رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
دوشنبه: 1401/03/2
نسخه مناسب چاپSend by email
توصيه هاي مهمّ آيت الله العظمي صافي به نماينده ويژه سازمان ملل متّحد در امور عراق

آقاي نيكلاي ملادنوف نماينده ويژه دبير كلّ سازمان ملل متحد در امور عراق با حضور در بيت مرجع عاليقدر شيعه حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني مدظله الوارف با ايشان ديدار كرد.
در ابتداي اين ملاقات، آقاي ملادنوف با تشكر از معظم له بابت اجازه تشرّف به محضر ايشان، گزارشي از فعاليت ها و برنامه هاي خود در عراق ارائه نمود.
آيت الله العظمي صافي نيز با تشكر از وي، توصيه هاي مهمّي به ايشان ارائه فرمودند.
معظم له با اشاره به وجود انسجام قوي بين ملت ايران و عراق فرمودند: انسجام و اتحادي كه بين ملّت ايران و عراق وجود دارد، از ابتدا بوده؛ هنوز هم وجود دارد و در آينده هم خواهد بود. ما و مردم عراق با هم هستيم.
مرجع عاليقدر در بخشي از بيانات خود با اشاره به فتنه داعش بيان داشتند: فتنه اي كه به واسطه گروه داعش ايجاد شده است نه تنها براي عراق بلكه براي همه كشورهاي جهان و همه ملّت ها خطرناك است و در صورتي كه اين وضعيت ادامه پيدا كند، تمام دنيا گرفتار آن خواهند شد؛ لذا لازم است جهانيان در مقابل اين گروه خطرناك دور از شئون انسانيت، موضع محكمي بگيرند.
معظم له در پاسخ به آقاي ملادنوف درباره چگونگي ايجاد اتّحاد بين قبايل عراق افزودند: بين مردم و قبايل عراقي از ابتدا، اتحاد وجود داشته است؛ فقط داعش و حاميان و مسبّبان آنها سبب بروز اين وقايع شده كه با از بين رفتن اينها، وضعيت به قبل برخواهد گشت.

آيت الله العظمي صافي ضمن تقدير از مواضع حكيمانه حضرت آيت الله سيستاني فرمودند: شما ملاحظه كرديد كه چطور حضرت آيت الله سيستاني همه را به اتّحاد و همبستگي دعوت كردند و ملّت عراق هم دور محور ايشان جمع شدند. اصلاً اهتمام علما و روحانيت به حفظ اتّحاد و اجتناب از هر گونه اختلافي است كه موجب فساد گردد.
ايشان در ادامه با اشاره به تعاليم و دستورات اسلام فرمودند: ما خير تمام مردم دنيا را مي خواهيم و همگان را به صلح و آرامش و همزيستي در كنار هم در جهاني دور از خشونت و ظلم و فساد دعوت مي كنيم.
معظم له با اشاره به سخنان نماينده دبير كل سازمان ملل نسبت به وجود آوارگان عراقي فرمودند: ما بيشتر از آنچه در تصوّر است با آنان همكاري مي كنيم و اهتمام داريم تا خدمات بهتري به آنها انجام شود. اين كار وظيفه انساني و اسلامي ماست و فرقي نمي كند كه اين خيرخواهي و كمك براي مردم عراق باشد و يا ديگر كشورها.
مرجع عاليقدر در قسمت ديگري از توصيه هاي خود، خطاب به آقاي ملادنوف بيان داشتند: شما به عنوان نماينده دبير كل سازمان ملل از اعضاي اين سازمان بخواهيد در مواضعي كه دارند بسيار واضح و آشكار همگان را نسبت به فتنه داعش آگاه سازند و به همگان بگويند كه اين خطر براي تمام جهانيان است و بايد با آنها مقابله نمايند و شرّ آنها را از سر مردم دنيا كوتاه كنند و در اين زمينه، سازمان ملل بايد به وظيفه اصلي خود عمل نمايد.
در پايان اين ديدار، معظم له ضمن مسألت موفقيت براي ايشان در انجام مأموريت، براي رفع ظلم و ستم گروه هاي تكفيري و تروريستي دعا فرمودند.

موضوع: