وریز وجوهات
در آستانه اربعین سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام، پرچم عزای حسینی منقّش به اشعار مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی دام ظله به عتبه مقدّسه حسینیه اهدا گردید. در این مراسم که با حضور تولیت محترم آستان ملائک‌...
دوشنبه: 1400/07/5 - (الاثنين:20/صفر/1443)

نسخه مناسب چاپSend by email
پیام مرجع عالیقدر شیعه حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف به
سوّمین دوره مسابقات قرآنی «سراج»/تهران، بهمن‌ماه 94
پیام معظم له به سوّمین دوره مسابقات قرآنی «سراج»/تهران، بهمن‌ماه 94

بسم الله الرحمن الرحیم

قال الله الحکیم فی کتابه الکریم: «کِتَابٌ أَنْزَلْنَاهُ إِلَيْکَ لِتُخْرِجَ النَّاسَ مِنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ»

السلام عليکم و رحمة الله
با عرض ادب و احترام به حضور شرف‌افزاي عزيزان قرآن‌پژوه و قرآن‌منش در اين محفل باشکوه و نوراني؛ امّيد است برکات کثیره اين جلسه، موجب گسترش و قوّت حيات قرآني جامعه، و حيات طيّبه مردم شریف و قرآنی کشورمان گردد.
قرآن کریم، که عِدل نبوّت و امامت است، همانند وجود گرامی پیامبر اعظم صلّی الله علیه و آله و سلم به توصیف آیه شریفه «يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ إِنَّا أَرْسَلْنَاكَ شَاهِداً وَ مُبَشِّراً وَ نَذِيراً وَ دَاعِياً إِلَى اللَّهِ بِإِذْنِهِ وَ سِرَاجاً    مُّنِيراً»، بشارت‌دهنده، انذار کننده، و سراج و روشنایی‌بخش شاهراه سعادت و کمال است.
آری! قرآن، سراج منیر است و نجات‌دهنده بشريّت از ظلمات و تاريکي‌ها. نور این سراج، بر هر جا مي‌تابد، دل‌هاي مستعد و پاک را روشن و نوراني مي‌سازد و انسان، را به عنوان «انسان قرآنی» ملقّب و مزیّن می‌سازد.
انسان قرآني، در پرتو انوار این کتاب آسمانی، گذشته و آينده را روشن مي‌بيند؛ احساس نااميدي، در او راهی ندارد؛ عالَم را تحت مديريت حکمت بالغه الهيه مي‌بيند و به همه جريان‌ها به نظر معني‌دار و نيک، نگاه مي‌کند.
انسان قرآنی، برنامه زندگانی خود را در قرآن و معارف اهل بیت علیهم‌السلام می‌بیند و قرآن را، کتاب علم و معرفت، کتاب اخلاق، کتاب عمل و احترام، و ترقّي و پيشرفت و فتح قلّه‌هاي کمالات می‌داند.
انسان قرآنی، می‌داند که در مکتب قرآن مجيد، توقّف و سکون نيست، و ظلم و استضعاف محکوم است.
انسان قرآنی، پيام‌هاي نجات‌بخش، انسان‌ساز و سعادت‌آفرين قرآنی را می‌خواند، می‌فهمد و به آن عمل می‌کند.
و بالاخره، انسان قرآنی، مسئولیت خویشتن را در حرکت عظیم تشکیل جامعه و نظام قرآنی سنگین می‌شمارد و با تمام سعی و تلاش، به ترویج و تبلیغ معارف والای قرآن مجید پرداخته تا افراد جامعه در پرتو نظام کامل قرآنی که نهادها، ادارات، دانشگاه‌ها، مدارس و بالاخره جای‌جای آن پیرو و تابع دستورات الهی باشند، به سر منزل سعادت و کمال دنیوی و اخروی نائل گردند.

اينجانب ضمن تقدیر و تبریک به دست اندرکاران و مسئولان و همچنین همه 25000 شرکت‌کننده قرآنی در این مسابقات بزرگ؛ چند بیت شعر که اثر طبع قاصر حقیر است را تقدیم محضر قرآنیان عزیز نموده و از خداوند متعال مسألت دارم همگان را در ظلّ عنايات قرآن و اهل بیت علیهم‌السلام، موفّق و مؤیّد بدارد:
قرآن که کتاب مسلمين است * برنامه عزّت آفرين است
توحيد و صراط مستقيم است * وحیي است که باقي و مبين است
قانون حيات و زندگاني است * منشور جهانيِ برين است
آواي جهان‌شمول حق است * فرياد هلاک ظالمين است
تبليغ عدالت است و انصاف * ترويج شعار مؤمنين است
وعظ است و بشارت است و انذار * بي‌مثل و نظير و بي‌قرين است
نور است و هدايت است و اعجاز * دستور عقيده و يقين است
و السلام عليکم و رحمة‌الله و برکاته

6 جمادی الأولی 1437 هـ.ق
لطف الله صافي

موضوع: