رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
جمعه: 1401/03/6
نسخه مناسب چاپSend by email
تجليل آيت الله العظمي صافي گلپايگاني از شهيد بزرگ مشروطه مشروعه

همزمان با ايّام شهادت آيت الله شيخ فضل الله نوري قدّس سره، مرجع عاليقدر حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني مدظله الوارف با حضور در مقبره آن مرحوم، به تجليل از شخصيت ايشان پرداخت.

حجره مقبره شهيد شيخ فضل الله نوري كه در اين ايّام پذيراي خيل مشتاقان به همراه سخنراني وعّاظ در بيان تاريخ بزرگ مشروطه مشروعه و نيز بيان فضائل آن مرحوم است، با حضور اين مرجع عاليقدر، حال و هواي معنوي خاصي گرفت.

معظّم له به اصرار حاضران، در اين جلسه باشكوه، چند دقيقه اي را به بيان فضايل آن شخصيت بزرگ پرداختند.

ايشان ضمن ابراز خوشحالي از اينكه مقبره شهيد شيخ فضل الله نوري، به محلّ بيان فضايل آن مرحوم تبديل شده است فرمودند: بايد قدردان اين شخصيت و بزرگمرد تاريخ باشيم كه جلوي انحراف نهضت مشروطه ايستاد و با فداي جان خود، نشان داد كه بايد پايبند شرع بود و در همه حال، اسلام را ترويج كرد.

اين مرجع عاليقدر در ادامه، با بيان سابقه رفاقت صميمانه والد خود با مرحوم شيخ فضل الله، افزودند:

مرحوم والد ما آيت الله آقاي آخوند ملامحمدجواد اعلي الله مقامه، از دوستان صميمي و همفكران شهيد در نهضت مشروطه مشروعه بودند.

والد ما نقل مي كردند در ايّامي كه مجاهدين، تهران را گرفته بودند و مرحوم شيخ در منزل خود تحت محاصره بود، سه روز قبل از اعدام آن شهيد، به منزل ايشان رفتم و از من پرسيدند: چه بايد كرد؟

گفتم: امروز مشير السّلطنة در بين راه مورد سوء قصد قرار گرفته، و او خودش را در كالسكه انداخته كه سورچي وي را به منزل رسانيده و او فوراً از سفارت روس درخواست كرده كه پرچم روسيه را بر سر در منزلش نصب كردند و از تعرّض مجاهدين مصون ماند.

فرمودند: هنگامي كه حضرت سيّدالشّهداء عليه‌السلام در روز عاشورا در مقام اتمام حجّت بر آمد، فرياد مي‌كردند تا نگذارند سخنان آن حضرت شنيده شود؛ الان هم نيز وضع به همان منوال است، نمي‌‌گذارند من حرفم را بزنم.

معظم له در ادامه با بيان شجاعت و صلابت مثال زدني آن شهيد بزرگ و پايبندي ايشان به اسلام عزيز، بيان داشتند:

مرحوم والد ما مي فرمودند كه وقتي ايشان عرايض بنده را شنيد، فرمود: من در نظر كفّار و اجانب از علماي طراز اوّل اسلام به شمار مي‌آيم، اگر من براي حفظ جان خود پرچم كفّار را بر سر خانه‌ام بزنم، مثل اين است كه اسلام به كفر پناهنده شود. اگر اينها مرا بكشند، براي من آسان‌تر و گواراتر است از اين كه به كفّار پناهنده شوم.

آيت الله العظمي صافي گلپايگاني در پايان، براي شهيد آيت الله شيخ فضل الله نوري، طلب علوّ درجات و براي حاضران در جلسه، توفيق ادامه راه آن بزرگوار را مسألت نمودند.

موضوع: