي غني است و بايد از اين به بعد هم با استفاده از علوم علماء سلف، بنيه علمي حوزه رشد بيشتري پيدا كند. بسياري از مطالب بزرگان الان فراموش شده است و آن طوري كه بايد، مورد توجّه واقع نمي شود.
آيت الله العظمي صافي، مسئوليت حوزه هاي علميه در عصر فعلي را بسيار سنگين قلمداد كرده و بيان داشتند: مسئوليت حوزه هاي علميه در اوضاع كنوني بسيار سنگين است و ما بايد پاسخگوي مسائل روز باشيم و بتوانيم اين حجم زياد از معارف و مطالب را به دنيا برسانيم. امام زمان عليه السلام هم در اين اوضاع، از حوزه هاي علميه توقع بيشتري دارند و بايد رضايت آن حضرت را جلب نماييم.

معظم له در بخش ديگري از بيانات مبسوط خود با تأكيد بر لزوم انجام تحقيقات گسترده و واقعي در حوزه هاي علميه افزودند: مسأله تحقيق بسيار مهم است. تحقيق ها بايد واقعي و حقيقي و فايده داشته باشد؛ نه اينكه اسم تحقيق را دارا باشد و واقعيت و فايده اي نداشته باشد.
در تحقيقات و كتاب ها نبايد مطالب تكراري باشد. اينكه مطالبي كه قبلاً بيان شده است را مجدد تحت عنواني ديگر بياوريم، فايده اي ندارد بلكه بايد مطالب و فضيلت جديدي را توليد نمود.
مرجع عاليقدر ضمن درخواست توجه بيشتر مسئولان حوزه به معارف روايي فرمودند: بايد رشته هايي كه از روايات و علوم اهل البيت عليهم السلام نشأت مي گيرد مورد توجه قرار گيرند و طوري نشود كه علوم ديگر اصل شوند و اينها فرع. بايد اصل كه همان فقه آل محمد عليهم السلام است محفوظ بماند. بايد قرآن و معارف اهل بيت عليهم السلام را بيشتر ترويج كنيم و بدانيم كه هر چه بخواهيم در اين علوم وجود دارد و كمبودي نداريم.
ايشان در بخش پاياني اين ديدار با اشاره به اوضاع مسلمانان چين و اينكه اخيراً دولت اين كشور نسبت به اعمال مذهبي مسلمانان سخت گيري مي نمايد، فرمودند: ما شديداً از موضع كشور چين در اين باره ناراحت و نگران هستيم. دولت چين كه ساليان سال از منافع كشورهاي اسلامي استفاده مي نمايد و از نظر اقتصادي و تجارت با مسلمانان جهان ارتباط تنگاتنگي دارد، چرا بايد نسبت به مسلمانان سخت گيري نمايد و مسلمانان در عمل به وظايف اسلامي مذهبي خود دچار مشكل باشند؟
در پايان، حضرت آيت الله العظمي صافي براي توفيق بيشتر مسئولان حوزه علميه در پشبرد اهداف اسلام و جلب رضايت حضرت ولي عصر عجل الله تعالي فرجه الشريف دعا نمودند.

موضوع: