وریز وجوهات
عید میلاد امام عسکری است آن که شمس آسمانِ سروری است   آن‌که بعد از حضرت هادی به حق متکی بر متّکای رهبری است   نام نیکویش حَسن، خُلقش حَسن پای تا سر حُسن و نیکو منظری است   الامام بن الامام بن الامام السریّ بن...
سه شنبه: 1400/09/9 - (الثلاثاء:24/ربيع الثاني/1443)

نسخه مناسب چاپSend by email
آیت الله العظمی صافی گلپایگانی: باید در مسائل علمی و اخلاقی، حرف اوّل را جامعه اسلامی بزند./ دانشگاه‌ها باید محلّی باشد برای پرورش و تربیت انسان‌های دانشمند و متعهدی که خدمتگزار دین و مردم باشند.
مرجع عالیقدر در دیدار ریاست و اعضای هیئت علمی دانشگاه پیام نور قم

آیت الله العظمی صافی گلپایگانی:
باید در مسائل علمی و اخلاقی، حرف اوّل را جامعه اسلامی بزند./ دانشگاه‌ها باید محلّی باشد برای پرورش و تربیت انسان‌های دانشمند و متعهدی که خدمتگزار دین و مردم باشند.

صبح امروز دوشنبه 12 ربیع الأول 1438، ریاست و اعضای هیئت علمی دانشگاه پیام نور قم، با حضور در بیت مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف با ایشان دیدار، و از توصیه‌های معظم له بهره‌مند شدند.
مرجع عالیقدر با تقدیر و تشکّر از حاضران درجلسه، ضمن اشاره به تأکید آیات و روایات شریفه اهل بیت علیهم السلام بر علم‌پژوهی و معرفت‌آموزی افزودند: توصیه و سفارش اکید اسلام به همه مسلمانان این است که در علوم مختلف و معارف از همه ملل دنیا، جلوتر باشند و نباید عقب بمانند، و باید مسلمانان طوری پیشرفت کنند که حرف اوّل را امّت اسلام بزند، و همه دنیا برای علم‌آموزی و کسب دانش به مسلمانان رجوع نمایند. آن قدر اسلام بر این مسأله تأکید دارد که اگر بخواهیم راهنمایی‌های قرآن مجید و روایات شریفه را در این موضوع بیان کنیم باید ساعت‌ها بنشینیم و سخنرانی کنیم و بگوییم و بنویسیم.
ایشان، در بخش دیگری از بیانات خود، جهالت در جامعه را عامل اصلی عقب‌ماندگی‌ها دانسته، و بیان داشتند: اگر جامعه رو به جهالت باشد، بدترین بدبختی‌ها به وجود خواهد آمد و بر عکس، هر چه جامعه بیشتر به طرف علم برود، باعث برتری آن خواهد شد.
مرجع عالیقدر، در ادامه، هدف اصلی از تأسیس دانشگاه‌ها را پرورش و تربیت انسان‌های دانشمند و متعهد دانسته و افزودند: دانشجویان عزیز ما باید در همه رشته‌هایی که اشتغال به آن دارند، اهتمام نمایند که هم از جنبه‌های دینی و تربیتی پیشرفت نمایند، و هم از جنبه‌های علمی ترقی کنند، و اگر در هر کدام از این دو عقب‌ بمانند، اسباب گرفتاری و ظلمت خواهد شد. دانشگاه‌ها باید محلّی باشد برای پرورش و تربیت انسان‌های دانشمند و متعهدی که خدمتگزار دین و مردم باشند.
ایشان در ادامه، با اشاره به گزارش ریاست این دانشگاه راجع به فعالیت‌های آن فرمودند: الحمدلله فعالیت‌های علمی و دینی خوبی داشته‌اید. مهم این است که همه به دنبال عمل به وظایف شرعیه و جلب رضای خداوند باشیم؛ و اگر در این طریق سیر کنیم، وجود مبارک حضرت ولیّ‌عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف اول کسی است که از آن خوشحال می‌شوند، و اوّل کسی هم که از نقص‌ها و عقب‌ماندگی‌های علمی و دینی ما ناراحت می‌شوند وجود عزیز آن حضرت هستند.
آیت الله العظمی صافی در قسمت دیگری از توصیه‌های خود، با اشاره به ویژگی‌های ممتاز شهر قم افزودند: دانشگاه‌های قم هم باید نسبت به دانشگاه‌های دیگر کشور و جهان، الگو و افتخار باشند، هم از نظر پیشرفت علمی و ترقی در دانش، و هم از نظر اخلاقی و تربیتی. باید دانشگاه‌های قم از همه جهات، الگو و نمونه باشند.
معظم له درپایان این دیدار، ضمن آرزوی توفیقات بیشتر برای حاضران در جلسه، فرمودند: مسئولیتی که پذیرفته‌اید بسیار مهمّ و خطیر و البته در صورت موفقیت، دارای اجر بسیار است و شغل انبیاست. آن را دست کم نگیرید و بدانید کوتاهی در این کار بزرگ، خیانت به اسلام و جامعه مسلمانان است. اولاً قدردان و شاکر توفیق خدمت در این مسئولیت باشید، و ثانیاً اهتمام نمایید با عمل به وظایف شرعی در این مسیر، موجبات عزّت و عظمت جامعه‌ی اسلامی را فراهم کنید.

موضوع:

دوشنبه / 22 آذر / 1395