وریز وجوهات
السلام علیک ایتها الصدیقة الشهیدة دسته بزرگ عزاداران فاطمی به دعوت مرجع عالیقدر حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی دام ظله الوارف روز شهادت (پنج‌شنبه 3 جمادی الثانیة) ساعت 11 صبح از دفتر معظم له به سمت حرم مطهّر لینک مرتبط: گزارش تصویری...
يكشنبه: 1400/11/3

نسخه مناسب چاپSend by email
پیام مرجع عالیقدر آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف به هشتمین دوره مسابقات قرآنی «ترنّم وحی»/ گلپایگان-1437 قمری
پیام مرجع عالیقدر به هشتمین دوره مسابقات قرآنی «ترنّم وحی»/ گلپایگان

* دل‌های مضطرّ و نگران، و نفوس افسرده و مرده که روح امید و نشاط و اخلاق در آنها ضعیف و کمرنگ شده است، محتاج به حقایق و معارفی الهی است تا دوباره آنها را زنده، با انگیزه و سربلند و عزیز نماید.
* هیچ نعمتی از قرآن و عترت بالاتر نیست، و اسباب افتخار است که مفاهیم قرآن و معانی و هدایت‌های جامع آن، در جامعه مطرح باشد.
* نیاز اصلی جامعه امروز ما، عمل و توجه به حقائق و معارف وحیانی و معنوی قرآن می‌باشد.

 

 

 

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و الصلوة‌ و السلام علی حبیب إله العالمین سیدنا أبی‌القاسم محمّد و علی أهل بیته الطیبین الطاهرین سیما مولانا بقیة الله فی الأرضین ارواح العالمین له الفداء.
قال الله تعالی: «قَدْ جَاءَكُم‌ مِنَ اللهِ نُورٌ وَ كِتَابٌ مُّبِينٌ يَهْدِی‌ بِهِ اللهُ مَنِ اتَّبَعَ رِضْوَانَهُ سُبُلَ‌ السَّلامُ وَ يُخْرِجُهُمْ مِنَ الظُّلُماتِ إِلَی‌ النُّورِ بِإِذْنِهِ وَ يَهْدِيهِمْ إِلَی‌ صِرَاطٍ مستَقِيمٍ.»
با عرض ادب و احترام به حضور اساتید معظّم و عزیزان حافظ قرآن کریم؛
این مراسم و مسابقات قرآنی، و همایش‌های دیگر که مربوط به قرآن کریم است، اشرف و افضل همایش‌هاست.
قرآن کریم، کتاب نور، کتاب هدایت، کتاب علم و حکمت، کتاب حرکت به پیش و سیر و شتاب به سوی فتح قلّه‌های انسانیت است. قرآن، تاریکی را می‌زداید، و دل‌ها و محیط‌های قرآنی را منوّر و روشن می‌سازد. همان است که آیه شریفه می‌فرماید: «كِتَابٌ أَنْزَلْنَاهُ إِلَيْكَ لِتُخْرِجَ النَّاسَ مِنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ»
و چه زیبا می‌فرماید پیامبر اعظم حضرت رسول اکرم صلی‌الله علیه و آله و سلّم که: «إنّ هذا القرآن هو النّور المبین، و الحبل المتین، و العروة الوثقی، و الدرجة العلیا، و الشّفاء الأشفی، و الفضیلة الکبری، و السّعادة العظمی.»
امثال این تعریفات همه اوصافی است که بر این کتاب مبین اطلاق می‌شود. پیام‌های قرآن، همه نجات‌بخش، انسان‌ساز و سعادت‌آفرین، و اعلام آزادی حقیقت و اعلان جایگاه رفیع انسانیت است.
این پیام‌ها را به گوش جان بخوانید:
«تَعالَوا إِلى كَلِمَةٍ سَواءٍ بَينَنا وَ بَينَكُم أَلّا نَعبُدَ إِلَّا اللهَ وَ لا نُشرِكَ بِهِ شَيئاً وَ لا يَتَّخِذَ بَعضُنا بَعضاً أَرباباً مِن دونِ اللهِ»
«يا أَيُّهَا النّاسُ إِنّا خَلَقناكُم مِن ذَكَرٍ وَ أُنثى وَ جَعَلناكُم شُعوباً وَ قَبائِلَ لِتَعارَفوا إِنَّ أَكرَمَكُم عِندَ اللهِ أَتقاكُم» و صدها از این فرازهای انسان‌ساز و عدالت‌پرور دیگر.
نیاز اصلی جامعه امروز ما، عمل و توجه به حقائق و معارف وحیانی و معنوی قرآن می‌باشد. دل‌های مضطرّ و نگران و نفوس افسرده و مرده که روح امید و نشاط و اخلاق در آنها ضعیف و کمرنگ شده است، محتاج به حقایق و معارفی الهی است تا دوباره آنها را زنده، با انگیزه و سربلند و عزیز نماید.
باید بدانیم هیچ نعمتی از قرآن و عترت بالاتر نیست، و اسباب افتخار است که مفاهیم قرآن و معانی و هدایت‌های جامع آن، در جامعه مطرح باشد، و ما حافظان قرآن داشته باشیم، که باید شکرگزار این نعمت باشیم.
در پایان از خداوند متعال مسألت دارم شما عزیزانی که زندگی خود را با قرآن و آیات نورانی آن پیوند داده‌اید و در دنیای متمدّن امروز – که از معنویت و اخلاق دور می‌باشد- اعلام می‌دارید که تنها راه رسیدن به کمالات انسانی و حقایق آن در عمل به دستورات آسمانی قرآن کریم است، را در این راه مستقیم بیش از پیش موفق بدارد و از زحماتی که عزیزان برای نشر فرهنگ قرآنی و آشنائی بیشتر مردم و جامعه با معارف قرآنی و وجوهی که برای پیشرفت و ترقی حقیقی انسان مؤثر است متحمل می‌شوند، تقدیر و تشکر می‌نمایم، و امیدوارم همه تلاش‌ها مورد قبول حضرت بقیة الله الاعظم مولانا المهدی عجل‌الله تعالی فرجه الشریف که عِدل قرآن مجید هستند باشد، و السلام علیکم و رحمة‌الله و برکاته

لطف الله صافی
27 ذی‌القعدة 1437

موضوع:

چهارشنبه / 17 شهريور / 1395