وریز وجوهات
در آستانه اربعین سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام، پرچم عزای حسینی منقّش به اشعار مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی دام ظله به عتبه مقدّسه حسینیه اهدا گردید. در این مراسم که با حضور تولیت محترم آستان ملائک‌...
شنبه: 1400/07/3 - (السبت:18/صفر/1443)

نسخه مناسب چاپSend by email
پیام مرجع عالیقدر شیعه حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف به همایش «ضیافت شاعرانه غدیر»/اصفهان، 1437 ه.ق
پیام آیة الله العظمی صافی به همایش «ضیافت شاعرانه غدیر»/اصفهان

بسم الله الرحمن الرحیم

 

الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِي جَعَلَ كَمَالَ دِينِهِ وَ تَمَامَ نِعْمَتِهِ بِوِلاَيَةِ أَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ عَلَيْهِ السَّلاَم‏

 

سلام بر عید الله الأکبر، سلام بر عید سعید غدیر، سلام بر روز اکمال دین و اتمام نعمت، و سلام بر شاعران و حماسه‌سرایان و مادحین سرافراز غدیر؛ سرایندگان اشعار و قصائد ولائی، و سخن‌رانان و ارباب قلم، و نویسندگان با اخلاصی که خط تشیّع، ولایت و غدیر که خطّ اسلام راستین، تولّی و تبرّی، و تعهّد به احکام دین، و نصرت اسلام و اعلای کلمة الله است را تبلیغ و ترویج می‌نمایند.

 

و با عرض ادب و احترام به بزرگوارانی که در این مجلس با شکوه، شرکت کرده، و نام خود را در زمره‌ی محبّین و دوستداران مولی الموحّدین امیرالمؤمنین علیه أفضل صلوات المصلّین، ثبت و ضبط نموده‌اند، و افتخار بزرگ پیروی از آن حضرت را دارند.

 

انشای قصائد و اشعار، و تألیف کتاب در مناقب و فضائل حضرت امیرالمؤمنین علی علیه الصلاة و السلام، از عصر رسالت و نیمه‌ی اول قرن یکم هجرت، آغاز گردید، و چهارده قرن است که این شیوه‌ی پسندیده ادامه دارد، و تا جهان از رجال بزرگ فضیلت، انسانیت و اسوه‌های کمال و عظمت، و مردان الهی تقدیر و تعظیم دارد، ادامه خواهد داشت، و تألیف کتاب و انشای اشعار، پایان نخواهد یافت.

 

مهم این است که شاعران و مؤلّفانی که در این عرصه‌ی بی‌انتها وارد شده‌اند، همه به امید کسب افتخار، و نیل به اجر و ثواب، بضاعت علم و ذوق خود را هر چند بسیار ثمین و گران‌بها بوده، با کمال خضوع و خشوع در پیشگاه چاکران و ملازمان درگاه آسمان‌جاه آن حضرت نثار کرده، و با عرض « إنّ الهدایا علی مقدار مُهدیها » زمین معذرت و ادب بوسیده‌اند.

 

شمار این کتاب‌ها، از ده‌ها هزار بیشتر، و شمار اشعار از میلیون‌ها بیشتر و بیشتر است که به زبان‌های مختلف دنیا نگاشته و سروده شده است. بدیهی است این خود، ثروت علمی و معنوی بی‌نظیری است که از برکت وجود کثیر البرکات امیر ادب، بیان و خطابه، حضرت امیرالمؤمنین علی بن أبی‌طالب علیه‌السّلام فراهم شده، و سزاوار است که کتاب‌خانه‌های بزرگ در این موضوع ارزشمند تأسیس گردد.

 

اینجانب، این جلسه‌ی بزرگ غدیری را که شاعران با اخلاص و مادحین گران‌قدر در آن افتخار حضور دارند، فرصتی استثنائی و ارزنده می‌دانم که ان‌شاء الله تعالی گوشه‌ی بسیار بسیار اندکی از حقّ آقا و مولایمان امیرالمؤمنین علیه‌السلام را بتوانیم اداء نموده، و آن وجود مبارک و مظلوم را برای جهانیان با زبان شعر و ادب، اندکی معرّفی نماییم.

 

ان‌شاء الله تعالی، عنایات خاصّه ولیّ دوران و غوث زمان، حضرت حجة بن الحسن المهدی ارواح العالمین له الفداء با شما عزیزان باشد، و مشمول دعای خیر آن بزرگوار باشید، و السلام علیکم و رحمة الله و برکاته

 

عید سعید غدیر خم 1437 هجری قمری

لطف الله صافی

موضوع: