وریز وجوهات
حجة الاسلام والمسلمین آقای رمضانی دبیر کل مجمع جهانی اهل البیت علیهم السلام با حضور در بیت مرجع عالیقدر حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی دام ظله الوارف با ایشان دیدار کرد. در ابتدا، ایشان گزارشی از فعالیت های گذشته و برنامه‌های آتی این مجمع...
سه شنبه: 1400/09/9 - (الثلاثاء:24/ربيع الثاني/1443)

نسخه مناسب چاپSend by email
توصیه‌های آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری.

* جامعه اسلامی باید در مسأله علم از همه ملل دنیا جلوتر باشد.

* علم و اخلاق دو رکن اساسی در دانشگاه‌ها است و پیشرفت بدون وجود یکی از آنها امکان ندارد.

* در انتخاب اساتید دانشگاه‌ها حساسیت بیشتری نشان دهید.

* دانشگاه‌ها محلّ انسان‌سازی بر اساس معیارهای حیات طیّبه قرآنی باشد.

* حوزه و دانشگاه، دو عنوان و نام برای یک هدف اصلی و آن هم جلب رضای الهی و عمل به احکام اسلام عزیز است.

 

 

صبح امروز سه شنبه 4 خردادماه 1395، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری آقای دکتر فرهادی به همراه معاونان خود، با حضور در بیت مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف دیدار و از توصیه‌های معظم له بهره‌مند شدند.

مرجع عالیقدر با تقدیر و تشکّر از ایشان و همکارانشان، با اشاره به اهمیت دو صفت علم و قدرت در اسلام فرمودند: خداوند متعال متّصف به دو صفت والای علم و قدرت است، و انبیای الهی و ائمه علیهم‌السلام هم به این دو صفت متخلّق بودند؛ لذا امّت اسلامی و جامعه مسلمان هم باید به این دو صفت آراسته باشد؛ که اگر هر دو صفت، ‌یعنی علم و توانایی و یا یکی از آن دو نباشد، امکان پیشرفت نیست و آن جامعه ضعیف خواهد بود، البته قدرتی که بر اساس فهم، شعور و بینش و درک همه مصالح باشد.

معظّم له، در قسمت دیگری از بیانات خود، با اشاره به تأکید آیات و روایات شریفه بر علم‌آموزی افزودند: اسلام به همه ما توصیه می‌کند که در مسأله علم از همه ملل دنیا، جلوتر باشیم و نباید عقب بمانیم. باید طوری پیشرفت کنیم که حرف اوّل را امّت اسلام بزند، و همه برای علم‌آموزی و کسب معارف و دانش به مسلمانان رجوع نمایند، همان‌طور که از بدو اسلام اینگونه بود و مسلمانان در همه علوم جلوتر و برتر از دیگر امّت‌ها بودند.

ایشان، در بخش دیگری از توصیه‌های خود، جامعه جاهل را جامعه‌ای ضعیف شمرده و بیان داشتند: اگر مردم جاهل بمانند و جامعه رو به جهالت و ظلمت باشد، از بدترین بدبختی‌ها است و بر عکس، هر چه جامعه بیشتر به طرف علم برود، باعث فخر و برتری آن خواهد بود. مسأله‌ای که اسلام روی آن تأکید کرده‌ است، این‌که همه مردم باید عالم و دانشمند باشند و بفهمند و بدانند.

در نهج البلاغة از امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام نقل شده است که می‌فرمایند: «العُلَماء بَاقُونَ مَا بَقِی الدَّهرُ؛ أعیَانُهُم مَفقُودَة و أمثَالُهُم فِی القُلوبِ موجُودَة»؛ منظور از علماء همه کسانی است که به صفت علم و دانش، متخلّق هستند و نام و یاد و ذکر دانشمندان، همیشه ماندگار و باقی است.

یا در روایتی از پیامبر گرامی اسلام صلّی‌الله علیه و آله در ثواب نشستن در مجلس علم آمده است که «وَ الْجُلُوسُ سَاعَةً عِنْدَ مُذَاکَرَةِ الْعِلْمِ أَحَبُّ إِلَى اللهِ مِنْ أَلْفِ غَزْوَةٍ» یعنی یک ساعت علم‌آموزی نزد خداوند برتر و گرامی‌تر از شرکت در هزار غزوه است.

ما اگر بخواهیم دستورات و راهنمایی‌های قرآن مجید و روایات شریفه را در ای موضوع بیان کنیم باید ساعت‌ها بنشینیم و بگوییم، و از همه اینها فهمیده می‌َشود که اسلام علم را می‌خواهد و حتی نمی‌خواهد ذرّه‌ای جهالت در جامعه باشد.

مرجع عالیقدر، هدف از تشکیل دانشگاه‌ها را انسان‌سازی دانسته و افزودند: دانشگاه‌ها باید محلّ انسان‌سازی به معنای واقعی و بر اساس معیارهای حیات طیّبه قرآنی باشد که در نتیجه افرادی را تحویل جامعه اسلامی دهد که خدمتگزار دین و مردم باشند.

 

معظّم له در قسمت دیگری از بیانات خود، علم و اخلاق را دو رکن اساسی دانشگاه‌ها دانسته و فرمودند: دانشگاه‌ها و دانشجویان عزیز ما در همه رشته‌هایی که اشتغال به آن دارند، باید اهتمام نمایند هم از جنبه‌های دینی و هم از جنبه‌های علمی پیشرفت کنند و اگر در هر کدام عقب بمانند، اسباب گرفتاری می‌شود.

آیت الله العظمی صافی، بخش دیگری از بیانات خود را به ویژگی‌های اساتید دانشگاه اختصاص داده و افزودند: در انتخاب اساتید، حساسیت بیشتری داشته باشید. هر چه درجه علمیّت و ایمان و اعتقاد به خداوند، در اساتید عزیز ما بیشتر باشد، دانشگاه‌های ما و جامعه موفّق‌تر خواهد بودند.

ایشان در ادامه، حوزه و دانشگاه را دو عنوان و نام برای یک هدف دانسته و فرمودند: هدف اصلی همه نهادها و ارکان جامعه اسلامی، جلب رضای الهی و عمل به احکام اسلام عزیز است؛ حال می‌خواهد تحت عنوان حوزه باشد یا دانشگاه. همه ما در این جهت اصلی اشتراک داریم و باید به دنبال عمل به وظایف شرعیه و جلب رضایت خداوند متعال باشیم؛ و اگر در این مسیر حرکت کنیم، اول کسی که خوشحال می‌شوند وجود مبارک حضرت ولیّ‌عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف می‌‌باشند و اوّل کسی هم که از کاستی‌ها و نقص‌ها ناراحت می‌شوند وجود آن حضرت هستند.

مرجع عالیقدر ، درپایان این دیدار، ضمن آرزوی توفیقات بیشتر برای وزیر علوم و همکارانشان، فرمودند: مسئولیتی که بر عهده شما گذارده شده است بسیار مهمّ و سنگین، و دارای اجر و ثواب بسیار است. ان‌شاء الله بتوانید با عمل به وظایف شرعی در این مسیر، موجبات عزّت و عظمت جامعه‌ی اسلامی را فراهم نمایید.

موضوع:

سه شنبه / 4 خرداد / 1395