رسول الله صلى الله علیه و آله :شَعبانُ شَهری و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهری كُنتُ لَهُ شَفیعا یَومَ القِیامَةِ پیامبر صلى الله علیه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قیامت شفیع او خواهم... بیشتر
سه شنبه: 1401/04/14
نسخه مناسب چاپSend by email
آیت الله العظمی صافی گلپایگانی: باید در مسائل علمی و اخلاقی، حرف اوّل را جامعه اسلامی بزند./ دانشگاه‌ها باید محلّی باشد برای پرورش و تربیت انسان‌های دانشمند و متعهدی که خدمتگزار دین و مردم باشند.
مرجع عالیقدر در دیدار ریاست و اعضای هیئت علمی دانشگاه پیام نور قم

آیت الله العظمی صافی گلپایگانی:
باید در مسائل علمی و اخلاقی، حرف اوّل را جامعه اسلامی بزند./ دانشگاه‌ها باید محلّی باشد برای پرورش و تربیت انسان‌های دانشمند و متعهدی که خدمتگزار دین و مردم باشند.

صبح امروز دوشنبه 12 ربیع الأول 1438، ریاست و اعضای هیئت علمی دانشگاه پیام نور قم، با حضور در بیت مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف با ایشان دیدار، و از توصیه‌های معظم له بهره‌مند شدند.
مرجع عالیقدر با تقدیر و تشکّر از حاضران درجلسه، ضمن اشاره به تأکید آیات و روایات شریفه اهل بیت علیهم السلام بر علم‌پژوهی و معرفت‌آموزی افزودند: توصیه و سفارش اکید اسلام به همه مسلمانان این است که در علوم مختلف و معارف از همه ملل دنیا، جلوتر باشند و نباید عقب بمانند، و باید مسلمانان طوری پیشرفت کنند که حرف اوّل را امّت اسلام بزند، و همه دنیا برای علم‌آموزی و کسب دانش به مسلمانان رجوع نمایند. آن قدر اسلام بر این مسأله تأکید دارد که اگر بخواهیم راهنمایی‌های قرآن مجید و روایات شریفه را در این موضوع بیان کنیم باید ساعت‌ها بنشینیم و سخنرانی کنیم و بگوییم و بنویسیم.
ایشان، در بخش دیگری از بیانات خود، جهالت در جامعه را عامل اصلی عقب‌ماندگی‌ها دانسته، و بیان داشتند: اگر جامعه رو به جهالت باشد، بدترین بدبختی‌ها به وجود خواهد آمد و بر عکس، هر چه جامعه بیشتر به طرف علم برود، باعث برتری آن خواهد شد.
مرجع عالیقدر، در ادامه، هدف اصلی از تأسیس دانشگاه‌ها را پرورش و تربیت انسان‌های دانشمند و متعهد دانسته و افزودند: دانشجویان عزیز ما باید در همه رشته‌هایی که اشتغال به آن دارند، اهتمام نمایند که هم از جنبه‌های دینی و تربیتی پیشرفت نمایند، و هم از جنبه‌های علمی ترقی کنند، و اگر در هر کدام از این دو عقب‌ بمانند، اسباب گرفتاری و ظلمت خواهد شد. دانشگاه‌ها باید محلّی باشد برای پرورش و تربیت انسان‌های دانشمند و متعهدی که خدمتگزار دین و مردم باشند.
ایشان در ادامه، با اشاره به گزارش ریاست این دانشگاه راجع به فعالیت‌های آن فرمودند: الحمدلله فعالیت‌های علمی و دینی خوبی داشته‌اید. مهم این است که همه به دنبال عمل به وظایف شرعیه و جلب رضای خداوند باشیم؛ و اگر در این طریق سیر کنیم، وجود مبارک حضرت ولیّ‌عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف اول کسی است که از آن خوشحال می‌شوند، و اوّل کسی هم که از نقص‌ها و عقب‌ماندگی‌های علمی و دینی ما ناراحت می‌شوند وجود عزیز آن حضرت هستند.
آیت الله العظمی صافی در قسمت دیگری از توصیه‌های خود، با اشاره به ویژگی‌های ممتاز شهر قم افزودند: دانشگاه‌های قم هم باید نسبت به دانشگاه‌های دیگر کشور و جهان، الگو و افتخار باشند، هم از نظر پیشرفت علمی و ترقی در دانش، و هم از نظر اخلاقی و تربیتی. باید دانشگاه‌های قم از همه جهات، الگو و نمونه باشند.
معظم له درپایان این دیدار، ضمن آرزوی توفیقات بیشتر برای حاضران در جلسه، فرمودند: مسئولیتی که پذیرفته‌اید بسیار مهمّ و خطیر و البته در صورت موفقیت، دارای اجر بسیار است و شغل انبیاست. آن را دست کم نگیرید و بدانید کوتاهی در این کار بزرگ، خیانت به اسلام و جامعه مسلمانان است. اولاً قدردان و شاکر توفیق خدمت در این مسئولیت باشید، و ثانیاً اهتمام نمایید با عمل به وظایف شرعی در این مسیر، موجبات عزّت و عظمت جامعه‌ی اسلامی را فراهم کنید.

موضوع: