رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
سه شنبه: 1401/03/3
نسخه مناسب چاپSend by email
استفتائی پيرامون پخش صدای اذان و... از بلندگوهای مساجد و ايجاد مزاحمت برای همسايگان
حکم پخش صدای اذان از بلندگوهای مساجد و ايجاد مزاحمت

بسمه تعالي

محضر مبارك حضرت آيت الله العظمی صافی دامت بركاته
با سلام و احترام؛
پخش كردن اذان، مناجات، دعا، قرآن و ... از بلندگوهای مساجد، در صورتی كه مزاحمت برای همسايگان ايجاد كند، از نظر شرع مقدس چه حكمی دارد؟
باتشكر

 

 

 

بسم الله الرحمن الرحيم
عليكم السلام و رحمة الله
اينجانب به برگزار كنندگان مراسم در مساجد، حسينيه‌ها و ديگر اماكن مذهبي توصيه مي‌كنم مواردي كه مانند اذان جنبه شعاريّت دارد، از بلندگو پخش شود و در غير آن، مراقب باشند كه مردم‌آزاري نباشد و بهانه‌اي به دست بهانه‌جو ندهند كه همه برنامه‌ها را زير سؤال ببرد، و مخصوصاً رعايت حال بيماران و اشخاص سالمند را بنمايند.

و نيز توصيه و نصيحت مي‌كنم به كساني كه از بلندگوهای مساجد و برنامه‌هاي ديني گله و شكايت دارند؛ از كساني نباشند كه خداوند متعال در حقّ آنها مي‌فرمايد: «وَ إذا ذُكِرَ اللهُ وَحْدَهُ إشْمَئَزَّتْ قُلُوبُ الذينَ لايُؤْمِنُونَ بِالآخرةِ و إذا ذُكِر الَّذينَ مِنْ دُونِه إذا هُمْ يَسْتَبْشِرُونَ»؛ كه اگر با بلندگو، اذان، قرآن و موعظه و عزاداري اهل بيت عليهم السلام را پخش مي‌نمايد ناراحتي پيدا مي‌كنند، ولی اگر موسيقي و ساز و آواز باشد، حرف و اعتراضي ندارند.
سعي كنند از آن گروهي باشند كه مثل حضرت ابراهيم خليل علي نبيّنا و آله و عليه السلام، وقتي بنابر بعضي روايات ذكر شريف «سبّوح قدّوس ربُّ الملائكةِ والرُّوح» را شنيد، از گوينده خواست يك بار ديگر آن را بگويد تا بخشي از گوسفندانش را به او بدهد و گوينده آن قدر تكرار كرد تا همه گوسفندانش را به او بخشيد و در آخر كار از او خواست كه خودش را در ملكيّت او قرار دهد كه يك بار ديگر اين ذكر را بگويد. خداوند متعال همگان را به انجام وظايف شرعي موفق بدارد
 

لطف الله صافی

 

موضوع: