رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
جمعه: 1401/03/6
نسخه مناسب چاپSend by email
در دیدار اعضای هیئت رئیسه مجمع اساتید سطوح عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم مطرح شد:
دعوت آيت الله العظمي صافي از حوزه علميه قم براي بسيج بزرگ عقيدتي در حوزه

چهارشنبه 4 تيرماه 1393، هيئت رئسيه مجمع اساتيد سطوح عالي جامعه مدرسين حوزه علميه قم با مرجع عاليقدر حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني ديدار كردند.
در ابتداي اين ديدار، حجة الاسلام والمسلمين آقاي فرّخ فال رئيس مجمع اساتيد جامعه مدرسين و تعدادي از اساتيد محترم مطالبي را بيان نمودند.

در اين ديدار كه در آستانه ماه مبارك رمضان و ايام تبليغي طلاب حوزه علميه قم برگزار شد، معظم له ضمن تشكر و قدرداني از حاضران در جلسه فرمودند: امّيدوارم عنايات خاصه حضرت ولي عصر عجل الله تعالي فرجه الشريف شامل حال شما عزيزان باشد و انشاءالله بتوانيد مقاصد آن حضرت را در هر حدي كه ممكن باشد تأمين كنيد. از مطالبي كه بيان داشتيد استفاده كردم و از همه آقايان اساتيد تشكر مي كنم.
ايشان با اشاره به وظايف بسيار سنگين حوزه هاي علميه قم در جامعه امروزي فرمودند: وظايف امروز حوزه هاي علميه بسيار متعدد و سنگين است. بايد همه آقايان طلاب و فضلا مجاهدت كنند تا از عهده اين وظايف بر آيند.
انسان وقتي روزنامه ها و مجله ها را بخواند و حرف هايي كه زده مي شود بشنود و خط هايي را كه برخي دارند مشاهده مي كند، متوجه مي شود كه چه اندازه وظيفه حوزه علميه سنگين است كه بايد در مقام دفاع از دين و حدود و ثغور احكام اسلام به اداي وظيفه بپردازد. من نمي خواهم اسم شخصي را بگويم ولي در بعضي روزنامه ها، فكرها و حرف هايي زده مي شود كه خطرناك است و در صورتي كه اينها ادامه پيدا كند و ما آن طوري كه بايد موضع نگيريم، ارزش ها رو به اضمحلال مي رود.
حضرت آيت الله العظمي صافي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به اينكه متصدي اصلي دفاع از دين، حوزه هاي علميه هستند افزودند: بايد در مقام دفاع از دين حوزه علميه سعي و تلاش نمايد و اساتيد و طلاب محترم بدانند هر خطايي كه در جامعه در برابر دين رخ دهد، ما مسئول هستيم. بايد روحانيت روي اين مطالب اهتمام داشته باشد و جلوي مفاسد را با قدرت بگيرد.
مرجع عاليقدر ضمن اشاره به آيات و روايات در باب امر به معروف و نهي از منكر بيان كردند: قبل از انقلاب بسياري از گناهاني كه انجام مي شد با زور زورمداران بود ولي علما و مردم متديّن استنكاف داشتند امّا متأسفانه امروزه از آن گناهان نه تنها اجتناب نمي شود بلكه استقبال هم مي شود. انسان مي ماند چه بگويد؟! چرا انكار منكر نمي كنيم. همه علما و روحانيت و مردم با ايمان بايد در مقابل منكرات و مطالب خلاف واقع عكس العمل نشان دهند.
خداوند متعال ويژگي خاص امّت اسلام را امر به معروف و نهي از منكر مي داند و مي فرمايد: «كُنْتُمْ خَيرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَتَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكر»
البته با امر به معروف و نهي از منكر عدّه اي خاص، تكليف از ديگران برداشته نمي شود. علماي بلاد و حوزه هاي شهرستان هم كه بايد به اين وظيفه مهم و دفاع از عقايد صحيح اسلامي مشغول باشند. البته در بلاد و شهرستان ها، عالم جامع الاطراف و مجتهد كم است و اساتيد حوزه قم بايد به شهرستان ها هجرت نمايند تا مردم و حوزه هاي آنجا از وجود آنها استفاده نمايند.
ايشان يكي از وظايف مهم روحانيت و اساتيد را شناخت شبهه ها و اشكالات دانستند و فرمودند: حوزه بايد نسبت به فرقه هاي باطل و اشكالاتي كه آنها دارند آشنا بوده و جوابگو باشند.
معظم له در قسمت ديگري از بيانات خود فرمودند: اساتيد حوزه همه بايد با هم همكاري داشته باشند و نقاط ضعف و قوّت را شناخته و به بالندگي و پويايي حوزه كمك كنند با حفظ همان سبك و روش سنّتي و سابق ولي با استفاده از وسايل ارتباطي امروز از دين مقدّس اسلام و معارف نوراني اهل البيت عليهم السلام دفاع نموده و با تبليغ حسن، مقاصد عالي و اهداف مقدّس اسلامي را به دنيا برسانيم.
ايشان در قسمت پاياني سخنان خود ضمن مسألت توفيق براي حاضران در جلسه فرمودند: اگر كوتاهي كنيم و بگذاريم هر كس هر چه دلش مي خواهد عليه دين و احكام اسلام بگويد و بنويسد، نزد امام زمان عليه السلام مسئوليم. بايد يك بسيج بزرگ ديني و عقيدتي در حوزه انجام شود كه همه آقايان طلاب براي دفاع از دين و مكتب بسيج شوند و همه با توجّه به اهداف امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف درصدد برآوردن آن اهداف گام برداريم. من هم دعا مي كنم كه خداوند متعال روز به روز بر توفيقات شما بيفزايد و بتوانيد به دين خدمت كنيد.

موضوع: