وریز وجوهات
السلام علیک ایتها الصدیقة الشهیدة دسته بزرگ عزاداران فاطمی به دعوت مرجع عالیقدر حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی دام ظله الوارف روز شهادت (پنج‌شنبه 3 جمادی الثانیة) ساعت 11 صبح از دفتر معظم له به سمت حرم مطهّر لینک مرتبط: گزارش تصویری...
دوشنبه: 1400/11/4

نسخه مناسب چاپSend by email
پیام مرجع عالیقدر شیعه حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف به چهارمین جشنواره علمی فرهنگی بین المللی "اعتکاف" /رجب المرجب 1437 هـ.ق
پیام مرجع عالیقدر به جشنواره اعتکاف

بسم الله الرحمن الرحيم

 

قال اللّه الحکيم فی کتابه الکريم: وَ اسْتَعِينُوا بِالصَّبْرِ وَ الصَّلَوةِ

 

با عرض سلام و اظهار احترام و ادب به حضرات آقايان محترم شرکت‌کننده در اين همايش مقدّس؛ عرايضي کوتاه تقديم مي‌دارم:

يکي از امتيازات بزرگ دين مقدّس اسلام اين است که برنامه‌ها و دستورات آن، همه با فطرت سليم انساني و با احتياجات بشري مطابق است و همه، انسان‌ساز و براي ترفيع روح و روان انسان مي‌باشد، و اين دليل و برهان بر جامعيت اين دين حنيف آسماني است.

از جمله برنامه‌هاي بسيار مهمّ آن اعتکاف و دعا است که ارتباط مخلوق با خالق را برقرار نموده و انسان خود را در ضيافت و ميهماني خاص خدا مي‌بيند. اعتکاف از برنامه‌هاي بزرگ عبادي و تربيتي اخلاقي است و داراي برکات و آثار زيادي است که با ايجاد تحوّل معنوي، اجتماع را به سوي کمال سير مي‌دهد.

اعتکاف تمريني است که اخلاقيات در مردم رسوخ نموده و هميشه بتوانيم نبض رفتارمان را کنترل نماييم و در نتيجه مردم متوجه به خداي مهربان و ذات لايزال الهي شوند، و دل‌ها با ياد خدا آرام بگيرند.

خوشبختانه امروز در مملکت ما اين سنّت حسنه، با شکوه و عظمت بيشتر از گذشته در حال انجام است و مردم متديّن ما به ويژه جوانان عزيز اين سنّت را پاس داشته و از برکات معنوي آن استفاده مي‌نمايند.

به نظر حقير اعتکاف خود يک فرهنگ است که بايد اين فرهنگ مقدّس را به بهترين وجه ممکن به مردم معرّفي نمود. در اين زمان پر آشوب که دشمنان اسلام و دشمنان بشريت در صدد گمراهي مردم هستند و می‌خواهند آنان را از مسير واقعي انساني خود منحرف نمايند، يکي از راه‌هاي مطمئن که انسان را به مطلوب واقعي و کمال حقيقي مي‌رساند اعتکاف است.

انساني را که در کارهاي دنيايي خود غرق شده و از ناملايمات زندگي خسته گرديده، چند روزي در اعتکاف با خداي خود خلوت نموده و با انس با پروردگار و با تفکّر درست، برنامه‌هاي آينده خود را رنگ و بوي خدايي مي‌دهد و نسبت به گذشته خود تجديد نظر نموده و از خداوند متعال استمداد مي‌جويد.

بايد اوقات گران‌بهاي اعتکاف را غنيمت شمرده و براي خود و ديگران و براي عزّت و عظمت مملکت اسلامي و نجات ممالک اسلامي از شرّ دشمنان و سربلندي مسلمانان دعا نمود؛ و فرج و ظهور موفور السرور حضرت بقية الله الاعظم عجل الله تعالي فرجه الشريف را از خداوند متعال مسئلت نمود.

حقير به همه معتکفين عزيز عرض ادب و احترام و سلام دارم و قبولي اعمال آنان را آرزومندم، و از همه اين عزيزان با اخلاص التماس دعا دارم و براي شرکت کنندگان محترم در اين اجلاس باشکوه، مزيد توفيق در خدمت به معتکفين را از خداي مهربان خواهانم و السلام عليکم و رحمة الله و برکاته

لطف الله صافی

اول رجب المرجب 1437 هـ.ق

موضوع:

دوشنبه / 30 فروردين / 1395