رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
جمعه: 1401/03/6
نسخه مناسب چاپSend by email
درخواست حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني از شوراي محترم مديريت حوزه علميه قم

 

مرجع عاليقدر حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني مدظله العالي در ديدار با اساتيد علم كلام حوزه علميه، مطالب مهمّي درباره برنامه هاي تحصيلي و كتاب هاي درسي حوزه بيان كردند.
در اين ديدار، معظّم له با توجّه به خدمات عالمان دين و فقهاي بزرگ در طول تاريخ و دفاع آنان از كيان تشيّع و هويت اسلامي فرمودند: اساس تشكيل و تأسيس حوزه هاي علمي، فراگيري حقايق و مفاهيم قرآن كريم و مباني محكم ديني از طريق روايات اهل بيت عليهم السلام توسط طلاب مي باشد. محور تمام دروس حوزه ها از اول تا به امروز، قرآن كريم و روايات بوده و هست.
ايشان در ادامه با اشاره به دو ركن اصيل قرآن و روايات فرمودند: آشنايي با علوم قرآن و علوم حديث هميشه در حوزه هاي علميه براي مجتهدين و فقها و طلاب، هدف و مقصد اصلي بوده و تمام سعي و تلاش آنها با تحمّل مشكلات زياد و مشقت هاي طاقت فرسا، براي آموختن و ياد دادن اين دو ركن اصيل بود، چون باور داشتند هر چه بخواهند در قرآن و روايات وجود دارد و تمام اشكالات و شبهات اعتقادي را مي توان با شناخت دقيق از آنها جواب داد.

حضرت آيت الله العظمي صافي در بخش ديگري از بيانات خود با اشاره به اينكه در زمان هاي گذشته طلاب و علما، كتاب هاي كلامي را مي خواندند و از نظر عقايد اسلامي از كتب ديگر بي نياز مي شدند فرمودند: يكي از آن كتاب ها، شرح باب حادي عشر و ديگري كتاب شرح تجريد بود كه از كتاب هاي درسي حوزه ها بودند و اكثر آقايان اهل علم آنها را با دقّت مي خواندند ولي متأسفانه الان اين كتاب ها در حوزه كمتر خوانده مي شوند.
حقير از شوراي محترم مديريت حوزه درخواست دارم كه اين دو كتاب را دوباره كتاب هاي درسي حوزه قرار دهند و طلاب عزيز را ترغيب و تشويق نمايند تا آنها را خوانده و از آنها امتحان بگيرند.
بحمدالله تعالي حوزه هاي ما كارهاي خوب و مفيد زيادي انجام مي دهند و انتظار همه اين است كه بيشتر بايد زحمت كشيد و در اين زمان حساس، به اسلام و مكتب خدمت نمود.
مرجع عاليقدر با اشاره به خدمات علماي سلف و با ذكر خاطراتي از مجاهدت هاي آنان فرمودند: مرحوم آيت الله العظمي حائري و آيت الله العظمي آقاي بروجردي اعلي الله مقامهما هميشه توصيه مي كردند كه طلاب عزيز با احاديث بيشتر آشنا باشند و از كتاب هاي حديثي بيشتر استفاده نمايند. حيف است امروز به بعضي دروس اهميت زيادي بدهيم ولي كتاب هاي روائي ما مهجور باشد.
ايشان در پايان اين ديدار فرمودند: صاحب اصلي حوزه ها وجود مبارك حضرت بقية الله الاعظم عجل الله تعالي فرجه الشريف و ارواح العالمين له الفدا مي باشند و آن حضرت از ما خيلي انتظار دارند.
انشاء الله تعالي بتوانيم مقاصد عاليه اسلام را هميشه در نظر داشته باشيم و موجبات خوشنودي آن وجود مقدّس را فراهم كنيم. اينجانب از شما آقايان محترم اساتيد بزرگوار تشكر مي كنم و مزيد توفيقات همگان را از خداوند متعال مسألت دارم.

 

موضوع: