رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
جمعه: 1401/03/6
نسخه مناسب چاپSend by email
آيت الله العظمي صافي گلپايگاني مطرح كردند:
لزوم ايجاد كرسي‌هاي اسلام‌شناسي و شيعه‌شناسي در مجامع علمي و دانشگاه‌‌هاي بزرگ جهان

رييس مركز تحقيقات اسلامي مجلس شوراي اسلامي و رئيس دانشگاه مذاهب اسلامي، حجت الاسلام والمسلمين آقاي دكتر احمد مبلّغي پس از بازگشت از سفر مهمّ خود به پنج كشور سوئد، بلژيك، فرانسه، ايتاليا و واتيكان، با حضور در بيت مرجع عاليقدر حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني مدظله‌الوارف با ايشان ديدار، و گزارشي از اين سفر ارائه كرد.
معظّم له نيز ضمن ابراز خرسندي از فعاليّت‌هاي تبليغي علمي ايشان فرمودند: امّيدوارم روابط بسيار خوب امثال حضرتعالي با مراكز و مجامع علمي جهان، به نفع اسلام و مسلمانان بوده و بتوانيد گام‌هاي مثبتي در اين زمينه برداريد.
ايشان در ادامه با اشاره به لزوم اطّلاع از وضعيت كشورهاي بزرگ و مهمّ، بيان داشتند: اطّلاع بر اوضاع كشورهاي بزرگ و مختلف و وضعيت مسلمانان در آنجا لازم و ضروري است و نبايد در اين وظيفه كوتاهي كرد. استاد اعظم ما مرحوم آيت الله العظمي بروجردي اعلي الله مقامه هميشه غصّه مي‌خوردند كه چرا رفت‌وآمد به اين كشورها كم است و آن‌طور كه بايد، در اين زمينه عمل نمي‌شود. با همه كارهايي هم كه تا به حال از سوي حوزه علميه در امر روابط بين‌الملل انجام شده است امّا هنوز اين امر به حدّ مطلوب نرسيده است كه امّيدواريم با برنامه‌ريزي‌هاي منسجم و ارتباط با انديشمندان و كساني كه تجربه در اين امور دارند، نواقص برطرف شده و حوزه علميه بتواند به موفقيت‌هاي خوبي در اين زمينه دست پيدا كند.

معظمّ له، در بخش ديگري از توصيه‌هاي خود فرمودند: در روابط با مراكز و مجامع علمي بين‌المللي بايد نكات و ظرايفي را رعايت كرد به طوري كه نه حساسيت، ايجاد نمود و نه بين مسلمانان آنجا، اختلافي ايجاد كرد و نه شائبه تسلّط سياسي بر آن كشور را پديد آورد. آن چيزي كه مهمّ است معرّفي محاسن و خوبي‌ها مكتب شيعه است كه بايد با استدلال و حرف منطقي به گوش جهانيان رساند.
مرجع عاليقدر در ادامه، ضمن تأكيد بر ضرورت ايجاد كرسي‌هاي‌ اسلام‌شناسي و شيعه‌شناسي در مجامع و دانشگاه‌هاي بزرگ جهان فرمودند: متأسّفانه برخي همايش‌ها و پول‌هايي كه از بيت‌المال هزينه مي‌شود، نه تنها هيچ نفعي به حال اسلام و مسلمانان ندارد، بلكه در برخي جاها مضرّ هم است. بايد از اين هزينه‌هاي بيهوده پرهيز كرد و به جاي آن، در ايجاد كرسي‌هاي اسلام‌شناسي و شيعه‌شناسي در مجامع و دانشگاه‌هاي مهمّ جهان، هزينه كرد تا معارف اسلام واقعي و شيعه شنيده شود، و البتّه بايد كساني كه در اين كار وارد مي‌شوند دلسوز و عالم باشند و الّا صرف رفت‌وآمد و هزينه‌كردن، بي‌فايده است.
ايشان در پايان با قدرداني مجددّ از فعّاليت‌هاي حجت‌الاسلام و المسلمين مبلّغي، توفيقات روزافزون ايشان در خدمت به اسلام را از خداوند متعال خواستار شدند.
 

موضوع: